Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Działalność gospodarcza obywatela Ukrainy w Polsce
Wojna z Rosją uniemożliwia ukraińskim przedsiębiorcom prowadzenie firm na terenie ich kraju. Dzięki tzw. specustawie (zawierającej specjalne regulacje probiznesowe), obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie naszego kraju na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.
- Umożliwienie obywatelom Ukrainy zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, to dla nich znaczne ułatwienie – spółki z o. o, które do tej pory były najczęściej wybieraną formą rozliczeń, po prostu prowadzi się znacznie trudniej i sporo drożej – mówi Piotr Kościańczuk, doradca podatkowy i członek zarządu, działającej także w Białymstoku kancelarii Skłodowscy. - Tym samym obywatele Ukrainy zakładający działalność gospodarczą w Polsce uzyskują prawo do opieki medycznej i innych świadczeń ZUS, ponieważ, tak jak Polacy, mają obowiązek zgłoszenia działalności do ZUS i opłacania składek.
REKLAMA
Warunek: PESEL
Ukraińcy przebywający w Polsce są też zobligowani do posiadania numeru PESEL. Taki numer mogą uzyskać w urzędzie gminy, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości. Warunkiem rozpoczęcia działalności jest rejestracja w CEIDG - wniosek o rejestrację można złożyć online (do tego potrzebne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego) - za pośrednictwem rządowej strony www.biznes.gov.pl lub bezpośrednio w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Rejestracja jest bezpłatna i może trwać do 30 dni, jednak najczęściej odbywa się to szybciej.
- Prowadzenie JDG nie wymaga kapitału na start, przedsiębiorca jest podatnikiem podatku od osób fizycznych PIT i może wybrać najlepszą dla siebie formę opodatkowania. Przedsiębiorca nie musi być podatnikiem VAT, jeśli ma przychody poniżej określonego progu lub sprzedaje wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT, o ile nie sprzedaje usług i towarów, które nie dają prawa do stosowania zwolnienia podmiotowego – wymienia Piotr Kościańczuk. - Z punktu widzenia podatku dochodowego, w większości wypadków dla przychodów nieprzekraczających 2 mln euro, wystarczy uproszczona księgowość lub ewidencja.
Nie tylko jednoosobowa działalność gospodarcza, także spółki
Forma prowadzenia działalności jest dowolna – prócz jednoosobowej działalności, rejestrowanej w CEIDG, obywatele Ukrainy mogą również założyć dowolną spółkę osobową lub kapitałową, w tym spółkę jawną i partnerską – i zarejestrować ją w KRS.
REKLAMA
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie 12 marca 2022 roku. Co ważne, regulacje te nie dotyczą wyłącznie osób przybyłych do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku. Z rozwiązań tych mogą skorzystać legalnie także ci, którzy przyjechali do Polski przed tą datą.
- To dobry kierunek na jakiś czas, miejmy nadzieję, że te uproszczenia pomogą naszym gościom stanąć na nogi - ocenia Piotr Kościańczuk. - Oczywiście wszyscy znamy zagrożenia płynące z każdych uproszczeń, rządzący powinni więc jak najszybciej uporządkować te przepisy.
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - Dz.U. 2022 poz. 583, ostatnia zmiana: Dz.U. 2022 poz. 830,
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat