REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIRD, WIRF, WRR - GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje nowych wskaźników stopy procentowej

WIRD, WIRF, WRR - GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje wskaźników stopy procentowej
WIRD, WIRF, WRR - GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje wskaźników stopy procentowej

REKLAMA

REKLAMA

18 maja 2022 r. GPW Benchmark SA, spółka zależna Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, która jest Administratorem wskaźników WIBOR i WIBID, opublikowała dokument konsultacyjny dotyczący nowych transakcyjnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej, które mogą zastąpić dotychczasowe wskaźniki. GPW Benchmark SA przygotowała propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz Warsaw Repo Rate - WRR. Konsultacje publiczne odnośnie tych wskaźników potrwają do początku czerwca 2022 r. Wyniki konsultacji mają zostać opublikowane na stronie internetowej GPW Bechmark w połowie czerwca br.

GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje wskaźników stopy procentowej

GPW Benchmark (GPWB) jako Administrator prowadziła z przedstawicielami sektora bankowego oraz instytucji publicznych prace dotyczące możliwości rozwoju rodziny wskaźników referencyjnych stopy procentowej w Polsce już od 2018 roku. Pierwsze analizy dotyczące możliwości rozwoju alternatywnych metodologii kalkulacji wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, w stosunku do metodologii wskaźnika WIBID i wskaźnika kluczowego WIBOR, były prowadzone już w ramach procesu dostosowywania Stawek Referencyjnych do Rozporządzenia BMR , zwieńczonego udzieleniem przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 16 grudnia 2020 r. wymaganego zezwolenia. Celem tych prac było m.in. odpowiednie rozpoznanie kluczowych elementów metody opracowywania Stawek Referencyjnych oraz adekwatne zdefiniowanie alternatywnych sposobów pomiaru rynku pieniężnego, wraz z oceną zakresu informacyjnego segmentów, które na ten rynek się składają.

Autopromocja

Dokument Konsultacyjny „Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej” został opublikowany na stronie internetowej GPW Benchmark S.A. (dalej jako: "GPW Benchmark", „GPWB”, „Administrator”) . Dokument jest materiałem informacyjnym prezentującym wyniki badań i wniosków dotyczących indeksów opracowanych przez Administratora na podstawie danych przekazywanych w trybie zautomatyzowanym przez dziewięć banków – Uczestników Fixingu WIBID® i WIBOR®, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie opracowania alternatywnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej wolnych od ryzyka.

GPW Benchmark rozpoczyna tym samym konsultacje publiczne dotyczące optymalnego wyboru alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej i doboru parametrów do metody jego opracowywania. W konsultacjach brać udział będą podmioty rynku finansowego i niefinansowego oraz instytucje publiczne, w szczególności podmioty stosujące Stawki Referencyjne WIBID® i WIBOR®  także podmioty aktywne na rynku finansowym, które przekazały adresy mailowe w odpowiedzi na zaproszenie GPW Benchmark opublikowane 10 maja 2022 roku.

Ankiety zostaną przesłane drogą mailową. Konsultacje potrwają do początku czerwca 2022 roku. Administrator zaprezentuje podsumowanie i wyniki konsultacji na stronie internetowej w połowie czerwca 2022 roku.

Dokument Konsultacyjny odpowiada na pytania dotyczące przewidywanych przez GPW Benchmark zasad budowania jednodniowych (O/N) indeksów „wolnych od ryzyka” (ang. risk-free rates - RFR) i pokazuje podstawowe informacje dotyczące parametryzacji metody ich opracowywania. Dokument wskazuje różnice dotyczące przebiegu różnych projektowanych indeksów i pokazuje, jak zakres podmiotowy (typy podmiotów, których dane transakcyjne są brane do kalkulacji) oraz typ transakcji (depozyt niezabezpieczony lub transakcja warunkowa: repo oraz buy/sell-back) wpływa na przebieg wskaźnika referencyjnego.

WIRD, WIRF, czy WRR?

Spółka GPW Benchmark przygotowała i wprowadza do dyskusji publicznej i do analizy trzy indeksy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Warszawski Indeks Rynku Depozytowego (WIRD),

- Warszawski Indeks Rynku Finansowego - (WIRF),

- Warsaw Repo Rate (WRR).

Wartości indeksów WIRD, WIRF i WRR w wersji testowej będą publikowane na stronie Administratora o godzinie 13:00.

Pierwsze dwa indeksy (WIRD i WIRF) oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw.

Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

W podsumowaniu Dokumentu Konsultacyjnego wskazano, że w ciągu ostatnich kilku lat, Administrator przeprowadził szereg analiz i podjął szereg decyzji, mających na celu skuteczne opisywanie natury rodzimego rynku pieniężnego mając na uwadze:
1) doświadczenia i standardy z zagranicznych rynków finansowych, gdzie dokonano lub będzie się dokonywało zamiany indeksów typu IBOR na nowe, czysto transakcyjne, wskaźniki referencyjne typu RFR,
2) wyniki analiz krajowego rynku z uwzględnieniem poziomu zasobu informacyjnego w poszczególnych segmentach rynku pieniężnego,
3) dostępność wysokiej jakości danych, które w przypadku polskiego rynku stanowią element oddolnego działania podmiotów zaangażowanych w opracowywanie Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR oraz
4) charakterystykę rodzimego rynku pieniężnego, w tym:
(a) poziom zmienności stopy procentowej w segmencie transakcji O/N,
(b) trwałe różnice w zachowaniu stóp procentowych transakcji w poszczególnych segmentach rynku oraz
(c) konsekwencje wprowadzenia koncepcji wskaźników referencyjnych stopy procentowej wolnych od ryzyka do szerokiego stosowania na rynku finansowym.

Podstawowym wnioskiem, który wynika z przeprowadzonych badań jest to, że wysoka zmienność indeksu O/N jest charakterystyką krajowego rynku pieniężnego w kontraście do zagranicznych indeksów tego typu, co potwierdza porównanie indeksów transakcyjnych proponowanych przez GPWB do stawki POLONIA - opracowywanej przez NBP i od dłuższego czasu obecnej na polskim rynku pieniężnym. Co istotne, zastosowanie procedur odcinania wartości skrajnych nie pozwala na istotne ograniczenie zmienności przebiegu indeksów.

Drugim istotnym wnioskiem jest fakt, że zwiększony zasób informacyjny pozytywnie wpływa na poziom zmienności indeksu – oznacza to, że im większy zbiór danych, z którego można kalkulować indeks, tym mniejszy poziom zmienności danego indeksu.

Trzecim elementem, który wynika z analizy danych i porównania przebiegu indeksów transakcyjnych GPWB jest fakt, że indeksy oparte na danych dot. depozytów niezabezpieczonych, czyli WIRD i WIRF, charakteryzuje wyraźnie niższy średni poziom wartości w porównaniu do Stawki referencyjnej POLONIA, podczas gdy indeks WRR charakteryzuje się średnim poziomem zbliżonym do Stawki opracowywanej przez bank centralny.

Po czwarte, zasób informacyjny mierzony średnim poziomem wolumenu z rynku referencyjnego danego indeksu jest największy dla WIRD, mniejszy dla WIRF a najmniejszy dla WRR. Im większy poziom wolumenu transakcji, tym mniejsze prawdopodobieństwo nieustalenia indeksu i większe bezpieczeństwo obrotu, szczególnie w obliczu dość wysokiego poziomu zmienności indeksów. Istotnym elementem doboru wskaźnika referencyjnego jest również odporność na zmiany strukturalne, które wpływać mogą na poszczególne segmenty definiujące skład rynku referencyjnego indeksu.

Bieżące konsultacje nie dotyczą sposobu kreowania krzywej terminowej, czyli sposobu wyznaczania wartości wskaźnika referencyjnego dla terminów 1M, 3M czy 6M. Dokument prezentuje jednak kilka kluczowych elementów związanych z budowaniem takich indeksów w oparciu o metodykę odmienną w stosunku do koncepcji wskaźników typu IBOR.

Metodyką, która leży u podstaw krzywej terminowej opartej o wskaźnik referencyjny O/N, jest koncepcja procentu składanego. Oznacza ona, że wartość terminowej stopy procentowej jest wynikiem codziennego „doliczania” -w okresie na jakim chcemy zdefiniować dany indeks - zrealizowanych wartości wskaźnika O/N. Koncepcja ta pozwala na: (1) budowanie czysto transakcyjnej wartości indeksów terminowych, co oznacza, że oprócz serii przeszłych wartości indeksu O/N, metoda nie uwzględnia innych elementów czy instrumentów, (2) oparcie kalkulacji na czytelnej standardowej formule matematycznej bez uwzględniania innych czynników lub zmiennych.

Mając na uwadze ograniczoność zasobu transakcyjnego dotyczącego transakcji o długich terminach zapadalności, budowanie indeksów terminowych opartych na transakcjach terminowych wymagać będzie akceptacji stosowania procedur zastępczych lub awaryjnych, jak na przykład wykorzystywanie obserwacji z poprzednich dni lub uśrednianie informacji z poprzednich dni, co z pewnej perspektywy uznać można za zaburzenie zdolności do prezentowania konkretnej informacji nt. rynku referencyjnego, którego pomiar jest celem Administratora. W przypadku indeksów terminowych, będących wynikiem kalkulacji opartej o koncepcję procentu składanego, dochodzi również do opóźnienia w ich dostosowaniu do sytuacji bieżącej, co wynika ze stopniowego dodawania do wartości wskaźnika terminowego wartości każdej kolejnej obserwacji indeksu O/N będącego bazą do kalkulacji.

Z punktu widzenia podmiotów nie wymagających lub nie mających skłonności do podejmowania ekspozycji na ryzyka dotyczące kształtowania się stóp procentowych w przyszłości, wskaźniki referencyjne stopy procentowej oparte o proponowaną koncepcję stanowią ciekawą propozycję. Rynek podmiotów profesjonalnych posiada możliwość zbudowania instrumentów pozwalających na kreowanie krzywych terminowych uwzględniających oczekiwania, co obserwujemy także na rynkach zagranicznych. Warto jednak odnotować, że implementacja nowej koncepcji „patrzenia wstecz”, już praktykowanej w przypadku niektórych rynków finansowych, jest procesem wymagającym i wpływać będzie na procesy gospodarcze.

Źródło: GPW Benchmark, Dokument Konsultacyjny „Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA