REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

WIRD, WIRF, WRR - GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje nowych wskaźników stopy procentowej

WIRD, WIRF, WRR - GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje wskaźników stopy procentowej
WIRD, WIRF, WRR - GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje wskaźników stopy procentowej

REKLAMA

REKLAMA

18 maja 2022 r. GPW Benchmark SA, spółka zależna Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie SA, która jest Administratorem wskaźników WIBOR i WIBID, opublikowała dokument konsultacyjny dotyczący nowych transakcyjnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej, które mogą zastąpić dotychczasowe wskaźniki. GPW Benchmark SA przygotowała propozycję trzech indeksów dla rynku stopy procentowej. Są to: Warszawski Indeks Rynku Finansowego – WIRF, Warszawski Indeks Rynku Depozytowego - WIRD oraz Warsaw Repo Rate - WRR. Konsultacje publiczne odnośnie tych wskaźników potrwają do początku czerwca 2022 r. Wyniki konsultacji mają zostać opublikowane na stronie internetowej GPW Bechmark w połowie czerwca br.

GPW Benchmark rozpoczyna publiczne konsultacje wskaźników stopy procentowej

GPW Benchmark (GPWB) jako Administrator prowadziła z przedstawicielami sektora bankowego oraz instytucji publicznych prace dotyczące możliwości rozwoju rodziny wskaźników referencyjnych stopy procentowej w Polsce już od 2018 roku. Pierwsze analizy dotyczące możliwości rozwoju alternatywnych metodologii kalkulacji wskaźnika referencyjnego stopy procentowej, w stosunku do metodologii wskaźnika WIBID i wskaźnika kluczowego WIBOR, były prowadzone już w ramach procesu dostosowywania Stawek Referencyjnych do Rozporządzenia BMR , zwieńczonego udzieleniem przez Komisję Nadzoru Finansowego w dniu 16 grudnia 2020 r. wymaganego zezwolenia. Celem tych prac było m.in. odpowiednie rozpoznanie kluczowych elementów metody opracowywania Stawek Referencyjnych oraz adekwatne zdefiniowanie alternatywnych sposobów pomiaru rynku pieniężnego, wraz z oceną zakresu informacyjnego segmentów, które na ten rynek się składają.

REKLAMA

Autopromocja

Dokument Konsultacyjny „Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej” został opublikowany na stronie internetowej GPW Benchmark S.A. (dalej jako: "GPW Benchmark", „GPWB”, „Administrator”) . Dokument jest materiałem informacyjnym prezentującym wyniki badań i wniosków dotyczących indeksów opracowanych przez Administratora na podstawie danych przekazywanych w trybie zautomatyzowanym przez dziewięć banków – Uczestników Fixingu WIBID® i WIBOR®, które wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie opracowania alternatywnych wskaźników referencyjnych stopy procentowej wolnych od ryzyka.

GPW Benchmark rozpoczyna tym samym konsultacje publiczne dotyczące optymalnego wyboru alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej i doboru parametrów do metody jego opracowywania. W konsultacjach brać udział będą podmioty rynku finansowego i niefinansowego oraz instytucje publiczne, w szczególności podmioty stosujące Stawki Referencyjne WIBID® i WIBOR®  także podmioty aktywne na rynku finansowym, które przekazały adresy mailowe w odpowiedzi na zaproszenie GPW Benchmark opublikowane 10 maja 2022 roku.

Ankiety zostaną przesłane drogą mailową. Konsultacje potrwają do początku czerwca 2022 roku. Administrator zaprezentuje podsumowanie i wyniki konsultacji na stronie internetowej w połowie czerwca 2022 roku.

Dokument Konsultacyjny odpowiada na pytania dotyczące przewidywanych przez GPW Benchmark zasad budowania jednodniowych (O/N) indeksów „wolnych od ryzyka” (ang. risk-free rates - RFR) i pokazuje podstawowe informacje dotyczące parametryzacji metody ich opracowywania. Dokument wskazuje różnice dotyczące przebiegu różnych projektowanych indeksów i pokazuje, jak zakres podmiotowy (typy podmiotów, których dane transakcyjne są brane do kalkulacji) oraz typ transakcji (depozyt niezabezpieczony lub transakcja warunkowa: repo oraz buy/sell-back) wpływa na przebieg wskaźnika referencyjnego.

WIRD, WIRF, czy WRR?

Spółka GPW Benchmark przygotowała i wprowadza do dyskusji publicznej i do analizy trzy indeksy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Warszawski Indeks Rynku Depozytowego (WIRD),

- Warszawski Indeks Rynku Finansowego - (WIRF),

- Warsaw Repo Rate (WRR).

Wartości indeksów WIRD, WIRF i WRR w wersji testowej będą publikowane na stronie Administratora o godzinie 13:00.

Pierwsze dwa indeksy (WIRD i WIRF) oparte są o transakcje depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych, instytucji finansowych oraz - w przypadku WIRD – dużych przedsiębiorstw.

Z kolei WRR jest indeksem mierzącym stopę procentową transakcji warunkowych.

REKLAMA

W podsumowaniu Dokumentu Konsultacyjnego wskazano, że w ciągu ostatnich kilku lat, Administrator przeprowadził szereg analiz i podjął szereg decyzji, mających na celu skuteczne opisywanie natury rodzimego rynku pieniężnego mając na uwadze:
1) doświadczenia i standardy z zagranicznych rynków finansowych, gdzie dokonano lub będzie się dokonywało zamiany indeksów typu IBOR na nowe, czysto transakcyjne, wskaźniki referencyjne typu RFR,
2) wyniki analiz krajowego rynku z uwzględnieniem poziomu zasobu informacyjnego w poszczególnych segmentach rynku pieniężnego,
3) dostępność wysokiej jakości danych, które w przypadku polskiego rynku stanowią element oddolnego działania podmiotów zaangażowanych w opracowywanie Stawek Referencyjnych WIBID i WIBOR oraz
4) charakterystykę rodzimego rynku pieniężnego, w tym:
(a) poziom zmienności stopy procentowej w segmencie transakcji O/N,
(b) trwałe różnice w zachowaniu stóp procentowych transakcji w poszczególnych segmentach rynku oraz
(c) konsekwencje wprowadzenia koncepcji wskaźników referencyjnych stopy procentowej wolnych od ryzyka do szerokiego stosowania na rynku finansowym.

Podstawowym wnioskiem, który wynika z przeprowadzonych badań jest to, że wysoka zmienność indeksu O/N jest charakterystyką krajowego rynku pieniężnego w kontraście do zagranicznych indeksów tego typu, co potwierdza porównanie indeksów transakcyjnych proponowanych przez GPWB do stawki POLONIA - opracowywanej przez NBP i od dłuższego czasu obecnej na polskim rynku pieniężnym. Co istotne, zastosowanie procedur odcinania wartości skrajnych nie pozwala na istotne ograniczenie zmienności przebiegu indeksów.

Drugim istotnym wnioskiem jest fakt, że zwiększony zasób informacyjny pozytywnie wpływa na poziom zmienności indeksu – oznacza to, że im większy zbiór danych, z którego można kalkulować indeks, tym mniejszy poziom zmienności danego indeksu.

Trzecim elementem, który wynika z analizy danych i porównania przebiegu indeksów transakcyjnych GPWB jest fakt, że indeksy oparte na danych dot. depozytów niezabezpieczonych, czyli WIRD i WIRF, charakteryzuje wyraźnie niższy średni poziom wartości w porównaniu do Stawki referencyjnej POLONIA, podczas gdy indeks WRR charakteryzuje się średnim poziomem zbliżonym do Stawki opracowywanej przez bank centralny.

Po czwarte, zasób informacyjny mierzony średnim poziomem wolumenu z rynku referencyjnego danego indeksu jest największy dla WIRD, mniejszy dla WIRF a najmniejszy dla WRR. Im większy poziom wolumenu transakcji, tym mniejsze prawdopodobieństwo nieustalenia indeksu i większe bezpieczeństwo obrotu, szczególnie w obliczu dość wysokiego poziomu zmienności indeksów. Istotnym elementem doboru wskaźnika referencyjnego jest również odporność na zmiany strukturalne, które wpływać mogą na poszczególne segmenty definiujące skład rynku referencyjnego indeksu.

Bieżące konsultacje nie dotyczą sposobu kreowania krzywej terminowej, czyli sposobu wyznaczania wartości wskaźnika referencyjnego dla terminów 1M, 3M czy 6M. Dokument prezentuje jednak kilka kluczowych elementów związanych z budowaniem takich indeksów w oparciu o metodykę odmienną w stosunku do koncepcji wskaźników typu IBOR.

Metodyką, która leży u podstaw krzywej terminowej opartej o wskaźnik referencyjny O/N, jest koncepcja procentu składanego. Oznacza ona, że wartość terminowej stopy procentowej jest wynikiem codziennego „doliczania” -w okresie na jakim chcemy zdefiniować dany indeks - zrealizowanych wartości wskaźnika O/N. Koncepcja ta pozwala na: (1) budowanie czysto transakcyjnej wartości indeksów terminowych, co oznacza, że oprócz serii przeszłych wartości indeksu O/N, metoda nie uwzględnia innych elementów czy instrumentów, (2) oparcie kalkulacji na czytelnej standardowej formule matematycznej bez uwzględniania innych czynników lub zmiennych.

Mając na uwadze ograniczoność zasobu transakcyjnego dotyczącego transakcji o długich terminach zapadalności, budowanie indeksów terminowych opartych na transakcjach terminowych wymagać będzie akceptacji stosowania procedur zastępczych lub awaryjnych, jak na przykład wykorzystywanie obserwacji z poprzednich dni lub uśrednianie informacji z poprzednich dni, co z pewnej perspektywy uznać można za zaburzenie zdolności do prezentowania konkretnej informacji nt. rynku referencyjnego, którego pomiar jest celem Administratora. W przypadku indeksów terminowych, będących wynikiem kalkulacji opartej o koncepcję procentu składanego, dochodzi również do opóźnienia w ich dostosowaniu do sytuacji bieżącej, co wynika ze stopniowego dodawania do wartości wskaźnika terminowego wartości każdej kolejnej obserwacji indeksu O/N będącego bazą do kalkulacji.

Z punktu widzenia podmiotów nie wymagających lub nie mających skłonności do podejmowania ekspozycji na ryzyka dotyczące kształtowania się stóp procentowych w przyszłości, wskaźniki referencyjne stopy procentowej oparte o proponowaną koncepcję stanowią ciekawą propozycję. Rynek podmiotów profesjonalnych posiada możliwość zbudowania instrumentów pozwalających na kreowanie krzywych terminowych uwzględniających oczekiwania, co obserwujemy także na rynkach zagranicznych. Warto jednak odnotować, że implementacja nowej koncepcji „patrzenia wstecz”, już praktykowanej w przypadku niektórych rynków finansowych, jest procesem wymagającym i wpływać będzie na procesy gospodarcze.

Źródło: GPW Benchmark, Dokument Konsultacyjny „Transakcyjne Wskaźniki Referencyjne Stopy Procentowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA