WIRF zamiennikiem WIBOR-u?
REKLAMA
REKLAMA
GPW Benchmark: Większość rynku widzi WIRF jako wskaźnik referencyjny lub zamiennik WIBOR-u
"Odpowiedzi (...) w większości popierały wybór Warszawskiego Indeksu Rynku Finansowego. Poparcie dla WIRF płynęło przede wszystkim z instytucji kredytowych oraz instytucji finansowych. Poparcie dla Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego (WIRD) było zdecydowanie niskie w tych najliczniej reprezentowanych grupach. Jednocześnie struktura poparcia w ramach poszczególnych grup pozostała rozproszona" - podaje GPW Benchmark.
REKLAMA
Pytania w konsultacjach dotyczyły wyboru optymalnego indeksu, który mógłby pełnić rolę wskaźnika referencyjnego stosowanego w umowach i instrumentach finansowych oraz wyboru indeksu będącego podstawą do kalkulacji zamiennika w rozumieniu art. 23c rozporządzenia BMR.
Rozróżnienie wynika z faktu, że wprowadzenie zamiennika dla wskaźnika kluczowego, którego opracowywania zaprzestać może administrator na podstawie stosownych przesłanek (wspomniane zapisy BMR), wiąże się z zastosowaniem korekty spreadu lub odpowiednich istotnych zmian dostosowawczych wynikających z ewidentnych różnic między wskaźnikiem zastępowanym i zastępującym go indeksem/wskaźnikiem referencyjnym.
GPW Benchmark, administrator wskaźników referencyjnych WIBOR i WIBID, przedstawił do konsultacji propozycje trzech nowych alternatywnych indeksów dla rynku stopy procentowej. Są to:
- Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF,
- Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz
- Warsaw Repo Rate - WRR.
Pierwsze dwa oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw. Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.
Zgodnie z założeniami administratora, podmioty uczestniczące w konsultacjach nie wykazywały w ramach wyboru indeksu poparcia dla indeksu WRR.
"Warto odnotować jednak, że podmioty wskazywały w przekazanych do administratora komentarzach wysokie poparcie dla koncepcji wskaźnika referencyjnego opartego o transakcje zabezpieczone, niemniej dostrzegały niski poziom parametrów charakteryzujących ten indeks w kontekście ryzyka jego nieustalenia (niski wolumen transakcji, a w związku z tym wyższe ryzyko nieustalenia indeks) w stosunku do WIRF-a i WIRD-a" - dodano.
Wstępnie o wynikach konsultacji, które zostały później wydłużone i rozszerzone o nowych uczestników, poinformowała w czerwcu wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj.
Nowy wskaźnik referencyjny tylko 1M, 3M i 6M
Dla nowych indeksów zakłada się definiowanie trzech okresów odsetkowych 1-, 3- i 6-miesięcznych.
Indeks terminowy dla predefiniowanych terminów będzie wyliczany na koniec okresu (z dołu) poprzez złożenie oprocentowania wynikającego z wysokości indeksu ON (reprezentowanego przez wybrany indeks), kalkulowanego przez Administratora dla zadanego okresu poprzedzającego dzień jego wyznaczenia i publikacji.
REKLAMA
GPW Benchmark nie planuje obecnie kalkulacji indeksów predefiniowanych na okresy inne niż 1M, 3M lub 6M. W przypadku potrzeby kalkulacji indeksów na inne terminy zapadalności, administrator może włączyć inny termin do oferty w późniejszym terminie.
Prace w kierunku reformy wskaźników referencyjnych rozpoczęła w lipcu narodowa grupa robocza (NGR), w skład której wchodzą instytucje bezpieczeństwa finansowego i przedstawiciele sektora. NGR ma w sierpniu 2022 r. określić optymalny scenariusz działania w zakresie zmiany wskaźników, uwzględniający m.in. potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego.
Opisane w podsumowaniu wyniki konsultacji stanowić mają wsparcie NGR w podjęciu decyzji w zakresie rekomendowanego indeksu spełniającego kryteria wskaźnika referencyjnego stopy procentowej.
Nowy wskaźnik referencyjny zamiast WIBOR-u od 2023 roku?
Pod koniec lipca weszła w życie ustawa, która zawiera zapisy dotyczące procesu wyznaczenia zamiennika dla WIBORu na mocy prawa krajowego, w przypadku konieczności jego zastąpienia, co jest regulowane przez unijne rozporządzenie BMR (art. 23c). Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone krajowym rozporządzeniem.
Rząd zapowiadał do tej pory, że reforma WIBORu wejdzie w życie od początku 2023 r., z ewentualnie niewielkim okresem przejściowym (równoczesne funkcjonowanie WIBORu i nowego benchmarku) dla instrumentów rynku kapitałowego, opartych o tę stawkę. (PAP Biznes)
tus/ ana/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat