REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych
Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy fakt samotnego wychowywania dziecka ma wpływ na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Czy jeżeli w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującym dziecko, zmieni się czas pobierania zasiłku? 

Przepisów na temat okresu na jaki przyznawane jest prawo do zasiłku należy szukać w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W art. 73 tego dokumentu czytamy, że okres ten może wynosić 180 dni lub 365 dni. W przypadku osób bezrobotnych samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, które nabyły prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jest to 365 dni.

Autopromocja

Definicja osoby samotnie wychowującej dziecko

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy osobę samotnie wychowującą dzieci  definiuje się jako osobę samotnie wychowującą co najmniej jedno dziecko w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym istotny jest nie tylko stan cywilny danej osoby, ale również fakt, czy osoba ta samotnie wychowuje dziecko. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2013 r., sygn. akt: I SA/Wr 191/13 czytamy m.in., że słowo „samotnie" nie nasuwa żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Przepisu tego nie można odczytywać tak, że każda osoba mająca dzieci i znajdująca się w stanie wolnym jest osobą samotnie wychowującą dziecko.

Oznacza to, że gdy osoba rejestrująca się w urzędzie pracy wskaże, że wychowuje dziecko razem z partnerem lub gdy urząd pracy jest w stanie wykazać taką okoliczność, osoba taka nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko i tym samym nie może być jej przyznane z tego tytułu prawo do zasiłku na dłuższy okres (365 dni). 

W wyjaśnieniach Departamentu Rynku Pracy czytamy, że aby określić stan faktyczny:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„PUP może zażądać od strony obok oświadczenia (że jest osobą samotnie wychowującą dziecko) również przedstawienia stosownych dokumentów potwierdzających wskazane przez stronę okoliczności np. separację, jeżeli przedstawione przez stronę oświadczenie budzi wątpliwości z uwagi np. na posiadane przez PUP informacje.

W sytuacji gdy rodzice dzieci, mimo orzeczonego rozwodu, zamieszkują pod wspólnym adresem, zasiłek na okres 365 dni będzie przysługiwał bezrobotnemu rodzicowi pod warunkiem, że oświadczy, że samotnie wychowuje dzieci oraz że nie prowadzi z byłym współmałżonkiem wspólnego gospodarstwa domowego.”

Co się stanie jeśli osoba bezrobotna w trakcie pobierania zasiłku, przyznanego na 180 dni, stanie się osobą samotnie wychowującą dziecko?

Może się zdarzyć sytuacja, że osoba bezrobotna w trakcie pobierania zasiłku, przyznanego na 180 dni, stanie się osobą samotnie wychowującą dziecko / dzieci.

Departament Rynku Pracy stoi na stanowisku, że jeżeli w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującą dziecko, to jeżeli urząd pracy poweźmie taką informację, z urzędu wydłuża okres obierania zasiłku do 365 dni.

Dlatego, w takim przypadku warto powiadomić urząd pracy o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu bezrobotny może zyskać kolejne 180 dni zasiłku dla bezrobotnych.

Czy ukończenie przez dziecko rodzica samotnie je wychowującego 15 lat ma wpływ na wydłużony okres pobierania zasiłku?

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że wydłużony do 365 dni okres pobierania zasiłku dotyczy osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat. Jak czytamy w wyjaśnieniach DRP, warunek ten (wieku do 15 lat) urząd pracy bada w chwili przyznawania wydłużonego zasiłku dla bezrobotnych.  

„Ukończenie przez dziecko 15 lat w trakcie pobierania wydłużonego zasiłku nie powoduje zatem utraty prawa do jego pobierania. Dziecko musi posiadać odpowiedni wiek (mniej niż 15 lat) tylko w chwili ubiegania się przez jego rodzica o to prawo.”

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają konsultanci Zielonej Linii pod nr. telefonu 19524.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA