Podatkowe obowiązki sprawozdawcze platform cyfrowych - zmiany 2023
REKLAMA
REKLAMA
Projekt: platformy cyfrowe będą szerzej informować administrację o działających za ich pośrednictwem sprzedawcach
W wykazie prac programowych i legislacyjnych Rady Ministrów, zamieszczonym na stronach Kancelarii Prezesa RM, w piątek opublikowana została informacja o toczących się w Ministerstwie Finansów pracach nad projektem ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych. Jak wskazano w informacji, projektowana ustawa ma implementować do polskiego prawa regulacji unijne, których celem jest intensyfikacja działań w obszarze zwalczania oszustw podatkowych poprzez zlikwidowanie problemu ograniczonej sprawozdawczości finansowej dotyczącej dochodów uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych.
Chodzi o implementację przepisów dyrektywy Rady (UE) zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania - COM(2021)514 (tzw. dyrektywa DAC7)
REKLAMA
„Brak ww. sprawozdawczości oraz zbyt niska skuteczność współpracy administracji podatkowych, jak również przeszkody w zakresie uzyskania informacji o dochodach uzyskiwanych przez sprzedawców korzystających z pośrednictwa platform cyfrowych skutkują omijaniem obowiązku płacenia podatku w państwie rezydencji. Proponowane przepisy są odpowiedzią na te problemy. Uregulowanie kwestii sprawozdawczości operatorów platform cyfrowych pozwoli m. in. generować dochody podatkowe niezbędne do reagowania na bieżące i przyszłe wyzwania związane z obecnym kryzysem spowodowanym pandemią COVID-19” – stwierdzono w informacji opublikowanej na stronie KPRM.
Informacje o sprzedawcach
Zgodnie z wykazem prac programowych i legislacyjnych, projektowana ustawa ma na celu nałożenie na operatorów platform cyfrowych obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających za pośrednictwem tych platform, zbudowanie mechanizmu wymiany informacji o sprzedawcach pomiędzy państwami członkowskimi oraz poprawę obecnych mechanizmów współpracy między administracjami, np. poprzez wprowadzenie możliwości przeprowadzania wspólnych kontroli. Stwierdzono też, że kluczowe jest wzmocnienie współpracy administracyjnej i wymiany informacji, co zwiększy skuteczność poboru należnych podatków bez względu na rezydencję podatkową sprzedających.
„By osiągnąć powyższe cele, projekt przewiduje nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązki sprawozdawcze wobec organów KAS oraz dostosowuje ustawę o wymianie informacji podatkowych oraz niektóre inne ustawy do obecnych przepisów dyrektywy (..)” – dodano w informacji na stronach KPRM.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Według wykazu prac legislacyjnych, projekt ustawy powinien trafić pod obrady Rady Ministrów jeszcze w tym kwartale 2022 r. A zatem nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej już w 2023 roku. (PAP)
autor: Marek Siudaj
ms/ drag/
Projekt ustawy o podatkowych obowiązkach sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat