REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)
Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie ogromna rzesza firm angażuje się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Warto wiedzieć, że podmioty przekazujące wsparcie rzeczowe i finansowe mogą korzystać z preferencji podatkowych. Pomoc przekazana na rzecz ofiar wojny może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, czyli automatycznie pomniejszy ona podatek dochodowy. Regulacje te odnajdziemy w art. 52zf – 52zi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz art. 38w – 38z ustawy po podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Formy pomocy i zasady rozliczeń podatkowych

Formy pomocy uprawniające do skorzystania z tego rozwiązania to:
- darowizny rzeczowe,
- darowizny pieniężne,
- nieodpłatne świadczenie usług.

Ważne jest, że przedmiot darowizny lub świadczenia nie musi być związany z prowadzoną działalnością. To bardzo dobra wiadomość, niestety jak to w podatkach bywa jest kilka ważnych warunków sine qua non.

Autopromocja

Czas

Przepisy wskazują na zakres czasowy pomocy. Z preferencji korzysta wyłącznie pomoc przekazana wyłącznie w terminie od lutego do 31 grudnia 2022 roku.

Status beneficjenta darowizny

Przepisy wskazują na ograniczony katalog podmiotów, którym nasza pomoc musi być przekazana:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy;

- jednostkom samorządu terytorialnego;

- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych;

- podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

Warto zaznaczyć, że nie jest możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu pomocy przekazanej bezpośrednio obywatelowi Ukrainy.

Cel pomocy

Kosztem może być wyłącznie pomoc, której celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Warunek ten można uznać za spełniony w przypadku gdy darowizna lub świadczenie przekazane jest podmiotom, których działalność polega na np.:

 - pomocy ofiarom konfliktów zbrojnych

- działalność na rzecz integracji cudzoziemców

- działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych

- zadania w zakresie obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dotychczasowa podatkowa klasyfikacja wydatków

Przepisy wyłączają możliwość zaliczenia do rachunku podatkowego darowizn, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczyć to może np. już dokonanych odpisów amortyzacyjnych, towarów handlowych zaliczanych w koszty w momencie nabycia.

Dokumentowanie pomocy

Oprócz ww warunków należy pamiętać o właściwym udokumentowaniu transakcji.

W przypadku darowizny pieniężnej sprawa jest najprostsza, należy zachować potwierdzenie przelewu. Często jednak korzystamy z innych form przekazów pieniężnych jak np. BLIK, Paypal. Wówczas należy zadbać o otrzymanie i zachowanie potwierdzenia otrzymania darowizny. Na szczęście większość tego typu rozliczeń potwierdzana jest automatycznie drogą mailową na adres wskazywany przy realizacji transakcji.

W przypadku darowizn rzeczowych lub nieodpłatnych świadczeń kwestia ta może sprawić trochę problemów. Idealną sytuacja byłoby posiadanie podpisanej umowy darowizny. O to można zadbać znając już przepisy ustawy, ta jednak powstała dopiero po kilkunastu dniach od inwazji Rosji na Ukrainę. Pomoc szczególnie w tych pierwszych tygodniach miała charakter bardzo spontaniczny i można śmiało stwierdzić, że kwestie formalne stanowiły wówczas najmniej ważny element. Jest jednak i na to remedium, doktryna prawna dopuszcza możliwość późniejszego podpisania umowy darowizny już po jej dokonaniu. Brak umowy nadal nie wyklucza zastosowania tej preferencji podatkowej. Do celów podatkowych może wystarczyć np.:

- potwierdzenie otrzymania darowizny na wskazane cele przez przedstawiciela obdarowanego podmiotu,

- sporządzony przez przedsiębiorcę dowód wewnętrzny/protokół zawierający spis rzeczy będących przedmiotem darowizny. Tu warto byłoby jeszcze zadbać o dodatkowe potwierdzenie, np. zeznania pracowników, potwierdzenie przewozu towarów do wskazanego punktu zbiórki.

- dobrym rozwiązaniem byłoby zachowanie korespondencji mailowej o ile wymieniliśmy maile z organizacją której darowizna została przekazana.

Wsparcie Ukrainy a VAT

Również w podatku VAT wprowadzono nadzwyczajne rozwiązania w związku z wojną w Ukrainie. Rozporządzeniem z dnia 3/03/2022 r. obniżono stawkę podatku VAT do 0% do dostaw towarów z art. 7 ust 2 pkt 2 oraz świadczeń usług z art. 8 ust 2 ustawy o VAT. Warunki skorzystania z obniżonej stawki nie są jednak tożsame z tymi wymienionymi w ustawach o podatkach dochodowych. W katalogu beneficjentów dostaw lub świadczeń nie wymieniono organizacji pożytku publicznego. Skorzystanie z obniżonej stawki VAT wymaga posiadania pisemnej umowy darowizny z wyraźnym wskazaniem, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Zawężone zostały też ramy czasowe od 24 lutego podobnie jak w regulacjach PIT i CIT, ale już do 30 czerwca 2022 roku. Na stronach rządowych możemy znaleźć jednak zapewnienie, o możliwości wydłużenia tego terminu.

Rozporządzenie pomija kwestię odliczenia VAT naliczonego. Tu należy wskazać, że preferencyjna stawka może dotyczyć jedynie dostaw towarów i świadczenia usług, które miały być wykorzystane w działalności opodatkowanej. Zakup towarów lub świadczeń z zamiarem przekazania w darowiźnie tego warunku nie spełnia.

Reasumując należy pozytywnie ocenić wprowadzenie preferencji podatkowych w związku z realizowaniem pomocy na rzecz Ukrainy i jej obywateli. Szkoda, że regulacje te na gruncie podatków dochodowych i VAT nie są spójne. Szkoda również, że nie jesteśmy tym zaskoczeni a najgorsze, że jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Слава Україні!

Autor: Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

REKLAMA