REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy w firmie a wojna w Ukrainie i sankcje na Rosję. Klauzule umowne, możliwość rozwiązania umowy

Umowy w firmie a wojna w Ukrainie i sankcje na Rosję. Klauzule umowne,  możliwość rozwiązania umowy
Umowy w firmie a wojna w Ukrainie i sankcje na Rosję. Klauzule umowne, możliwość rozwiązania umowy

REKLAMA

REKLAMA

Jak zabezpieczyć swoje relacje kontraktowe w obliczu wojny w Ukrainie i sankcji na Rosję? Jakie klauzule umowne mogą być przydatne w tej sytuacji? Czy można rozwiązać umowę z powodu wojny? Wyjaśniają eksperci z CRIDO Legal.

Wojna w Ukrainie a działalność gospodarcza i umowy z kontrahentami

Wojna w Ukrainie trwa i odciska swoje piętno na światowej gospodarce już przeszło miesiąc. Przedsiębiorcy składają deklaracje co do zamykania rosyjskich oddziałów, wycofywania się z przedsięwzięć realizowanych z rosyjskimi podmiotami czy rozwiązywania zawartych z nimi umów. Bomby spadające na ukraińskie miasta zdają się być dla wielu przedsiębiorców silnym motywatorem aby nie prowadzić działalności gospodarczej powiązanej z rosyjskim kapitałem.

Autopromocja

Deklaracje te wpisują się w widoczny od pewnego czasu trend zmian w prowadzeniu działalności gospodarczej, w której coraz bardziej zwraca się uwagę na kwestie odpowiedzialności społecznej biznesu. Jednocześnie, mogą one stanowić dla wielu przedsiębiorców praktyczne wyzwanie - jak bowiem zadbać o to, aby nie pozostawać w relacjach kontraktowych z podmiotami sankcjonowanymi lub prowadzącymi działalność związaną z rosyjską inwazją?

Weryfikacja kontrahentów

Pierwszym krokiem możliwym do podjęcia jest przeprowadzanie weryfikacji kontrahentów. Może ona przybrać formę przeglądu list podmiotów sankcjonowanych (na poziomie UE oraz innych mających zastosowanie) lub bardziej pogłębionej analizy powiązań osobowych i kapitałowych, w tym weryfikację w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych lub innych podobnych rejestrach.

W praktyce, niestety, dokładna weryfikacja kontrahentów może być bardzo trudna. Nie wszystkie kraje ujawniają bowiem informacje mogące pozwolić na weryfikację rzeczywistego właściciela kapitału i nawet prosta struktura holdingowa może umożliwić jego „ukrycie” dla kontrahentów. To rodzi ryzyko sytuacji w której przedsiębiorca nie będzie w stanie prawidłowo ustalić czy jego kontrahent jest podmiotem sankcjonowanym, tymczasem posiadający szerszy katalog narzędzi bank już takiego ustalenia dokona, i w efekcie, wstrzyma realizację przelewu.

Postanowienia umowne odnoszące się do agresji na Ukrainę

W związku z potencjalnymi trudnościami przy weryfikacji kontrahenta, warto zadbać o wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń kontraktowych do nowych umów lub aneksowanie istniejących kontraktów. W szczególności, rozważyć można wprowadzenie znanych z transakcji M&A oświadczeń i zapewnień co do braku powiązań z podmiotami sankcjonowanymi lub zobowiązania strony do nietworzenia  takich powiązań w przyszłości. Oczywiście ostateczna decyzja co do tego, jaka instytucja prawna oraz w jakim kształcie powinna zostać wprowadzona, będzie zależała od konkretnej relacji kontraktowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inspiracją mogą być opracowane przez CRIDO Legal wzory modelowych klauzul umownych zawierających zarówno oświadczenia i zapewnienia stron dotyczące braku powiązań z podmiotami sankcjonowanymi i nieprowadzenia sankcjonowanej działalności, jak i zobowiązanie do utrzymania takiego stanu na przyszłość, a także przykładowe konsekwencje naruszenie tych zobowiązań.

Klauzule umowne dotyczące wojny w Ukrainie - zapewnienia dot. sankcji (CRIDO)

 

Wzorcowe klauzule umowne dostępne są do bezpłatnego pobrania (w polskiej i angielskiej wersji językowej) pod adresem: https://crido.pl/report/wzor-klauzul-umownych-do-umow-joint-venture-umow-wspolnikow-dotyczacych-sankcji-nalozonych-w-zwiazku-z-inwazja-rosji-na-ukraine/

Takie postanowienia mogą zostać wprowadzone w niemal każdym rodzaju umów. Wspomniane postanowienia mogą zostać umieszczone w treści umowy, bądź też stanowić przedmiot odrębnego porozumienia.

Klauzule umowne dotyczące wojny w Ukrainie - powiązania kontraktowe i działalność sankcjonowana (CRIDO)

Klauzule umowne dotyczące wojny w Ukrainie - omijanie sankcji (CRIDO)

Sposoby na rozwiązanie umowy

W przypadku braku porozumienia, do decyzji stron należeć będzie kwestia dalszego utrzymywania stosunków umownych i ewentualnego ich zakończenia za pomocą istniejących instrumentów prawnych.

Umowy długoterminowe lub zawierane na czas nieokreślony zazwyczaj przewidują mechanizmy ich wypowiedzenia lub odstąpienia od nich. W przypadku nieuregulowania tej kwestii w umowie znajdą zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego (w przypadku prawa polskiego) dotyczące wypowiadania umów bezterminowych.

Niektóre umowy zawierają także postanowienia umożliwiające zerwanie relacji w przypadku wystąpienia nadzwyczajnej zmiany stosunków (tzw. klauzula material adverse change), pojawienia się znacznych utrudnień w realizacji umowy (tzw. klauzula hardship) lub wystąpienia siły wyższej. Można też rozważyć zastosowanie mechanizmu przewidzianego w art. 3571 kodeksu cywilnego (tzw. rebus sic stantibus), wydaje się jednak, że w praktyce, będzie miał on ograniczone zastosowanie z uwagi na wymóg pozwania kontrahenta oraz wykazania, że z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków wykonanie umowy grozi rażącą stratą albo nadmiernymi trudnościami.

Aleksandra Czarnecka, radczyni prawna w CRIDO Legal
Filip Sobociński, aplikant radcowski w CRIDO Legal

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA