REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce

Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce
Działalność gospodarcza Ukraińca w Polsce

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy, uchodźcy z tego kraju mogą legalnie prowadzić biznes na terenie naszego kraju. Zdaniem ekspertów z kancelarii podatkowej Skłodowscy, to krok w dobrym kierunku, o ile zmiany zostaną uporządkowane.

Działalność gospodarcza obywatela Ukrainy w Polsce

Wojna z Rosją uniemożliwia ukraińskim przedsiębiorcom prowadzenie firm na terenie ich kraju. Dzięki tzw. specustawie (zawierającej specjalne regulacje probiznesowe), obywatele Ukrainy, którzy legalnie przebywają w Polsce, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie naszego kraju na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.
- Umożliwienie obywatelom Ukrainy zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej, to dla nich znaczne ułatwienie – spółki z o. o, które do tej pory były najczęściej wybieraną formą rozliczeń, po prostu prowadzi się znacznie trudniej i sporo drożej – mówi Piotr Kościańczuk, doradca podatkowy i członek zarządu, działającej także w Białymstoku kancelarii Skłodowscy. - Tym samym obywatele Ukrainy zakładający działalność gospodarczą w Polsce uzyskują prawo do opieki medycznej i innych świadczeń ZUS, ponieważ, tak jak Polacy, mają obowiązek zgłoszenia działalności do ZUS i opłacania składek.

REKLAMA

Autopromocja

Warunek: PESEL

Ukraińcy przebywający w Polsce są też zobligowani do posiadania numeru PESEL. Taki numer mogą uzyskać w urzędzie gminy, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości. Warunkiem rozpoczęcia działalności jest rejestracja w CEIDG - wniosek o rejestrację można złożyć online (do tego potrzebne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego) - za pośrednictwem rządowej strony www.biznes.gov.pl lub bezpośrednio w dowolnym urzędzie miasta bądź gminy. Rejestracja jest bezpłatna i może trwać do 30 dni, jednak najczęściej odbywa się to szybciej.

- Prowadzenie JDG nie wymaga kapitału na start, przedsiębiorca jest podatnikiem podatku od osób fizycznych PIT i może wybrać najlepszą dla siebie formę opodatkowania. Przedsiębiorca nie musi być podatnikiem VAT, jeśli ma przychody poniżej określonego progu lub sprzedaje wyłącznie towary i usługi zwolnione z VAT, o ile nie sprzedaje usług i towarów, które nie dają prawa do stosowania zwolnienia podmiotowego – wymienia Piotr Kościańczuk.  - Z punktu widzenia podatku dochodowego, w większości wypadków dla przychodów nieprzekraczających 2 mln euro, wystarczy uproszczona księgowość lub ewidencja.

Nie tylko jednoosobowa działalność gospodarcza, także spółki

Forma prowadzenia działalności jest dowolna – prócz jednoosobowej działalności, rejestrowanej w CEIDG, obywatele Ukrainy mogą również założyć dowolną spółkę osobową lub kapitałową, w tym spółkę jawną i partnerską – i zarejestrować ją w KRS.

REKLAMA

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy weszła w życie 12 marca 2022 roku. Co ważne, regulacje te nie dotyczą wyłącznie osób przybyłych do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku. Z rozwiązań tych mogą skorzystać legalnie także ci, którzy przyjechali do Polski przed tą datą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- To dobry kierunek na jakiś czas, miejmy nadzieję, że te uproszczenia pomogą naszym gościom stanąć na nogi - ocenia Piotr Kościańczuk. - Oczywiście wszyscy znamy zagrożenia płynące z każdych uproszczeń, rządzący powinni więc jak najszybciej uporządkować te przepisy.

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - Dz.U. 2022 poz. 583, ostatnia zmiana: Dz.U. 2022 poz. 830,

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Newseria.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA