REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIRF zamiennikiem WIBOR-u?

WIRF zamiennikiem WIBOR-u?
WIRF zamiennikiem WIBOR-u?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Większość uczestników konsultacji publicznych ws. wyboru i metody indeksów stopy procentowej wskazało na Warszawski Indeks Rynku Finansowego (WIRF) jako na potencjalny nowy wskaźnik referencyjny lub zamiennik WIBORu w przypadku jego likwidacji - podał GPW Benchmark w podsumowaniu wyników konsultacji, które załączamy do niniejszej depeszy.

GPW Benchmark: Większość rynku widzi WIRF jako wskaźnik referencyjny lub zamiennik WIBOR-u

"Odpowiedzi (...) w większości popierały wybór Warszawskiego Indeksu Rynku Finansowego. Poparcie dla WIRF płynęło przede wszystkim z instytucji kredytowych oraz instytucji finansowych. Poparcie dla Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego (WIRD) było zdecydowanie niskie w tych najliczniej reprezentowanych grupach. Jednocześnie struktura poparcia w ramach poszczególnych grup pozostała rozproszona" - podaje GPW Benchmark.

Autopromocja

Pytania w konsultacjach dotyczyły wyboru optymalnego indeksu, który mógłby pełnić rolę wskaźnika referencyjnego stosowanego w umowach i instrumentach finansowych oraz wyboru indeksu będącego podstawą do kalkulacji zamiennika w rozumieniu art. 23c rozporządzenia BMR.

Rozróżnienie wynika z faktu, że wprowadzenie zamiennika dla wskaźnika kluczowego, którego opracowywania zaprzestać może administrator na podstawie stosownych przesłanek (wspomniane zapisy BMR), wiąże się z zastosowaniem korekty spreadu lub odpowiednich istotnych zmian dostosowawczych wynikających z ewidentnych różnic między wskaźnikiem zastępowanym i zastępującym go indeksem/wskaźnikiem referencyjnym.

GPW Benchmark, administrator wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID, przedstawił do konsultacji propozycje trzech nowych alternatywnych indeksów dla rynku stopy procentowej. Są to:
- Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF,
- Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz
- Warsaw Repo Rate - WRR.
Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

Zgodnie z założeniami administratora, podmioty uczestniczące w konsultacjach nie wykazywały w ramach wyboru indeksu poparcia dla indeksu WRR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Warto odnotować jednak, że podmioty wskazywały w przekazanych do administratora komentarzach wysokie poparcie dla koncepcji wskaźnika referencyjnego opartego o transakcje zabezpieczone, niemniej dostrzegały niski poziom parametrów charakteryzujących ten indeks w kontekście ryzyka jego nieustalenia (niski wolumen transakcji, a w związku z tym wyższe ryzyko nieustalenia indeks) w stosunku do WIRF-a i WIRD-a" - dodano.

Wstępnie o wynikach konsultacji, które zostały później wydłużone i rozszerzone o nowych uczestników, poinformowała w czerwcu wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.

Nowy wskaźnik referencyjny tylko 1M, 3M i 6M

Dla nowych indeksów zakłada się definiowanie trzech okresów odsetkowych 1-, 3- i 6-miesięcznych.

Indeks terminowy dla predefiniowanych terminów będzie wyliczany na koniec okresu (z dołu) poprzez złożenie oprocentowania wynikającego z wysokości indeksu ON (reprezentowanego przez wybrany indeks), kalkulowanego przez Administratora dla zadanego okresu poprzedzającego dzień jego wyznaczenia i publikacji.

GPW Benchmark nie planuje obecnie kalkulacji indeksów predefiniowanych na okresy inne niż 1M, 3M lub 6M. W przypadku potrzeby kalkulacji indeksów na inne terminy zapadalności, administrator może włączyć inny termin do oferty w późniejszym terminie.

Prace w kierunku reformy wskaźników referencyjnych rozpoczęła w lipcu narodowa grupa robocza (NGR), w skład której wchodzą instytucje bezpieczeństwa finansowego i przedstawiciele sektora. NGR ma w sierpniu 2022 r. określić optymalny scenariusz działania w zakresie zmiany wskaźników, uwzględniający m.in. potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego.

Opisane w podsumowaniu wyniki konsultacji stanowić mają wsparcie NGR w podjęciu decyzji w zakresie rekomendowanego indeksu spełniającego kryteria wskaźnika referencyjnego stopy procentowej.

Nowy wskaźnik referencyjny zamiast WIBOR-u od 2023 roku?

Pod koniec lipca weszła w życie ustawa, która zawiera zapisy dotyczące procesu wyznaczenia zamiennika dla WIBORu na mocy prawa krajowego, w przypadku konieczności jego zastąpienia, co jest regulowane przez unijne rozporządzenie BMR (art. 23c). Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone krajowym rozporządzeniem.

Rząd zapowiadał do tej pory, że reforma WIBORu wejdzie w życie od początku 2023 r., z ewentualnie niewielkim okresem przejściowym (równoczesne funkcjonowanie WIBORu i nowego benchmarku) dla instrumentów rynku kapitałowego, opartych o tę stawkę. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA