REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senatorowie proponują obniżenie ulgi na dzieci

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Podwyżka ulgi podatkowej na dzieci uchwalona przez Sejm powinna zostać obniżona - postanowiła wczoraj senacka Komisja Gospodarki Narodowej.

 

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła uch-walone przez Sejm zmiany w ustawach podatkowych. Senatorowie debatowali m.in. nad wysokością podwyżki ulgi rodzinnej w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz kształcie definicji budownictwa społecznego w nowelizowanej ustawie o VAT. Poprawki do ustaw zgłosił senator Jacek Włosowicz z PiS.

W przypadku ulgi na dzieci zmiana sprowadza się do przyjęcia rozwiązania popieranego przez rząd. Oznacza zatem powrót do odliczenia w wysokości kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli 572,54 zł na każde dziecko w rozliczeniu za 2007 rok. Poprawka ta została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję. Przypomnijmy, że Sejm uchwalił ulgę w wysokości dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, czyli ponad 1100 zł na każde dziecko. Nad podwyżką ulgi debatowała wczoraj również senacka Komisja Rodziny i Polityki Społecznej, która w przeciwieństwie do Komisji Gospodarki Narodowej opowiedziała się za ulgą w wysokości ponad 1100 zł na każde dziecko.

Poparcie senatorów uzyskały także poprawki do regulacji wprowadzających definicję budownictwa społecznego. Przypomnijmy, że uchwalona przez Sejm ustawa zakłada objęcie definicją budownictwa społecznego domów o powierzchni użytkowej nieprzekraczajacej 300 mkw. i mieszkań 150 mkw. W przeciwieństwie do propozycji rekomendowanej przez Ministerstwo Finansów, ustawa w kształcie uchwalonym przez sejm zaliczyła do budownictwa społecznego wszystkie remonty i umożliwiła stosowanie niższej 7-proc. stawki VAT np. w odniesieniu do garaży przynależnych do budynku mieszkalnego. Niektóre z przy- jętych rozwiązań skrytykował wczoraj podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik.

- Ustawa zawiera wiele luk i niedoróbek, które utrudnią podatnikom stosowanie definicji budownictwa społecznego w praktyce - powiedział w trakcie posiedzenia Komisji.

Uwagi te dotyczyły m.in. braku określenia w ustawie sposobu ustalania powierzchni użytkowej decydującej o stosowaniu preferencyjnej stawki. Komisja przyjęła wczoraj poprawki doprecyzowujące ustawę.

Przypomnijmy, że przyjęcie przez parlament definicji budownictwa społecznego umożliwi stosowa- nie obniżonej 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po upływie okresu przejściowego zagwarantowanego Polsce w Traktacie Akcesyjnym, czyli po 31 grudnia 2007 r. Gdyby definicja nie została uchwalona przed tą datą, dostawa nowych mieszkań i domów od początku przyszłego roku zostałaby objęta podstawową 22-proc. stawką VAT.

Ustawa oprócz wprowadzenia definicji budownictwa społecznego, utrzymuje także niższe obciążenia fiskalne przy budowach i remontach realizowanych systemem gospodarczym. Osoby fizyczne nabywające materiały budowlane w związku z inwestycją mieszkaniową po 31 grudnia 2007 r. będą mogli nadal ubiegać się o zwrot części VAT. Senatorowie przyjęli wczoraj poprawkę wprowadzającą obowiązek składania przez podatników oświadczeń, że wydatki ujęte we wniosku o zwrot części VAT nie dotyczą materiałów budowlanych związanych z wykonywaniem czynności objętych definicją budownictwa społecznego.

Komisja Gospodarki Narodowej na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzyła także nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Nowelizacja obejmuje zmianę tylko jednego przepisu wprowadzając wyższy podatek od gier na automatach o niskich wygranych. Zryczałtowana stawka począwszy od 1 stycznia 2008 r. ma wzrosnąć z obowiązujących 125 euro do 180 euro miesięcznie od jednego automatu. Nowelizacja została przyjęta przez Komisję bez żadnych poprawek. Głosowanie wszystkich ustaw w Senacie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

572,54 złoty może wynieść w 2007 r. ulga rodzinna na każde dziecko zamiast 1145,08 złotych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA