Wymiana hrywny na złote po oficjalnym kursie od 25 marca 2022 r. [Aktualizacja]
REKLAMA
REKLAMA
Wymiana hrywny na złote po oficjalnym kursie. Jaki kurs wymiany hrywny na złotówki?
Od 25 marca każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić ukraińskie hrywny (do 10 000 UAH) na polskie złotówki. Wymiana będzie możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie. Na razie nie jest znany oficjalny kurs, po którym będzie dokonywana wymiana hrywien.
REKLAMA
Linia swap USD/UAH
Ponadto Narodowy Bank Polski udostępnił z dniem 21 marca 2022 r. Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową na parze dolar amerykański/hrywna do kwoty 1 mld USD. Po rozmowach ze stroną ukraińską NBP postanowił udzielić stronie ukraińskiej swapa nie w PLN, a w USD. To ogromne wsparcie dla Ukrainy ze strony Narodowego Banku Polskiego. Ta decyzja została podjęta z uwagi na nadzwyczajne okoliczności związane z agresją Rosji na Ukrainę, co może mieć negatywny wpływ na stabilność systemu finansowego w Polsce.
Źródło: NBP
Wymiana hrywien możliwa najpierw w 52 oddziałach PKO BP, a od 1 kwietnia 2022 r. w 100 placówkach tego banku
Maksymalnie 10 tysięcy hrywien na osobę (która ukończyła 18 lat), mogą od piątku 25 marca wymienić obywatele Ukrainy – na początek w 52 wybranych oddziałach PKO Banku Polskiego. Docelowo od 1 kwietnia 2022 r. będzie to 100 oddziałów. Bank nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu.
Do przeprowadzenia transakcji potrzebny jest ukraiński dowód osobisty (wydany po 2016, w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny) albo ukraiński paszport zagraniczny.
Wymiana dotyczy wyłącznie banknotów o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien.
Program wymiany hrywien na złote to efekt współpracy Narodowego Banku Polskiego oraz Narodowego Banku Ukrainy z udziałem PKO Banku Polskiego.
Jak wyjaśnia PKO BP, jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien. Wymiany mogą dokonać osobiście tylko osoby, które ukończyły 18 lat. Bank nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu.
W każdym z oddziałów wydzielone są specjalne, dodatkowe stanowiska, których obsada zajmuje się wyłącznie wymianą hrywien, co ma pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów.
Więcej szczegółowych informacji na temat całego procesu, w tym zestaw najczęstszych pytań wraz z odpowiedziami, dostępnych jest na stronie www.pkobp.pl/ukraina-informacje-dla-klientów/ .
Pieniądze można otrzymać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto. Dla osób przybywających z Ukrainy PKO BP proponuje PKO Konto bez Granic, które dla nowych klientów jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia. Aby założyć takie konto wystarczy wizyta w oddziale z jednym z ważnych dokumentów tożsamości: ukraińskim paszportem zagranicznym, dowodem osobistym (paszportem wewnętrznym) wydanym po 2016 r., tymczasowym zaświadczeniem tożsamości cudzoziemca albo dowodem osobistym kraju Unii Europejskiej. Przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani numer telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.
Więcej informacji nt. obsługi klientów ukraińskich w PKO Banku Polskim:
• strona internetowa banku w jęz. ukraińskim: https://www.pkobp.pl/pko-pol-s-kij-bank/ua/
• oferta PKO Konta bez Granic: https://www.pkobp.pl/aktualnosci/ulatwienia-dla-obywateli-ukrainy-spryyannya-dlya-hromadyan-ukrayiny/
Jaki kurs wymiany hrywny na złote?
Przeliczenie następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO Banku Polskiego. Wszystkie hrywny skupione przez PKO Bank Polski, zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu skupu odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy. Zarówno PKO Bank Polski jak i Narodowy Bank Polski stosują ten sam kurs, co oznacza, że żaden z wymienionych banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote. W celu ułatwienia obsługi dużej liczby osób, w krótkim czasie kurs hrywny ustalany jest w zaokrągleniu do pełnych groszy.
Od 25 marca 2022 r. wymiana jest realizowana wg kursu 0,14 zł za 1 hrywnę - czyli 14 zł za 100 hrywien.
Źródło: PKO Bank Polski
PKO BP: od 1 kwietnia wymiana hrywien w 100 oddziałach banku
REKLAMA
Od piątku, 1 kwietnia 2022 r., obywatele Ukrainy będą mogli wymienić hrywny na złote w 100 oddziałach PKO BP – poinformował bank w komunikacie z 31 marca. „Od piątku, 1 kwietnia, obywatele Ukrainy będą mogli wymienić hrywny na złote w kolejnych 47 oddziałach PKO Banku Polskiego. Wcześniej, w tym tygodniu, wymiana ukraińskiej waluty ruszyła dodatkowo w oddziale w Poznaniu. W sumie zrobić to można już w 100 placówkach banku” – poinformował bank PKO BP w czwartkowym komunikacie.
Jak przypomniano w informacji banku, każdy pełnoletni obywatel Ukrainy, legitymujący się odpowiednim dokumentem tożsamości, może wymienić do 10 tys. hrywien. Wymiana dotyczy wyłącznie banknotów o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny. Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien. Przypomniano, że PKO Bank Polski nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu. Pieniądze można otrzymać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto.
„Po pierwszym tygodniu procesu wymiany hrywny na złote w placówkach PKO Banku Polskiego obserwujemy, że większość korzystających z tej usługi nie wymienia całego limitu 10 tysięcy hrywien, większość woli także odebrać polską walutę w gotówce. Wszystko przebiega bardzo sprawnie. Cieszymy się, że dzięki wymianie ukraińskiej waluty możemy w praktyczny sposób pomóc uchodźcom i ułatwić im pobyt w Polsce” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Biura Klienta Podstawowego w PKO BP Bartosz Błaszczyk.
PKO BP podał, że w każdym z oddziałów wydzielone są specjalne, wyodrębnione stanowiska, których obsada zajmuje się wyłącznie wymianą hrywien, co pozwala na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów. Przeliczenie następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO Banku Polskiego.
„Wszystkie hrywny skupione przez PKO Bank Polski, zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu skupu odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy. Zarówno PKO Bank Polski jak i Narodowy Bank Polski stosują ten sam kurs, co oznacza, że żaden z wymienionych banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote. W celu ułatwienia obsługi dużej liczby osób w krótkim czasie, kurs hrywny ustalany jest w zaokrągleniu do pełnych groszy” – wskazano w informacji PKO BP. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ pad/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat