REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn
Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W aktualnym stanie prawnym otrzymanie pomocy humanitarnej i niektórych darowizn nie rodzi obowiązku zapłaty podatku. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy, korzystne przepisy podatkowe mają być rozszerzone.

Pomoc dla Ukraińców i Ukrainy - co z podatkiem?

Pomoc uchodźcom oferuje wiele osób prywatnych, firm i instytucji. Darczyńcy w określonych sytuacjach będą mogli odliczyć przekazaną pomoc od dochodu w ramach już istniejącej ulgi na darowiznę – piszemy o tym w artykule „Pomoc dla Ukrainy. Możesz zapłacić niższy podatek PIT lub CIT”. Rodzi się jednak pytanie, czy obywatel Ukrainy, który otrzyma pomoc, nie będzie musiał zapłacić w Polsce podatku z tego tytułu?
Ministerstwo Finansów przypomina, że już obecne przepisy zwalniają z tego obowiązku w określonych przypadkach. Zapowiada ponadto rozszerzenie przepisów korzystnych dla osób poszukujących w Polsce schronienia przed wojną.

Autopromocja

Podatek dochodowy (PIT)

Korzystanie z pomocy humanitarnej od organizacji pozarządowych nie generuje obowiązku zapłacenia PIT. Obywatele Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie od fundacji i stowarzyszeń, nie muszą więc rozliczać podatku dochodowego z tego tytułu.

Podobne przepisy nie obowiązują natomiast w przypadku pomocy od osób prywatnych i firm. Tu jednak Ministerstwo Finansów zapowiada korzystne zmiany w prawie.

„Nowe przepisy zwolnią z PIT wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju (pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne)” – mówi cytowany w komunikacie wiceminister finansów Artur Soboń. „Ustawa nie będzie tych świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji w jakiej znalazł się uchodźca. Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych”.

Podatek od darowizn

Osobnym zagadnieniem jest kwestia podatku od darowizny, regulowanego przez ustawę o podatku od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli otrzymało się darowiznę od osoby obcej (niebędącej członkiem rodziny), nie trzeba płacić podatku ani zgłaszać niczego do urzędu skarbowego, o ile wartość świadczeń (pieniężnych lub rzeczowych) nie przekracza 4 902 zł. Przy czym należy wziąć pod uwagę nie tylko jednorazową wpłatę, a wszystkie świadczenia otrzymane od danej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat.

Gdy darczyńcą jest członek rodziny, limity są wyższe – wynoszą, w zależności od stopnia koligacji rodzinnej, 7276 zł lub 9637 zł. Jednakże darowizny w najbliższej rodzinie mogą być zwolnione z podatku nawet gdy przekroczą limit, o ile obdarowany złoży stosowny druk w urzędzie skarbowym.

Tak jest dziś, ale wkrótce przepisy mogą być jeszcze bardziej korzystne.

„W Ministerstwie Finansów trwają również prace, które pozwolą obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium RP z Ukrainy nie płacić podatku od spadków i darowizn od darowizn” – zapowiada wiceminister Soboń. „Zostanie wprowadzone zwolnienie z tego podatku dla nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych. Zwolnienie będzie obowiązywało od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.”.

Darowizna przywieziona z Ukrainy

Może się zdarzyć, że przed opuszczeniem Ukrainy uchodźca otrzymał darowiznę w swoim kraju. W takim przypadku nie będzie musiał rozliczać się z niej w Polsce.

Nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny podlega bowiem podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli:

- nabywane rzeczy znajdują się w Polsce lub nabywane prawa majątkowe wykonywane są na terytorium Polski lub

- nabywane rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą; jednakże w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jeszcze przed rosyjską inwazją w interpretacji indywidualnej (0111-KDIB2-3.4015.100.2021.2.BB) odniósł się do przypadku obywatela Ukrainy, który przebywa w Polsce, ale nie posiada tutaj miejsca stałego pobytu, a w swoim kraju otrzyma darowiznę pieniężną. Dyrektor KIS potwierdził, że niezależnie od tego czy będą to środki w gotówce, czy też przesłane przekazem, nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

„Tym samym, bez względu na okoliczności wskazane we wniosku, nie jest również konieczne zgłoszenie do urzędu skarbowego nabycia omawianych środków pieniężnych” – stwierdził dyrektor KIS.

Autopromocja

Zwrócił jednak uwagę, że interpretacja „dotyczy wyłącznie kwestii opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn planowanej darowizny. Nie rozstrzyga natomiast kwestii konieczności zgłoszenia odpowiednim służbom wwiezienia do Polski środków pieniężnych”. Obowiązek takiego zgłoszenia powstaje, jeśli wartość wwiezionych środków przekracza 10 tys. euro.

Tomasz Ciechoński

©℗ Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA