REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiana hrywien w Polsce - Prezes NBP: dążymy do rozwiązania problemu

Wymiana hrywien w Polsce - Prezes NBP: dążymy do rozwiązania problemu; hrywna, Ukraina, złoty
Wymiana hrywien w Polsce - Prezes NBP: dążymy do rozwiązania problemu; hrywna, Ukraina, złoty

REKLAMA

REKLAMA

NBP wraz z bankiem PKO BP, ukraińskim bankiem centralnym i bankami komercyjnymi dążą do rozwiązania problemu wymiany hrywien w Polsce - zapewnił 9 marca 2022 r. prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że ta wymiana może się odbywać za pośrednictwem banków komercyjnych.

Prezes NBP: dążymy do rozwiązania problemu wymiany hrywien w Polsce

Szef Narodowego Banku Polskiego odniósł się na konferencji prasowej 9 marca 2022 r. do problemu wymiany hrywien w Polsce na złote. "Dążymy do rozwiązania tego problemu razem z PKO BP, razem z bankiem ukraińskim (centralnym - PAP), z komercyjnymi bankami ukraińskimi" - zapewnił.
Glapiński zwrócił uwagę, że na razie nie wiadomo, ilu obywateli Ukrainy będzie chciało wymienić hrywny i jaka to będzie kwota. Zauważył, że w ostatnim czasie fala migracji do Polski jest inna: początkowo mieliśmy napływ osób, które były w miarę zamożne, przygotowane na wyjazd; teraz mamy do czynienia z uchodźcami, którzy uciekają z terenów walk, raptownie opuścili swoje domostwa, praktycznie bez niczego.

Autopromocja

"Nastąpił paradoks, że Ukraińcy wypłacali wszystkie swoje oszczędności do zera, bo zakładali, że w Polsce ich karty nie będą działać. Po przyjeździe do Polski okazało się, że karty działają nadal, ale hrywny nie są wymieniane" - powiedział Glapiński.

"Trzeba będzie wprowadzić jakiś czas, w którym wymiana będzie możliwa, żeby uniknąć jakiś niepożądanych zjawisk i maksymalną sumę na dorosłą osobę" - powiedział.

Szef NBP wskazał kilka kwestii technicznych związanych z dużą wymianą hrywien na złote. Jego zdaniem są dwie możliwe: albo przez NBP i bank centralny Ukrainy (zaznaczył, że trwają w tej sprawie rozmowy), albo poprzez banki komercyjne obu państw. Według Glapińskiego ta druga możliwość jest bardziej prawdopodobna. (PAP)

autor: Michał Boroń, Karolina Mózgowiec

Dalszy ciąg materiału pod wideo

mick/ kmz/ ewes/ amac/

Napływ hrywny w gotówce do Polski - skutki

Napływ hrywny w gotówce to kwestia istotna dla całego rynku; został powołany specjalny zespół, który nad tym pracuje, chodzi nie tylko o wymianę, ale także przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy - powiedziała w wywiadzie dla "DGP" z 10 marca 2022 r. prezes PKO BP Iwona Duda.

Prezes PKO BP Iwona Duda pytana była przez "Dziennik Gazetę Prawną", na ile istotny jest dla banku problem napływu hrywny w gotówce. "To również kwestia istotna dla całego rynku. Został powołany specjalny zespół, który nad tym pracuje. Z pewnością wypracowane będzie odpowiednie rozwiązanie, dzięki któremu wymiana pieniędzy przywiezionych przez osoby uciekające przed wojną będzie możliwa. Chodzi zresztą nie tylko o samą wymianę, ale też o regulacje AML-owskie (dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy), które wymagają od nas sprawdzania pochodzenia środków, a wcześniej personaliów klienta" - mówiła.

Wskazała, iż banki uzyskały już wskazania Komisji Nadzoru Finansowego, jak postępować w takich sytuacjach.

Rachunki bankowe dla uchodźców z Ukrainy

Poinformowała, że bank otworzył już ponad 20 tys. rachunków "uchodźczych" dla Ukraińców i ta liczba stale rośnie.

Pytana o ewentualne odpisy lub straty banku związane z obecną sytuacją na Ukrainie, wskazała, że zaangażowanie PKO na Ukrainie nie jest duże. "Mamy analizy dotyczące nie tylko Ukrainy, ale też klientów rosyjskich i białoruskich. Biorąc pod uwagę tych, którzy mogą mieć jakiekolwiek problemy, to jest to niewielki udział naszego portfela, więc PKO Bank Polski nie zanotuje tu istotnych zmian, jeśli chodzi o pogorszenie kredytów" - oceniła.

Prezes PKO mówiła także o sytuacji należącego do PKO ukraińskiego Kredobanku. Wskazała, iż "na tyle, na ile jest to możliwe w obecnej sytuacji prowadzi normalną działalność", choć jest ona oczywiście ograniczona. "Działa ponad połowa, czyli ok. 40-50 oddziałów zlokalizowanych w nieobjętej bezpośrednimi działaniami wojennymi zachodniej części kraju" - poinformowała. Według Iwony Dudy, w tej chwili bank ten radzi sobie i korzysta z własnych zasobów. "Jesteśmy oczywiście przygotowani na różne scenariusze" - zaznaczyła.

Pytana o ewentualne odpisy związane z sytuacją Kredobanku, powiedziała, iż "bank funkcjonuje zgodnie z wytycznymi i zaleceniami Narodowego Banku Ukrainy". "Dopiero w sytuacji, gdybyśmy mówili o zamknięciu działalności, będziemy mogli rozmawiać o odpisach" - dodała.

Iwona Duda podkreśliła również w "DGP", że bank nie prowadzi rozliczeń z bankami objętymi sankcjami. Dopytywana, czy skoro sankcje dotyczą ograniczonej liczby banków, więc czy bank nie wykluczył całkowicie możliwości transakcji z bankami ze Wschodu, powiedziała, że bank jako pierwszy zawiesił wszystkie transakcje. "Wszystkie transakcje klientowskie w rublach zostały zawieszone. W momencie odłączenia kolejnych banków z systemu SWIFT, a stanie się to 12 marca, nie będziemy prowadzili żadnych rozliczeń także z nimi" - powiedziała. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  REKLAMA