REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od zysków kapitałowych - w Polsce 19%, w Danii 42%

Podatek od zysków kapitałowych - w Polsce 19%, w Danii 42%
Podatek od zysków kapitałowych - w Polsce 19%, w Danii 42%
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ze stawką 19 procent, Polska ma jeden z najniższych podatków od zysków kapitałowych w Europie – powiedziała PAP pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w MF Katarzyna Szwarc.

Podatek od zysków kapitałowych (tzw. "podatek Belki") w Polsce

Podatek od zysków kapitałowych został u nas wprowadzony w roku 2002, dopiero jedenaście lat po uruchomieniu warszawskiej giełdy. Tak zwany +podatek Belki+, od nazwiska ówczesnego ministra finansów, jest dziś pobierany od niektórych zysków z inwestycji kapitałowych takich jak fundusze inwestycyjne, instrumenty finansowe czy oprocentowane lokaty bankowe. Stanowi on zatem kontrybucję do wspólnej kasy tych z nas, którzy swoje oszczędności pomnażają na rynku finansowym” – powiedziała PAP pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego w Ministerstwie Finansów Katarzyna Szwarc.

Autopromocja

Dodała, że podatek obciąża wyłącznie zyski, a więc nie może być mowy o ponownym opodatkowaniu dochodów obciążonych już wcześniej PIT. Przypomniała, że wpływy budżetowe z podatku od zysków kapitałowych rosną stabilnie od 2015 roku i w roku 2021 wyniosły 4,1 mld zł. W jej opinii, stanowią one niewielką część polskiego budżetu, bo oscyluje wokół 1 procenta, ale „jest istotnym elementem budowania równowagi pomiędzy fiskalnym obciążeniem kapitału i pracy w polskiej gospodarce”.

Stawki podatku od zysków kapitałowych w Europie

„Warto odnotować, że przy poziomie 19 procent, Polska ma jeden z najniższych podatków od zysków kapitałowych w Europie. Wyższe daniny od nas mają, poza Niemcami i Francją, także Austria, Włochy, Hiszpania, Słowenia, Finlandia, Irlandia, Litwa i Łotwa, oraz Szwecja. Rekordzistką w tej dziedzinie jest Dania z podatkiem na poziomie 42 procent. Kraje, które nie zdecydowały się na fiskalne obciążenie zysków z inwestycji finansowych można policzyć na palcach jednej ręki - należy do nich na przykład Belgia” – powiedziała Katarzyna Szwarc.

Czy likwidacja "podatku Belki" poprawi atrakcyjność polskiego rynku finansowego?

Zwróciła uwagę, że w debacie publicznej nie ustają postulaty zniesienia lub znacznego ograniczenia „podatku Belki”. Argumentuje się to m.in. koniecznością wzmacniania atrakcyjności polskiego rynku finansowego z punktu widzenia inwestorów.

„To jednak błędna logika. Słabiej rozwinięte od Polski rynki takie jak Grecja, Bułgaria czy Węgry mają niższe od Polski podatki od udanych inwestycji, co pokazuje, że niski podatek od zysków kapitałowych nie przekłada się automatycznie na rozwój tych rynków. Jest raczej cechą rynków słabiej rozwiniętych” – powiedziała pełnomocniczka rządu ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jej opinii, Polska powinna i może „z powodzeniem konkurować innowacyjnością, transparentnością i bezpieczeństwem rynku, którego oferta jest atrakcyjna zarówno dla mniejszych jak i dużych inwestorów”. Stwierdziła, że wzmocnieniu tych przewag służyć ma Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego, realizowana od 2020 roku przez Ministerstwo Finansów.

„W dzisiejszym świecie, o znaczeniu i atrakcyjności gospodarek nie świadczy laissez-faire, tylko takie kwestie jak poziom emisyjności systemu energetycznego, produktywność pracowników czy odporność na globalne szoki” – powiedziała Katarzyna Szwarc. – „Wprowadzenie podatku od zysków kapitałowych było słuszną decyzją. Kontrybuowanie do wspólnej kasy, z której finansujemy szpitale, szkoły i drogi, jest jednym z fundamentów umowy społecznej, na której opierają się współczesne demokratyczne państwa. W tym także Polska” – dodała. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA