REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)

Warszawskie Centrum Doradztwa Finansowego I sp. z o.o.
Biuro rachunkowe. Outsourcing księgowości
Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)
Wsparcie Ukrainy przez polskiego przedsiębiorcę - rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT)
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie ogromna rzesza firm angażuje się w pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Warto wiedzieć, że podmioty przekazujące wsparcie rzeczowe i finansowe mogą korzystać z preferencji podatkowych. Pomoc przekazana na rzecz ofiar wojny może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, czyli automatycznie pomniejszy ona podatek dochodowy. Regulacje te odnajdziemy w art. 52zf – 52zi ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz art. 38w – 38z ustawy po podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Formy pomocy i zasady rozliczeń podatkowych

Formy pomocy uprawniające do skorzystania z tego rozwiązania to:
- darowizny rzeczowe,
- darowizny pieniężne,
- nieodpłatne świadczenie usług.

Ważne jest, że przedmiot darowizny lub świadczenia nie musi być związany z prowadzoną działalnością. To bardzo dobra wiadomość, niestety jak to w podatkach bywa jest kilka ważnych warunków sine qua non.

Autopromocja

Czas

Przepisy wskazują na zakres czasowy pomocy. Z preferencji korzysta wyłącznie pomoc przekazana wyłącznie w terminie od lutego do 31 grudnia 2022 roku.

Status beneficjenta darowizny

Przepisy wskazują na ograniczony katalog podmiotów, którym nasza pomoc musi być przekazana:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących na terytorium Ukrainy;

- jednostkom samorządu terytorialnego;

- Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych;

- podmiotom wykonującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub na terytorium Ukrainy działalność leczniczą lub działalność z zakresu ratownictwa medycznego

Warto zaznaczyć, że nie jest możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu pomocy przekazanej bezpośrednio obywatelowi Ukrainy.

Cel pomocy

Kosztem może być wyłącznie pomoc, której celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy. Warunek ten można uznać za spełniony w przypadku gdy darowizna lub świadczenie przekazane jest podmiotom, których działalność polega na np.:

 - pomocy ofiarom konfliktów zbrojnych

- działalność na rzecz integracji cudzoziemców

- działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych

- zadania w zakresie obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Dotychczasowa podatkowa klasyfikacja wydatków

Przepisy wyłączają możliwość zaliczenia do rachunku podatkowego darowizn, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczyć to może np. już dokonanych odpisów amortyzacyjnych, towarów handlowych zaliczanych w koszty w momencie nabycia.

Dokumentowanie pomocy

Oprócz ww warunków należy pamiętać o właściwym udokumentowaniu transakcji.

W przypadku darowizny pieniężnej sprawa jest najprostsza, należy zachować potwierdzenie przelewu. Często jednak korzystamy z innych form przekazów pieniężnych jak np. BLIK, Paypal. Wówczas należy zadbać o otrzymanie i zachowanie potwierdzenia otrzymania darowizny. Na szczęście większość tego typu rozliczeń potwierdzana jest automatycznie drogą mailową na adres wskazywany przy realizacji transakcji.

W przypadku darowizn rzeczowych lub nieodpłatnych świadczeń kwestia ta może sprawić trochę problemów. Idealną sytuacja byłoby posiadanie podpisanej umowy darowizny. O to można zadbać znając już przepisy ustawy, ta jednak powstała dopiero po kilkunastu dniach od inwazji Rosji na Ukrainę. Pomoc szczególnie w tych pierwszych tygodniach miała charakter bardzo spontaniczny i można śmiało stwierdzić, że kwestie formalne stanowiły wówczas najmniej ważny element. Jest jednak i na to remedium, doktryna prawna dopuszcza możliwość późniejszego podpisania umowy darowizny już po jej dokonaniu. Brak umowy nadal nie wyklucza zastosowania tej preferencji podatkowej. Do celów podatkowych może wystarczyć np.:

- potwierdzenie otrzymania darowizny na wskazane cele przez przedstawiciela obdarowanego podmiotu,

- sporządzony przez przedsiębiorcę dowód wewnętrzny/protokół zawierający spis rzeczy będących przedmiotem darowizny. Tu warto byłoby jeszcze zadbać o dodatkowe potwierdzenie, np. zeznania pracowników, potwierdzenie przewozu towarów do wskazanego punktu zbiórki.

- dobrym rozwiązaniem byłoby zachowanie korespondencji mailowej o ile wymieniliśmy maile z organizacją której darowizna została przekazana.

Wsparcie Ukrainy a VAT

Również w podatku VAT wprowadzono nadzwyczajne rozwiązania w związku z wojną w Ukrainie. Rozporządzeniem z dnia 3/03/2022 r. obniżono stawkę podatku VAT do 0% do dostaw towarów z art. 7 ust 2 pkt 2 oraz świadczeń usług z art. 8 ust 2 ustawy o VAT. Warunki skorzystania z obniżonej stawki nie są jednak tożsame z tymi wymienionymi w ustawach o podatkach dochodowych. W katalogu beneficjentów dostaw lub świadczeń nie wymieniono organizacji pożytku publicznego. Skorzystanie z obniżonej stawki VAT wymaga posiadania pisemnej umowy darowizny z wyraźnym wskazaniem, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy.

Zawężone zostały też ramy czasowe od 24 lutego podobnie jak w regulacjach PIT i CIT, ale już do 30 czerwca 2022 roku. Na stronach rządowych możemy znaleźć jednak zapewnienie, o możliwości wydłużenia tego terminu.

Rozporządzenie pomija kwestię odliczenia VAT naliczonego. Tu należy wskazać, że preferencyjna stawka może dotyczyć jedynie dostaw towarów i świadczenia usług, które miały być wykorzystane w działalności opodatkowanej. Zakup towarów lub świadczeń z zamiarem przekazania w darowiźnie tego warunku nie spełnia.

Reasumując należy pozytywnie ocenić wprowadzenie preferencji podatkowych w związku z realizowaniem pomocy na rzecz Ukrainy i jej obywateli. Szkoda, że regulacje te na gruncie podatków dochodowych i VAT nie są spójne. Szkoda również, że nie jesteśmy tym zaskoczeni a najgorsze, że jesteśmy do tego przyzwyczajeni.

Слава Україні!

Autor: Joanna Pietrzyk, Główna Księgowa WCDF I Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rejestracja spółki z o.o.
  2022-05-05 12:59:21
  Kompleksowa pomoc w rejestracji spółek dla obywateli Polski oraz Ukrainy! Nasze usługi świadczymy również dla obywateli innych krajów :) Zapraszamy! Załóż swoją firmę już dziś rejestracja-spolki-zoo pl
  0
 • Ada
  2023-01-29 16:02:41
  Jeśli idzie o kwestie darowizny to się zwróicłam po pomoc do notariusz Cejrowskiej z Tczewa i uzyskałam się, polecam.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

"Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

REKLAMA