Controller w nowoczesnej firmie – rola, zadania, przyszłość
REKLAMA
REKLAMA
Controlling Leaders of To(morrow)Day – Kongres Controllerów 2022 w dniach 26-27 maja w Gdańsku
Standaryzacja, automatyzacja, robotyzacja eliminują powtarzające się, zazwyczaj żmudne czynności controllerów i finansistów. Uwalnia to czas na kreatywność – operacyjną, a zwłaszcza strategiczną – wspierającą nowe kierunki działalności przedsiębiorstw. Następuje przeniesienie punktu ciężkości controllingu z poziomu operacyjnego na poziom strategiczny. Ta fundamentalna zmiana wymaga nowych kompetencji controllerów i finansistów. Jakich? O odpowiedź poprosiliśmy Heimo Losbichlera, Prezesa Zarządu organizacji ICV (Międzynarodowego Stowarzyszenia Controllerów) i International Group of Controlling (Międzynarodowej Grupy Controllingu), który 26-27 maja 2022 r. wystąpi w roli keynote speakera na 28. Kongresie Controllerów w Gdańsku. www.kongrescontrollerow.pl/
REKLAMA
Jakie kompetencje będą potrzebne controllerowi w przyszłości? Jakie narzędzia będą mu niezbędne do efektywnej pracy?
Obecnie controllerzy muszą posiadać kompetencje w trzech obszarach: umiejętności finansowych, wyczucia biznesowego, a także umiejętności społecznych. Pozostaną one aktualne w przyszłości, ale zostaną rozszerzone o kompetencje cyfrowe.
Jeśli chodzi o narzędzia controllingu - z finansowego punktu widzenia są właściwie dobrze rozwinięte. Jednak z pewnością nastąpią dalsze zmiany w poszczególnych obszarach, takie jak bardziej zwinne narzędzia planistyczne, które lepiej spełniają wymagania w niestabilnym środowisku. Coraz większego znaczenia nabierze również controlling usług czy wycena wartości niematerialnych. Należy się również spodziewać dużego skoku w raportowaniu poprzez cyfryzację. Nowoczesne, interaktywne kokpity do analizy big data staną się standardem. Będziemy świadkami szybkiego rozwoju narzędzi informatycznych w controllingu.
Jak kształtuje się przyszłość roli controllera wobec rozwoju sztucznej inteligencji?
Controllerzy będą nadal odgrywać ważną rolę w erze sztucznej inteligencji, jeśli przyjmą ten rozwój. Sztuczna inteligencja może stanowić ważne wsparcie dla controllerów. Z jednej strony odciąża ich od żmudnych, rutynowych czynności, a z drugiej może zapewnić masowe wsparcie controllerów w analityce dzięki komplementarności człowieka i maszyny. Controllerzy będą w coraz większym stopniu mieć do czynienia z używaniem liczb niż z ich tworzeniem. Uwolniona w ten sposób przestrzeń powinna pomóc controllerom w aktywnym przejmowaniu roli sparingpartnerów.
Jak pozycjonować controllera w nowoczesnej firmie? Jaki wpływ powinien mieć na jej strategię?
Aktualnie tylko nieliczni controllerzy są zaangażowani w strategię korporacyjną, a jest to kluczowe dla efektywnego controllingu. Controllerzy mogą kwestionować logikę strategiczną ze zintegrowanej perspektywy, oceniać wskaźniki strategiczne pod względem finansowym i przekładać strategiczne pragnienia na mierzalne cele.
Ważne jest, aby rozróżnić rolę controllerów, ich odpowiedzialność za proces oraz hierarchiczne pozycjonowanie. W przyszłości rola controllera będzie jeszcze większa niż partnera do zarządzania. W ramach procesu controllingowego istnieje dziś podział zadań pomiędzy zarząd i controllerów. Nastąpią zmiany w tym podziale. Na przykład menadżerowie będą sami tworzyć pewne analizy. Inne zadania zostaną przeniesione do analityka danych, podczas gdy controllerzy otrzymają nowe dodatkowe zadania jako „konsultanci”. Tutaj ważne jest, aby controllerzy byli umiejscowieni bardzo blisko kierownictwa. Bez bezpośredniej linii do kierownictwa controller nie może tak naprawdę pełnić swojej roli partnera.
O kompetencjach i narzędziach nowoczesnego controllingu porozmawiamy podczas zbliżającego się Kongresu Controllerów. Kongres odbędzie się 26-27 maja 2022 pod hasłem: "CONTROLLER 5.0 - Controlling Leaders of To(morrow)Day". Stacjonarnie konferencja odbędzie się w Gdańsku, natomiast wydarzenie będzie również transmitowane online. Infor.pl jest oficjalnym partnerem wydarzenia.
Szczegóły na stronie: www.kongrescontrollerow.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat