Podatek od napiwku. Kto zapłaci?
REKLAMA
REKLAMA
- Napiwek gotówką lub kartą – podatek dochodowy
- Spółka gastronomiczna nie płaci podatku dochodowego od napiwku przypisanego do konkretnych zatrudnionych
- Podatek dochodowy od napiwku obciąża konkretną osobę, która otrzymała korzyść
- Napiwek bez konieczności zapłaty podatku VAT
Napiwek gotówką lub kartą – podatek dochodowy
Tradycyjną formą napiwku jest gotówka. Możliwe są jednak przypadki zapłaty napiwku kartą, np. jako doliczenie 10% do rachunku. Spółka z branży gastronomicznej otrzymuje wtedy przelew, następnie zwracany osobie, która realnie otrzymała napiwek. Może w takim przypadku powstać wątpliwość, czy podatek dochodowy obciąża spółkę gastronomiczną, czy faktycznego beneficjenta dodatkowego zarobku.
REKLAMA
Spółka gastronomiczna nie płaci podatku dochodowego od napiwku przypisanego do konkretnych zatrudnionych
Interpretacja podatkowa z dnia 25 maja 2023 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.106.2023.2.KW wskazuje, że spółka nie zapłaci podatku dochodowego (w tym przypadku CIT) od napiwków, które są płacone restauracji jako całości, a następnie zwracane poszczególnym zatrudnionym, tak samo gdy napiwki są płacone bezpośrednio konkretnej osobie z obsługi.
Jak wskazał organ podatkowy:
„Stosowane przez Spółkę systemy sprzedażowe pozwalają określić i jednoznacznie przypisać kwoty poszczególnych przydzielonych napiwków konkretnym pracownikom dlatego możliwe jest przygotowanie zestawień, na podstawie których Spółka rozlicza się z pracownikami z napiwków (…) napiwki otrzymane w gotówce od Klientów, jak i te przekazywane przez Spółkę pracownikom, (…) nie będą stanowić dla Państwa przychodu podatkowego.”
Zwrócono jednocześnie uwagę, że spółka ma obowiązek dokumentowania kalkulacji związanych z napiwkami, w szczególności rozliczeń z konkretnymi osobami z obsługi otrzymującymi napiwki.
Podatek dochodowy od napiwku obciąża konkretną osobę, która otrzymała korzyść
Napiwki będące korzyścią majątkową konkretnych osób zatrudnionych w spółce gastronomicznej (a nie korzyścią spółki jako całości) nie powodują powstania obowiązku w podatku dochodowym po stronie spółki. Nie oznacza to jednak, że są wolne od podatku dochodowego.
Konkretna osoba z obsługi, która otrzymała napiwek, musi zapłacić od niego podatek PIT. Jak wskazał organ podatkowy w interpretacji sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.683.2022.2.GG
„Napiwki otrzymane przez pracowników lub zleceniobiorców zawsze stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.”
Napiwek bez konieczności zapłaty podatku VAT
Niezależnie od oceny przekazania napiwku w świetle podatków dochodowych, należy wziąć pod uwagę konsekwencję w podatku VAT.
Interpretacja podatkowa sygn. 0114-KDIP1-3.4012.97.2023.2.LK wskazuje, że napiwek nie jest wynagrodzeniem za świadczenie usług, z tego powodu nie powoduje obowiązku zapłaty podatku VAT:
„ (…) gdy kwoty napiwków są świadczeniem Klienta całkowicie dobrowolnym, a stosowane przez Państwa systemy sprzedażowe pozwalają określić i jednoznacznie przypisać kwoty poszczególnych napiwków konkretnym pracownikom oraz nie pobieracie Państwo sobie żadnych kwot z napiwków, to kwoty te nie stanowią dla Państwa wynagrodzenia będącego podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (…) napiwek nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług – nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem VAT.”
Należy podkreślić, że wskazane interpretacje podatkowe dotyczyły przypadków, gdy napiwki były korzyścią konkretnych osób, a nie spółki gastronomicznej jako całości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat