REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senatorowie proponują obniżenie ulgi na dzieci

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Podwyżka ulgi podatkowej na dzieci uchwalona przez Sejm powinna zostać obniżona - postanowiła wczoraj senacka Komisja Gospodarki Narodowej.

 

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła uch-walone przez Sejm zmiany w ustawach podatkowych. Senatorowie debatowali m.in. nad wysokością podwyżki ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kształcie definicji budownictwa społecznego w nowelizowanej ustawie o VAT. Poprawki do ustaw zgłosił senator Jacek Włosowicz z PiS.

W przypadku ulgi na dzieci zmiana sprowadza się do przyjęcia rozwiązania popieranego przez rząd. Oznacza zatem powrót do odliczenia w wysokości kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli 572,54 zł na każde dziecko w rozliczeniu za 2007 rok. Poprawka ta została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję. Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ulgę w wysokości dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, czyli ponad 1100 zł na każde dziecko. Nad podwyżką ulgi debatowała wczoraj również senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która w przeciwieństwie do Komisji Gospodarki Narodowej opowiedziała się za ulgą w wysokości ponad 1100 zł na każde dziecko.

Poparcie senatorów uzyskały także poprawki do regulacji wprowadzających definicję budownictwa społecznego. Przypomnijmy, że uchwalona przez Sejm ustawa zakłada objęcie definicją budownictwa społecznego domów o powierzchni użytkowej nieprzekraczajacej 300 mkw. i mieszkań 150 mkw. W przeciwieństwie do propozycji rekomendowanej przez Ministerstwo Finansów, ustawa w kształcie uchwalonym przez sejm zaliczyła do budownictwa społecznego wszystkie remonty i umożliwiła stosowanie niższej 7-proc. stawki VAT np. w odniesieniu do garaży przynależnych do budynku mieszkalnego. Niektóre z przy- jętych rozwiązań skrytykował wczoraj podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik.

- Ustawa zawiera wiele luk i niedoróbek, które utrudnią podatnikom stosowanie definicji budownictwa społecznego w praktyce - powiedział w trakcie posiedzenia Komisji.

Uwagi te dotyczyły m.in. braku określenia w ustawie sposobu ustalania powierzchni użytkowej decydującej o stosowaniu preferencyjnej stawki. Komisja przyjęła wczoraj poprawki doprecyzowujące ustawę.

Przypomnijmy, że przyjęcie przez parlament definicji budownictwa społecznego umożliwi stosowa- nie obniżonej 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po upływie okresu przejściowego zagwarantowanego Polsce w Traktacie Akcesyjnym, czyli po 31 grudnia 2007 r. Gdyby definicja nie została uchwalona przed tą datą, dostawa nowych mieszkań i domów od początku przyszłego roku zostałaby objęta podstawową 22-proc. stawką VAT.

Ustawa oprócz wprowadzenia definicji budownictwa społecznego, utrzymuje także niższe obciążenia fiskalne przy budowach i remontach realizowanych systemem gospodarczym. Osoby fizyczne nabywające materiały budowlane w związku z inwestycją mieszkaniową po 31 grudnia 2007 r. będą mogli nadal ubiegać się o zwrot części VAT. Senatorowie przyjęli wczoraj poprawkę wprowadzającą obowiązek składania przez podatników oświadczeń, że wydatki ujęte we wniosku o zwrot części VAT nie dotyczą materiałów budowlanych związanych z wykonywaniem czynności objętych definicją budownictwa społecznego.

Komisja Gospodarki Narodowej na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzyła także nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Nowelizacja obejmuje zmianę tylko jednego przepisu wprowadzając wyższy podatek od gier na automatach o niskich wygranych. Zryczałtowana stawka począwszy od 1 stycznia 2008 r. ma wzrosnąć z obowiązujących 125 euro do 180 euro miesięcznie od jednego automatu. Nowelizacja została przyjęta przez Komisję bez żadnych poprawek. Głosowanie wszystkich ustaw w Senacie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

572,54 złoty może wynieść w 2007 r. ulga rodzinna na każde dziecko zamiast 1145,08 złotych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA