REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pomoc dla Ukrainy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stawka 0 proc. VAT na nieodpłatną pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie do końca 2023 r.

Stawka 0 proc. VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz: Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, podmiotów leczniczych, jednostek samorządu terytorialnego – na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie - będzie stosowana do końca 2023 roku. 

Pomoc dla Ukrainy w kosztach podatkowych i odliczenie od podstawy opodatkowania (PIT i CIT)

Podatnicy podatków dochodowych mogą rozliczyć darowizny przekazane na rzecz Ukrainy w kosztach uzyskania przychodów (w PIT i CIT), a następnie odliczyć od podstawy opodatkowania. Jednak nie w każdej sytuacji podatnik skorzysta z obu tych preferencji podatkowych jednocześnie.

Podatnicy przekazujący pomoc humanitarną a preferencje w VAT - stawka 0% VAT i zwolnienie z VAT z zachowaniem prawa do odliczenia

Czy firma będąca podatnikiem VAT może liczyć na jakieś preferencje w tym podatku, jeśli oddaje w ramach pomocy humanitarnej dla Ukrainy wcześniej zaimportowane odzież i produkty spożywcze oraz te nabyte w kraju od rodzimych producentów?

Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)

Obecnie ogromna rzesza firm angażuje się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Warto wiedzieć, że podmioty przekazujące wsparcie rzeczowe i finansowe mogą korzystać z preferencji podatkowych. Pomoc przekazana na rzecz ofiar wojny może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, czyli automatycznie pomniejszy ona podatek dochodowy. Regulacje te odnajdziemy w art. 52zf – 52zi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz art. 38w – 38z ustawy po podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Mrożenie majątków podmiotów wspierających agresję Rosji na Ukrainę - projekt ustawy

W dniu 29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Muller. 30 marca 2022 r. projekt ten wpłynął do Sejmu.

Wymiana hrywny na złote po oficjalnym kursie od 25 marca 2022 r. [Aktualizacja]

Od 25 marca 2022 r. obywatele Ukrainy mogą wymieniać hrywny na złote po oficjalnym kursie. Narodowy Bank Polski podpisał (18 marca 2022 roku) umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy, dzięki której każdy dorosły uchodźca z Ukrainy może wymienić ukraińskie hrywny (do 10 000 UAH) na polskiego złotego. Wymiana jest możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie (0,14 zł za 1 hrywnę), od 25 marca 2022 roku. Wymiana hrywien po oficjalnym kursie jest realizowana w wybranych oddziałach PKO Banku Polskiego. Wymiana dotyczy wyłącznie banknotów o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien.

Zaniechanie poboru estońskiego CIT od firm świadczących pomoc Ukraińcom

19 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenia Ministra Finansów o zaniechaniu poboru ryczałtu od dochodów firm (tzw. estońskiego CIT) przekazujących pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. Ta preferencja podatkowa obowiązuje od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.

Darowizna dla Ukraińca - co z podatkiem

Specustawa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa ostatecznie nie zwolniła z podatku wszystkich darowizn otrzymanych przez obywateli Ukrainy. Wielu obdarowanych i tak nie musi go jednak zapłacić – wystarczy sięgnąć po ogólne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Wymiana hrywien w Polsce - Prezes NBP: dążymy do rozwiązania problemu

NBP wraz z bankiem PKO BP, ukraińskim bankiem centralnym i bankami komercyjnymi dążą do rozwiązania problemu wymiany hrywien w Polsce - zapewnił 9 marca 2022 r. prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że ta wymiana może się odbywać za pośrednictwem banków komercyjnych.

Transporty z pomocą humanitarną na Ukrainę - procedury celne

Ministerstwo Finansów informuje, że w zależności od tego czy towar wywożony na Ukrainę ma status towaru unijnego (dopuszczonego do obrotu na terenie Unii Europejskiej) czy status towaru nieunijnego (niedopuszczonego do obrotu w UE) stosowane są różne procedury celne. W przypadku transportów towarów unijnych uproszczono procedurę odpraw przez drogowe przejścia graniczne w Dorohusku i Korczowej. Pytania dotyczące wywozu pomocy humanitarnej można kierować do Ministerstwa Finansów na adres pomagam.ukrainie@mf.gov.pl.

Pomoc humanitarna dla Ukraińców kosztem uzyskania przychodu. Świadczenie za zakwaterowanie i wyżywienie bez podatku

Przekazywana od 24 lutego 2022 r. pomoc humanitarna na rzecz m.in. organizacji pożytku publicznego, samorządów, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w związku z wojną na Ukrainie jest uznana za koszt uzyskania przychodu w podatkach dochodowych PIT i CIT - wynika ze specustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa projektu ustawy. Ponadto zwolnione z podatku dochodowego są pomoc humanitarna i świadczenia dla osób zapewniających zakwaterowanie uchodźcom z Ukrainy.

Pomoc humanitarna dla Ukrainy bez VAT - stawka 0%

Rozporządzenie Ministra Finansów z 3 marca 2022 r. wprowadziło stawkę 0% VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom działań wojennych w Ukrainie. Stawka 0% VAT dotyczy wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w tym konflikcie. Preferencja dotyczy świadczeń oferowanych na rzecz podmiotów, które stanowią istotne ogniwo w organizowaniu i dystrybucji pomocy dla osób poszkodowanych. Stawka 0% VAT ma zastosowanie dla świadczeń dokonanych od 24 lutego 2022 r., czyli od momentu rozpoczęcia zbrojnej agresji przez Rosję na Ukrainę. Stawka ta będzie mogła być stosowana do 30 czerwca 2022 r. z możliwością przedłużenia tego okresu.

Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn

W aktualnym stanie prawnym otrzymanie pomocy humanitarnej i niektórych darowizn nie rodzi obowiązku zapłaty podatku. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy, korzystne przepisy podatkowe mają być rozszerzone.

Pomoc dla Ukrainy w tym armii ukraińskiej - nr rachunku bankowego w BGK (wpłaty w złotych)

Od momentu rosyjskiej napaści Narodowy Bank Ukrainy zbiera pieniądze na wsparcie odpierającej atak armii. W niedzielę poinformował, że do tej pory wypłacił 450 mln hrywien, które zostaną przeznaczone m.in. na dostawy broni i innego wyposażenia wojskowego oraz leków. To bezprecedensowa zbiórka wśród społeczności międzynarodowej, w którą każdy może się zaangażować. Teraz wsparcie obrony Ukrainy przez Polaków będzie jeszcze łatwiejsze – Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z NBU uruchomił specjalny rachunek do wpłat. Pieniądze wpłacane na ten rachunek trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy, który przeznaczy je na potrzebne działania.

REKLAMA