REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce

Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce
Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, uchodźcy z tego kraju mogą legalnie prowadzić biznes na terenie naszego kraju. Zdaniem ekspertów z kancelarii podatkowej Skłodowscy, to krok w dobrym kierunku, o ile zmiany zostaną uporządkowane.

Działalność gospodarcza obywatela Ukrainy w Polsce

Wojna z Rosją uniemożliwia ukraińskim przedsiębiorcom prowadzenie firm na terenie ich kraju. Dzięki tzw. specustawie (zawierającej specjalne regulacje probiznesowe), obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie naszego kraju na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.
- Umożliwienie obywatelom Ukrainy zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, to dla nich znaczne ułatwienie – spółki z o. o, które do tej pory były najczęściej wybieraną formą rozliczeń, po prostu prowadzi się znacznie trudniej i sporo drożej – mówi Piotr Kościańczuk, doradca podatkowy i członek zarządu, działającej także w Białymstoku kancelarii Skłodowscy. - Tym samym obywatele Ukrainy zakładający działalność gospodarczą w Polsce uzyskują prawo do opieki medycznej i innych świadczeń ZUS, ponieważ, tak jak Polacy, mają obowiązek zgłoszenia działalności do ZUS i opłacania składek.

Autopromocja

Warunek: PESEL

Ukraińcy przebywający w Polsce są też zobligowani do posiadania numeru PESEL. Taki numer mogą uzyskać w urzędzie gminy, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości. Warunkiem rozpoczęcia działalności jest rejestracja w CEIDG - wniosek o rejestrację można złożyć online (do tego potrzebne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego) - za pośrednictwem rządowej strony www.biznes.gov.pl lub bezpośrednio w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Rejestracja jest bezpłatna i może trwać do 30 dni, jednak najczęściej odbywa się to szybciej.

- Prowadzenie JDG nie wymaga kapitału na start, przedsiębiorca jest podatnikiem podatku od osób fizycznych PIT i może wybrać najlepszą dla siebie formę opodatkowania. Przedsiębiorca nie musi być podatnikiem VAT, jeśli ma przychody poniżej określonego progu lub sprzedaje wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT, o ile nie sprzedaje usług i towarów, które nie dają prawa do stosowania zwolnienia podmiotowego – wymienia Piotr Kościańczuk.  - Z punktu widzenia podatku dochodowego, w większości wypadków dla przychodów nieprzekraczających 2 mln euro, wystarczy uproszczona księgowość lub ewidencja.

Nie tylko jednoosobowa działalność gospodarcza, także spółki

Forma prowadzenia działalności jest dowolna – prócz jednoosobowej działalności, rejestrowanej w CEIDG, obywatele Ukrainy mogą również założyć dowolną spółkę osobową lub kapitałową, w tym spółkę jawną i partnerską – i zarejestrować ją w KRS.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie 12 marca 2022 roku. Co ważne, regulacje te nie dotyczą wyłącznie osób przybyłych do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku. Z rozwiązań tych mogą skorzystać legalnie także ci, którzy przyjechali do Polski przed tą datą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- To dobry kierunek na jakiś czas, miejmy nadzieję, że te uproszczenia pomogą naszym gościom stanąć na nogi - ocenia Piotr Kościańczuk. - Oczywiście wszyscy znamy zagrożenia płynące z każdych uproszczeń, rządzący powinni więc jak najszybciej uporządkować te przepisy.

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - Dz.U. 2022 poz. 583, ostatnia zmiana: Dz.U. 2022 poz. 830,

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA