REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych

Zielona Linia
Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia
Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych
Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy fakt samotnego wychowywania dziecka ma wpływ na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Czy jeżeli w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującym dziecko, zmieni się czas pobierania zasiłku? 

Przepisów na temat okresu na jaki przyznawane jest prawo do zasiłku należy szukać w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W art. 73 tego dokumentu czytamy, że okres ten może wynosić 180 dni lub 365 dni. W przypadku osób bezrobotnych samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, które nabyły prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jest to 365 dni.

REKLAMA

Autopromocja

Definicja osoby samotnie wychowującej dziecko

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy osobę samotnie wychowującą dzieci  definiuje się jako osobę samotnie wychowującą co najmniej jedno dziecko w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym istotny jest nie tylko stan cywilny danej osoby, ale również fakt, czy osoba ta samotnie wychowuje dziecko. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2013 r., sygn. akt: I SA/Wr 191/13 czytamy m.in., że słowo „samotnie" nie nasuwa żadnych wątpliwości interpretacyjnych. Przepisu tego nie można odczytywać tak, że każda osoba mająca dzieci i znajdująca się w stanie wolnym jest osobą samotnie wychowującą dziecko.

Oznacza to, że gdy osoba rejestrująca się w urzędzie pracy wskaże, że wychowuje dziecko razem z partnerem lub gdy urząd pracy jest w stanie wykazać taką okoliczność, osoba taka nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dziecko i tym samym nie może być jej przyznane z tego tytułu prawo do zasiłku na dłuższy okres (365 dni). 

W wyjaśnieniach Departamentu Rynku Pracy czytamy, że aby określić stan faktyczny:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„PUP może zażądać od strony obok oświadczenia (że jest osobą samotnie wychowującą dziecko) również przedstawienia stosownych dokumentów potwierdzających wskazane przez stronę okoliczności np. separację, jeżeli przedstawione przez stronę oświadczenie budzi wątpliwości z uwagi np. na posiadane przez PUP informacje.

W sytuacji gdy rodzice dzieci, mimo orzeczonego rozwodu, zamieszkują pod wspólnym adresem, zasiłek na okres 365 dni będzie przysługiwał bezrobotnemu rodzicowi pod warunkiem, że oświadczy, że samotnie wychowuje dzieci oraz że nie prowadzi z byłym współmałżonkiem wspólnego gospodarstwa domowego.”

Co się stanie jeśli osoba bezrobotna w trakcie pobierania zasiłku, przyznanego na 180 dni, stanie się osobą samotnie wychowującą dziecko?

Może się zdarzyć sytuacja, że osoba bezrobotna w trakcie pobierania zasiłku, przyznanego na 180 dni, stanie się osobą samotnie wychowującą dziecko / dzieci.

Departament Rynku Pracy stoi na stanowisku, że jeżeli w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującą dziecko, to jeżeli urząd pracy poweźmie taką informację, z urzędu wydłuża okres obierania zasiłku do 365 dni.

Dlatego, w takim przypadku warto powiadomić urząd pracy o zaistniałej sytuacji. Dzięki temu bezrobotny może zyskać kolejne 180 dni zasiłku dla bezrobotnych.

Czy ukończenie przez dziecko rodzica samotnie je wychowującego 15 lat ma wpływ na wydłużony okres pobierania zasiłku?

REKLAMA

W ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy czytamy, że wydłużony do 365 dni okres pobierania zasiłku dotyczy osób samotnie wychowujących przynajmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat. Jak czytamy w wyjaśnieniach DRP, warunek ten (wieku do 15 lat) urząd pracy bada w chwili przyznawania wydłużonego zasiłku dla bezrobotnych.  

„Ukończenie przez dziecko 15 lat w trakcie pobierania wydłużonego zasiłku nie powoduje zatem utraty prawa do jego pobierania. Dziecko musi posiadać odpowiedni wiek (mniej niż 15 lat) tylko w chwili ubiegania się przez jego rodzica o to prawo.”

Wojciech Napora (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają konsultanci Zielonej Linii pod nr. telefonu 19524.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA