REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od zysków kapitałowych - w Polsce 19%, w Danii 42%

Podatek od zysków kapitałowych - w Polsce 19%, w Danii 42%
Podatek od zysków kapitałowych - w Polsce 19%, w Danii 42%
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ze stawką 19 procent, Polska ma jeden z najniższych podatków od zysków kapitałowych w Europie – powiedziała PAP pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w MF Katarzyna Szwarc.

Podatek od zysków kapitałowych (tzw. "podatek Belki") w Polsce

Podatek od zysków kapitałowych został u nas wprowadzony w roku 2002, dopiero jedenaście lat po uruchomieniu warszawskiej giełdy. Tak zwany +podatek Belki+, od nazwiska ówczesnego ministra finansów, jest dziś pobierany od niektórych zysków z inwestycji kapitałowych takich jak fundusze inwestycyjne, instrumenty finansowe czy oprocentowane lokaty bankowe. Stanowi on zatem kontrybucję do wspólnej kasy tych z nas, którzy swoje oszczędności pomnażają na rynku finansowym” – powiedziała PAP pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów Katarzyna Szwarc.

REKLAMA

Autopromocja

Dodała, że podatek obciąża wyłącznie zyski, a więc nie może być mowy o ponownym opodatkowaniu dochodów obciążonych już wcześniej PIT. Przypomniała, że wpływy budżetowe z podatku od zysków kapitałowych rosną stabilnie od 2015 roku i w roku 2021 wyniosły 4,1 mld zł. W jej opinii, stanowią one niewielką część polskiego budżetu, bo oscyluje wokół 1 procenta, ale „jest istotnym elementem budowania równowagi pomiędzy fiskalnym obciążeniem kapitału i pracy w polskiej gospodarce”.

Stawki podatku od zysków kapitałowych w Europie

„Warto odnotować, że przy poziomie 19 procent, Polska ma jeden z najniższych podatków od zysków kapitałowych w Europie. Wyższe daniny od nas mają, poza Niemcami i Francją, także Austria, Włochy, Hiszpania, Słowenia, Finlandia, Irlandia, Litwa i Łotwa, oraz Szwecja. Rekordzistką w tej dziedzinie jest Dania z podatkiem na poziomie 42 procent. Kraje, które nie zdecydowały się na fiskalne obciążenie zysków z inwestycji finansowych można policzyć na palcach jednej ręki - należy do nich na przykład Belgia” – powiedziała Katarzyna Szwarc.

Czy likwidacja "podatku Belki" poprawi atrakcyjność polskiego rynku finansowego?

Zwróciła uwagę, że w debacie publicznej nie ustają postulaty zniesienia lub znacznego ograniczenia „podatku Belki”. Argumentuje się to m.in. koniecznością wzmacniania atrakcyjności polskiego rynku finansowego z punktu widzenia inwestorów.

„To jednak błędna logika. Słabiej rozwinięte od Polski rynki takie jak Grecja, Bułgaria czy Węgry mają niższe od Polski podatki od udanych inwestycji, co pokazuje, że niski podatek od zysków kapitałowych nie przekłada się automatycznie na rozwój tych rynków. Jest raczej cechą rynków słabiej rozwiniętych” – powiedziała pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jej opinii, Polska powinna i może „z powodzeniem konkurować innowacyjnością, transparentnością i bezpieczeństwem rynku, którego oferta jest atrakcyjna zarówno dla mniejszych jak i dużych inwestorów”. Stwierdziła, że wzmocnieniu tych przewag służyć ma Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, realizowana od 2020 roku przez Ministerstwo Finansów.

„W dzisiejszym świecie, o znaczeniu i atrakcyjności gospodarek nie świadczy laissez-faire, tylko takie kwestie jak poziom emisyjności systemu energetycznego, produktywność pracowników czy odporność na globalne szoki” – powiedziała Katarzyna Szwarc. – „Wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych było słuszną decyzją. Kontrybuowanie do wspólnej kasy, z której finansujemy szpitale, szkoły i drogi, jest jednym z fundamentów umowy społecznej, na której opierają się współczesne demokratyczne państwa. W tym także Polska” – dodała. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA