REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozporządzenie MiCA (o rynku kryptoaktywów) przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Co zmienią nowe przepisy?

Rozporządzenie MiCA (o rynku kryptoaktywów) przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Co zmienią nowe przepisy?
Rozporządzenie MiCA (o rynku kryptoaktywów) przyjęte przez Radę Unii Europejskiej. Co zmienią nowe przepisy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Unia Europejska po raz pierwszy obejęła przepisami kryptoaktywa, emitentów kryptoaktywów i dostawców usług kryptoaktywowych.  16 maja 2023 r. Rada UE przyjęła rozporządzenie o rynkach kryptoaktywów (MiCA). Tego samego dnia Rada EU objęła transfery kryptoaktywów przepisami o informacjach towarzyszących transferom środków pieniężnych. 

Rozporządzenie o rynkach kryptoaktywów (MiCA) - co zawiera

Rozporządzenie MiCA ma chronić inwestorów, zwiększając przejrzystość i wprowadzając kompleksowe ramy dla emitentów i usługodawców, w tym poprzez zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy. Nowe przepisy obejmują emitentów tokenów użytkowych, tokenów powiązanych z aktywami i tzw. stabilnych kryptowalut. Dotyczą również dostawców usług, takich jak systemy obrotu i portfele, w których przechowywane są kryptoaktywa. Nowe ramy regulacyjne mają chronić inwestorów i utrzymać stabilność finansową, a przy tym umożliwią innowacje i zwiększą atrakcyjność sektora kryptoaktywów. 

Wprowadzają również zharmonizowane ramy regulacyjne w Unii Europejskiej, co – biorąc pod uwagę globalny charakter rynków kryptoaktywów – stanowi poprawę w porównaniu z obecną sytuacją, w której tylko w niektórych państwach członkowskich wprowadzono podobne regulacje.

- Cieszę się bardzo, że dziś spełniliśmy obietnicę, by zacząć regulować sektor kryptoaktywów. Ostatnie wydarzenia pokazały, jak bardzo potrzebne jest ustanowienie przepisów dla lepszej ochrony Europejczyków inwestujących w kryptoaktywa i dla zwalczania dotyczących tego sektora nadużyć, które mają na celu pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu. - powiedziała Elisabeth Svantesson, szwedzka minister finansów.

Autopromocja

Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie?

Rozporządzenie ma wejść w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. 
Natomiast przepisy tego rozporządzenia będą stosowane (co do zasady) po upływie 18 miesięcy od daty wejścia w życie tego rozporządzenia.

Przy czym większość przepisów przepisy tytułów III i IV stosowane będą po upływie 12 miesięcy od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia (z wyjątkiem przepisów wymienionych w art. 149 ust. 4 tego rozporządzenia).

Przebieg procedury legislacyjnej

Projekt rozporządzenia MiCA Komisja Europejska zaproponowała 24 września 2020 r. Jest to element szerszego pakietu dotyczącego finansów cyfrowych, który ma sprzyjać rozwojowi technologicznemu na szczeblu europejskim, a jednocześnie zapewniać stabilność finansową i ochronę konsumentów. Oprócz projektu w sprawie MiCA pakiet zawiera strategię finansów cyfrowych, projekt dotyczący operacyjnej odporności cyfrowej (DORA) – również obejmujący dostawców usług kryptoaktywowych – oraz projekt w sprawie systemu pilotażowego na potrzeby infrastruktur rynkowych opartych na technologii rozproszonego rejestru (DLT).

Pakiet ten ma wypełnić lukę w przepisach UE: sprawić, by obowiązujące ramy prawne nie utrudniały korzystania z nowych cyfrowych instrumentów finansowych, a zarazem by takie nowe technologie i produkty zostały objęte regulacjami finansowymi oraz rozwiązaniami z zakresu zarządzania ryzykiem operacyjnym firm działających w UE. Pakiet ma więc wspierać innowacje i upowszechnianie nowych technologii finansowych, a jednocześnie zapewniać właściwą ochronę konsumentom i inwestorom.

Rada przyjęła swój mandat negocjacyjny w sprawie MiCA 24 listopada 2021 r. Rozmowy trójstronne między współprawodawcami rozpoczęły się 31 marca 2022 r., a zakończyły wstępnym porozumieniem 30 czerwca 2022 r. Dzisiejsze formalne przyjęcie rozporządzenia jest ostatnim etapem procedury legislacyjnej.

Rozporządzenie o rynkach kryptoaktywów (MiCA) - treść w języku polskim.

Walka z praniem pieniędzy: Rada przyjmuje przepisy, które umożliwią śledzenie transferów kryptoaktywów

UE chce utrudnić przestępcom obchodzenie przepisów o zwalczaniu kryptowalutowego prania pieniędzy. Rada przyjęła 16 maja 2023 r. znowelizowane przepisy o informacjach towarzyszących transferom środków pieniężnych. 

Nowelizacja polega na objęciu przepisami transferów kryptoaktywów. Gwarantuje to przejrzystość finansową wymian kryptoaktywów i zapewnia UE solidne ramy zgodne z najbardziej wymagającymi standardami międzynarodowymi w zakresie wymiany kryptoaktywów, co ma sprawić, że nie będą one wykorzystywane do celów przestępczych.

- Dzisiejsza decyzja to zła wiadomość dla tych, którzy chętnie wykorzystywali kryptoaktywa w swojej nielegalnej działalności, do obchodzenia sankcji UE lub finansowania terroryzmu i wojny. Kontynuowanie takich praktyk nie będzie już w Europie możliwe – jest to ważny krok naprzód w walce z praniem pieniędzy. - powiedziała Elisabeth Svantesson, szwedzka minister finansów.

Zgodnie z nowymi przepisami dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów są zobowiązani do gromadzenia i udostępniania niektórych informacji na temat nadawcy i odbiorcy dokonywanych przez nich transferów kryptoaktywów, niezależnie od kwoty kryptoaktywów będących przedmiotem transakcji. Znowelizowane przepisy pozwolą śledzić transfery kryptoaktywów, tak by można było zidentyfikować ewentualne podejrzane transakcje i w razie potrzeby je zablokować.

Rozporządzenie to stanowi część pakietu, który ma wzmocnić unijne przepisy o walce z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu i który Komisja przedstawiła 20 lipca 2021 r. Pakiet obejmuje też propozycję utworzenia nowego unijnego organu do walki z praniem pieniędzy.

1 grudnia 2021 r. Rada przyjęła swoje stanowisko wobec projektu dotyczącego transferu środków pieniężnych. 28 kwietnia 2022 r. rozpoczęły się negocjacje trójstronne, które 29 czerwca zakończyły się wstępnym porozumieniem. Dzisiejsze formalne przyjęcie aktu to ostatni krok w procesie ustawodawczym.

Rozporządzenie w sprawie informacji towarzyszących transferom środków pieniężnych i niektórych kryptoaktywów (wersja przekształcona)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Rada UE (consilium.europa.eu)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA