Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych w informacji TPR-C oraz TPR-P - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest informacja TPR? Co zawierać powinna?
W myśl aktualnie obowiązujących przepisów od 1 stycznia 2022 r. informacja o cenach transferowych (Informacja TPR) zawiera oświadczenie podmiotu o tym, że lokalna dokumentacja cen transferowych została sporządzona zgodnie ze stanem rzeczywistym, a ceny transferowe objęte tą dokumentacją są ustalane na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane (art. 11t ust. 2 pkt 7 ustawy CIT; art. 23zf ust. 2 pkt 7 ustawy PIT).
Dokładne treści oświadczeń znajdują się w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (§ 2 pkt 7 lit. a i b rozporządzenia TPR CIT) oraz rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (§ 2 pkt 7 lit. a i b rozporządzenia TPR PIT).
REKLAMA
Jednocześnie od 2022 r. podmioty powiązane składają naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika, w terminie do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego, informację o cenach transferowych za rok podatkowy, sporządzoną według wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych (art. 11t ust. 1 ustawy CIT; art. 23zf ust. 1 ustawy PIT).
Wzory formularzy TPR-C oraz TPR-P
Jak informuje Ministerstwo Finansów, do momentu publikacji nowych wersji formularzy TPR-C oraz TPR-P obowiązującym wzorem Informacji TPR składanej za 2022 rok jest wzór opublikowany w wariancie 4 tej Informacji, który nie zawiera w strukturze dokumentu odrębnej części dotyczącej oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Ministerstwo wyjaśnia także, że w przypadku podmiotów zobowiązanych do złożenia Informacji TPR za rok 2022, w związku z upływem terminu na złożenie tej Informacji, celem złożenia oświadczenia z wykorzystaniem formularza TPR-C (TPR-P) w wariancie 4, podmioty mogą zamieścić odpowiednią jego treść w Sekcji F Dodatkowe informacje.
MF zaznacza, że skorzystać z tego rozwiązania można tylko do momentu opublikowania nowego wzoru dokumentu elektronicznego Informacji TPR-C oraz TPR-P (wariant 5).
Robocze wersje (schemy) informacji o cenach transferowych TPR-C i TPR-P (wariant 5)
Ministerstwo Finansów informuje ponadto, że 25 kwietnia 2023 r. udostępniło do testów robocze wersje dokumentów elektronicznych (tzw. schemy) informacji o cenach transferowych TPR-C i TPR-P (wariant 5). Nowe wersje tych dokumentów zostaną opublikowane w CRWDE ePUAP po zakończeniu prac legislacyjnych nad projektami rozporządzeń zmieniających rozporządzenia w sprawie informacji o cenach transferowych.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, z późn. zm.) – ustawa CIT.
2. Ustawa z 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym o osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.) – ustawa PIT.
3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2022 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1934) – rozporządzenie TPR CIT.
4. Rozporządzenia Ministra Finansów dnia 29 sierpnia 2022 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1923) – rozporządzenie TPR PIT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat