Ustalono warunki poboru opłaty miejscowej
REKLAMA
Jest już gotowy projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie minimalnych warunków, jakie powinna spełniać miejscowość, w której można pobierać opłatę miejscową.
Opłata miejscowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:
l w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach,
l w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Opłata pobierana jest za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.
W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby przez minimalne warunki klimatyczne rozumieć m.in. zachowanie dopuszczalnych poziomów niektórych substancji w powietrzu, zachowanie w miejscowości dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych.
MF przyjęło także, że minimalne warunki krajobrazowe to występowanie - na terenie gminy, na obszarze której położona jest miejscowość - jednego z elementów środowiska przyrodniczego istotnych dla wypoczynku lub występowanie jednego z walorów krajoznawczych. O spełnieniu minimalnych warunków krajobrazowych można będzie mówić, np. jeśli miejscowość będzie położona na terenie gminy, na obszarze której jest jezioro.
W przepisach projektowanego rozporządzenia za minimalne warunki umożliwiające pobyt w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych uznano także istnienie w miejscowości m.in. bazy noclegowej w obiektach hotelarskich.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat