REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn
Uchodźca nie zapłaci podatku od pomocy humanitarnej i darowizn
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W aktualnym stanie prawnym otrzymanie pomocy humanitarnej i niektórych darowizn nie rodzi obowiązku zapłaty podatku. Z myślą o uchodźcach z Ukrainy, korzystne przepisy podatkowe mają być rozszerzone.

Pomoc dla Ukraińców i Ukrainy - co z podatkiem?

Pomoc uchodźcom oferuje wiele osób prywatnych, firm i instytucji. Darczyńcy w określonych sytuacjach będą mogli odliczyć przekazaną pomoc od dochodu w ramach już istniejącej ulgi na darowiznę – piszemy o tym w artykule „Pomoc dla Ukrainy. Możesz zapłacić niższy podatek PIT lub CIT”. Rodzi się jednak pytanie, czy obywatel Ukrainy, który otrzyma pomoc, nie będzie musiał zapłacić w Polsce podatku z tego tytułu?
Ministerstwo Finansów przypomina, że już obecne przepisy zwalniają z tego obowiązku w określonych przypadkach. Zapowiada ponadto rozszerzenie przepisów korzystnych dla osób poszukujących w Polsce schronienia przed wojną.

REKLAMA

Autopromocja

Podatek dochodowy (PIT)

Korzystanie z pomocy humanitarnej od organizacji pozarządowych nie generuje obowiązku zapłacenia PIT. Obywatele Ukrainy, którzy otrzymają wsparcie od fundacji i stowarzyszeń, nie muszą więc rozliczać podatku dochodowego z tego tytułu.

Podobne przepisy nie obowiązują natomiast w przypadku pomocy od osób prywatnych i firm. Tu jednak Ministerstwo Finansów zapowiada korzystne zmiany w prawie.

„Nowe przepisy zwolnią z PIT wszelkie świadczenia, niezależnie od ich rodzaju (pieniężne, rzeczowe oraz nieodpłatne)” – mówi cytowany w komunikacie wiceminister finansów Artur Soboń. „Ustawa nie będzie tych świadczeń szczegółowo wymieniać ze względu na ich dużą różnorodność, uzależnioną od sytuacji w jakiej znalazł się uchodźca. Taką nieopodatkowaną pomocą może być np. udostępnienie lokalu mieszkalnego, zapewnienie żywności, sfinansowanie leczenia, czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych”.

Podatek od darowizn

Osobnym zagadnieniem jest kwestia podatku od darowizny, regulowanego przez ustawę o podatku od spadków i darowizn.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli otrzymało się darowiznę od osoby obcej (niebędącej członkiem rodziny), nie trzeba płacić podatku ani zgłaszać niczego do urzędu skarbowego, o ile wartość świadczeń (pieniężnych lub rzeczowych) nie przekracza 4 902 zł. Przy czym należy wziąć pod uwagę nie tylko jednorazową wpłatę, a wszystkie świadczenia otrzymane od danej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat.

Gdy darczyńcą jest członek rodziny, limity są wyższe – wynoszą, w zależności od stopnia koligacji rodzinnej, 7276 zł lub 9637 zł. Jednakże darowizny w najbliższej rodzinie mogą być zwolnione z podatku nawet gdy przekroczą limit, o ile obdarowany złoży stosowny druk w urzędzie skarbowym.

Tak jest dziś, ale wkrótce przepisy mogą być jeszcze bardziej korzystne.

„W Ministerstwie Finansów trwają również prace, które pozwolą obywatelom Ukrainy przybywającym na terytorium RP z Ukrainy nie płacić podatku od spadków i darowizn od darowizn” – zapowiada wiceminister Soboń. „Zostanie wprowadzone zwolnienie z tego podatku dla nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy własności rzeczy lub praw majątkowych. Zwolnienie będzie obowiązywało od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.”.

Darowizna przywieziona z Ukrainy

Może się zdarzyć, że przed opuszczeniem Ukrainy uchodźca otrzymał darowiznę w swoim kraju. W takim przypadku nie będzie musiał rozliczać się z niej w Polsce.

Nabycie przez osobę fizyczną rzeczy i praw majątkowych tytułem darowizny podlega bowiem podatkowi od spadków i darowizn, jeżeli:

- nabywane rzeczy znajdują się w Polsce lub nabywane prawa majątkowe wykonywane są na terytorium Polski lub

- nabywane rzeczy znajdują się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane są za granicą; jednakże w chwili zawarcia umowy darowizny nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu na terytorium Polski.

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej jeszcze przed rosyjską inwazją w interpretacji indywidualnej (0111-KDIB2-3.4015.100.2021.2.BB) odniósł się do przypadku obywatela Ukrainy, który przebywa w Polsce, ale nie posiada tutaj miejsca stałego pobytu, a w swoim kraju otrzyma darowiznę pieniężną. Dyrektor KIS potwierdził, że niezależnie od tego czy będą to środki w gotówce, czy też przesłane przekazem, nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

„Tym samym, bez względu na okoliczności wskazane we wniosku, nie jest również konieczne zgłoszenie do urzędu skarbowego nabycia omawianych środków pieniężnych” – stwierdził dyrektor KIS.

Zwrócił jednak uwagę, że interpretacja „dotyczy wyłącznie kwestii opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn planowanej darowizny. Nie rozstrzyga natomiast kwestii konieczności zgłoszenia odpowiednim służbom wwiezienia do Polski środków pieniężnych”. Obowiązek takiego zgłoszenia powstaje, jeśli wartość wwiezionych środków przekracza 10 tys. euro.

Tomasz Ciechoński

©℗ Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA