REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyrektorzy finansowi w Polsce - 81 proc. czasu zabiera im dostosowanie do nowych przepisów

Dyrektorzy finansowi w Polsce - 81 proc. czasu zabiera im dostosowanie do nowych przepisów
Dyrektorzy finansowi w Polsce - 81 proc. czasu zabiera im dostosowanie do nowych przepisów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 84 proc. ankietowanych polskich dyrektorów finansowych (CFO) wskazuje, że ich priorytetem na najbliższe 3 lata będzie zapewnienie zgodności działalności z przepisami i regulacjami, przy średniej światowej 27 proc. Poświęcają na te działania, w swojej ocenie, 81 proc. czasu i zasobów – wynika z badania firmy doradczej EY.

Priorytety dyrektorów finansowych w Polsce

Zgodnie z wynikami badania "Tax Compliance, a priorytety dyrektorów finansowych w Polsce" firmy EY, 84 proc. ankietowanych lokalnych dyrektorów finansowych wskazuje, że ich priorytetem na najbliższe 3 lata będzie compliane (zapewnienie zgodności działalności z normami, zaleceniami lub stosownymi praktykami – przyp. PAP), podczas gdy średnia dla świata wynosi 27 proc. Zgodnie z raportem, wynika to z dynamicznych zmian przepisów podatkowych oraz poziomu ich skomplikowania, co zmusza CFO (Chief Financial Officer – dyrektor finansowy, przyp. PAP) do bycia na bieżąco z regulacjami.

Autopromocja

Dyrektorzy finansowi mają mało czasu na planowanie, analizowanie oraz wspieranie bieżącej działalności firmy

Jak stwierdzono, "zdaniem dyrektorów finansowych aż 81 proc. czasu i zasobów podlegających im działów przeznaczana jest na compliance, a tylko 19 proc. to planowanie, analizowanie oraz wspieranie bieżącej działalności firmy". Wskazano, że w optymalnych warunkach, 47 proc. czasu powinno być poświęcone compliance, a 53 proc. na inne działania wspierające wzrost firmy.

"Uwarunkowania regulacyjne sprawiają, że w Polsce dyrektor finansowy ma zupełnie inne priorytety niż jego odpowiednicy w innych państwach. W naszym kraju CFO przede wszystkim myśli o zgodności z przepisami" – stwierdził Zbigniew Deptuła, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY Polska. – "Zamiast poszukiwać operacyjnych oszczędności, dba o bezpieczeństwo rozliczeń" – dodał.

85 proc. CFO nie zamierza obniżać kosztów działu podatkowo-księgowego

Zgodnie z raportem, 85 proc. CFO nie zamierza obniżać kosztów działu podatkowo-księgowego w ciągu najbliższych 3 lat z uwagi na bezpieczeństwo podatkowe firmy. Dyrektorzy finansowi kojarzą zmniejszanie kosztów z obniżeniem jakości i redukcją bezpieczeństwa, a w konsekwencji zwiększenie ryzyka podatkowego – napisano.

Wyzwania przyszłości

W odpowiedzi na pytanie "Czy uważa Pan/i, że CFO Państwa firmy jest dobrze przygotowany do wyzwań stojących w ciągu najbliższych 3 lat przed firmą?" 43 proc. osób zarządzających firmą stwierdziło "zdecydowanie tak", 26 proc. "raczej tak", 22 proc. "raczej nie", a 2 proc. "zdecydowanie nie". 7 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć". Jak stwierdzono w raporcie, chociaż blisko 70 proc. badanych na pierwszy rzut oka ufa dyrektorom finansowym, tak 26 proc. ankietowanych, które wybrało "raczej tak", wskazuje na pewne wahanie. "Z tej perspektywy blisko 60 proc. CEO ma mniejsze lub większe wątpliwości co do przygotowania ich CFO do wyzwań, które stoją w ciągu najbliższych 3 lat przed przedsiębiorstwami" – napisano.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zmieni się w pracy dyrektorów finansowych?

Jak prognozuje EY, funkcja dyrektorów finansowych w kolejnych lata ulegnie zmianom. Z osób skupionych na finansach, staną się menadżerami znającymi się na technologiach, co ma wynikać z przyspieszenia procesów firmowych, jak np. digitalizacja raportowania, cyfrowa transformacja działów podatkowo-księgowych i innowacje zwiększające wydajność firmy.

"Opierając się na danych dyrektor finansowy będzie w stanie kreślić scenariusze wyprzedzające wydarzenia. W konsekwencji w znacznie szerszym stopniu będzie wspierał zarząd, a także koordynował outsourcing w zakresach podatków, księgowości lub płac. Przyszłość dla CFO wygląda optymistycznie" – stwierdził cytowany w raporcie Marcin Jurczak, Partner oraz Lider Zespołu Usług Księgowych i Płacowych, EY Polska. (PAP)

ra/ skr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA