REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mrożenie majątków podmiotów wspierających agresję Rosji na Ukrainę - projekt ustawy

Mrożenie majątków podmiotów wspierających agresję Rosji na Ukrainę - projekt ustawy
Mrożenie majątków podmiotów wspierających agresję Rosji na Ukrainę - projekt ustawy

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 29 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę, umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję - powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Muller. 30 marca 2022 r. projekt ten wpłynął do Sejmu.

Mrożenie majątków podmiotów wspierających agresję Rosji na Ukrainę

"Kolejna sprawa to projekt ustawy, który został skierowany w tej chwili do Sejmu o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainie. To pakiet działań, który rozszerza możliwości sankcyjne bezpośrednio na poziomie krajowym (...) Polska od początku, zgodnie z sankcjami unijnymi, mrozi wszelkie aktywa, majątki, które wynikają bezpośrednio z sankcji unijnych, w tej chwili to jest ponad 160 mln zł, które zostały zamrożone" - powiedział Muller.

Autopromocja

"Dziś Rada Ministrów zdecydowała, aby przyjąć kolejny pakiet rozwiązań, który umożliwi podejmowanie działań w zakresie mrożenia funduszy na terenie Polski. Ten projekt ustawy zakłada, że będziemy blokować majątki podmiotów, które przyczyniają się do wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Chodzi o stworzenie odrębnej od wykazów zawartych w rozporządzeniach Unii Europejskiej listy osób i podmiotów, wobec których można będzie zastosować środki zawarte w unijnych przepisach" - dodał.

Rzecznik rządu zaznaczył, że ustawa umożliwi mrożenie różnego rodzaju funduszy i zasobów gospodarczych.

"W ten sposób będziemy mogli podejmować działania, które mrożą różnego rodzaju fundusze, m. in. gotówkę, czeki, depozyty, przekazy pieniężne, wszystkie takie fundusze, które mogą być używane do wspierania działania Federacji Rosyjskiej" - powiedział Muller.

"Również będzie możliwe mrożenie zasobów gospodarczych, będzie to dotyczyło zarówno aktywów materialnych, jak i niematerialnych, ruchomych, jak i nieruchomych, wszystkich takich rzeczy, które mogłyby wspierać działania Federacji Rosyjskiej" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak doprecyzowano w komunikacie Centrum Informacyjnym Rządu (CIR), rozwiązanie to będzie dotyczyło osób fizycznych i prawnych oraz podmiotów i organów.

Lista podmiotów objętych sankcjami. Zamrożenie majątku to nie konfiskata

Celem rządu jest zamrożenie wszystkich funduszy i zasobów gospodarczych osób oraz podmiotów, które zostaną wskazane na specjalnej liście prowadzonej przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, w związku ze wspieraniem rosyjskiej agresji na Ukrainę. Chodzi o stworzenie odrębnej od wykazów zawartych w rozporządzeniach Unii Europejskiej listy osób i podmiotów, wobec których można będzie zastosować środki zawarte w unijnych przepisach. Zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych nie będzie oznaczać jeszcze ich konfiskaty – wprowadzenie tego rozwiązania wymaga bowiem zmiany Konstytucji.

Zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów. Z kolei zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług. Podmioty wpisane na listę nie będą mogły realizować zamówień publicznych.

Zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych będzie stosowane w stosunku do osób i podmiotów wpisanych na listę innych niż osoby i podmioty wskazane w wykazach zawartych w rozporządzeniach UE 765/2006 i 269/2014. Na listę będzie mogła być wpisana wyłącznie osoba lub podmiot, które nie są wymienione w wykazach określonych w tych rozporządzeniach.

Listę podmiotów prowadził będzie szef MSWiA i będzie ona miała charakter publiczny.

Na listę osób i podmiotów wspierających Rosję szef MSWiA wpisze z urzędu lub na wniosek służb

Na prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji listę osób i podmiotów wspierających Rosję szef MSWiA wpisze z urzędu lub na wniosek m.in. służb specjalnych i niektórych instytucji finansowych. Firmy z listy m.in. nie będą mogły brać udziału w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych.

Z projektu wynika, że lista będzie publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie MSWiA. Wpisana na nią będzie mogła zostać wyłącznie osoba lub podmiot niewymienione w wykazach określonych w rozporządzeniach UE 765/2006 i 269/2014.

Ważne!
Decyzję w sprawach wpisania lub wykreślenia z listy wydaje szef MSWiA
. Może to zrobić z urzędu lub na uzasadniony wniosek służb specjalnych i niektórych instytucji, w tym na wniosek szefów: CBA, ABW, AW, SKW, SWW, KGP, SG, KAS, a także na wniosek Prokuratora Krajowego, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa NBP oraz przewodniczącego komitetu Rady Ministrów właściwego w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa.

Wniosek taki powinien zawierać wskazanie osoby lub podmiotu, w stosunku do których ma zostać wydana decyzja, w tym propozycje co do zastosowania środków wobec danej osoby lub danego podmiotu.

Jak napisano w projekcie, szef MSWiA wydając decyzję, może określić zakres środków finansowych lub zasobów gospodarczych w rozumieniu wspomnianych wcześniej rozporządzeń Rady UE. Minister SWiA może także wszcząć postępowanie w sprawie wydania decyzji w sprawie wykreślenia z listy również na uzasadniony wniosek osoby lub podmiotu wpisanych na listę. Decyzja o skreśleniu z listy powinna zawierać m.in. uzasadnienie, ale jego zakres może zostać ograniczony ze względu na bezpieczeństwo państwa lub porządek publiczny.

"Od decyzji o wpisie na listę nie służy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy oraz podlega ona natychmiastowemu wykonaniu" - napisano w projekcie.

Osoba lub podmiot, które w stosunku do osoby lub podmiotu wpisanych na listę nie dopełniają obowiązku zamrożenia funduszy lub zasobów gospodarczych lub zakazu ich udostępniania, a także nie dopełniają obowiązku niezwłocznego przekazywania informacji, lub próbują ominąć stosowanie środków określonych w przepisach podlegają karze w wysokości do 20 mln zł. Karę taką - w drodze decyzji - nakładał będzie szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Od decyzji przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. W zakresie nieuregulowanym przepisami ustawy do nakładania kary pieniężnej stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Wpływy z kar pieniężnych będą stanowiły dochód budżetu państwa.

Osoby lub podmioty wpisane na listę nie mogą brać udziału w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursach prowadzonych na podstawie ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.

Osoba lub podmiot podlegające wykluczeniu, albo wobec których wydano decyzję o zastosowaniu środka ograniczającego, które w okresie tego wykluczenia ubiegają się o udzielenie zamówienia publicznego lub dopuszczenie do udziału w konkursie, lub biorą udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub w konkursie - również podlegają karze do 20 mln zł.

Karę taką - w drodze decyzji - nakłada Prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Sankcje za niewykonanie decyzji i zamrożeniu majątku

Podczas konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków będzie podlegało sankcjom karnym i finansowym. Dodał, że kara - dla podmiotów, które nie zastosują się do tego typu działań - będzie wynosiła nawet 20 mln zł.

Rada Ministrów: Konfiskata tylko po zmianie Konstytucji

Jak podano w komunikacie CIR, zdaniem rządu, niezależnie od zamrożenia funduszy i zasobów gospodarczych, należy podjąć dalsze działania zmierzające do zmiany Konstytucji, mające na celu konfiskatę rosyjskich majątków.

Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

(PAP/PAP Biznes)

pat/ osz/
Marcin Chomiuk
mchom/ mark/

Najważniejsze rozwiązania

 • Zamrożone zostaną wszystkie fundusze i zasoby gospodarcze osobom i podmiotom, które zostaną wpisane na listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, w związku ze wspieraniem agresji na Ukrainę. Rozwiązanie to będzie dotyczyło osób fizycznych i prawnych oraz podmiotów i organów.
  Zamrożenie funduszy będzie dotyczyło m.in.: gotówki, czeków, przekazów pieniężnych, depozytów złożonych w instytucjach finansowych lub innych podmiotach, papierów wartościowych, obligacji oraz akcji i udziałów.
  Zamrożenie zasobów gospodarczych będzie dotyczyło aktywów każdego rodzaju, materialnych i niematerialnych, ruchomych i nieruchomych, które nie są funduszami, lecz mogą służyć do uzyskiwania funduszy, towarów lub usług.
  Podmioty wpisane na listę nie będą mogły realizować zamówień publicznych.
   
 • Zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych będzie stosowane w stosunku do osób i podmiotów wpisanych na listę innych niż osoby i podmioty wskazane w wykazach zawartych w rozporządzeniach UE 765/2006 i 269/2014. Na listę będzie mogła być wpisana wyłącznie osoba lub podmiot, które nie są wymienione w wykazach określonych w tych rozporządzeniach.

Zdaniem rządu, niezależnie od zamrożenia funduszy i zasobów gospodarczych, należy podjąć dalsze działania zmierzające do zmiany Konstytucji, mające na celu konfiskatę rosyjskich majątków.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA