reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy jednak nie unikną opłaty skarbowej

Podatnicy jednak nie unikną opłaty skarbowej

Pobranie opłaty konsularnej za przekazanie do kraju wniosku o dokonanie czynności urzędowej nie zwalnia z opłaty skarbowej, jeżeli czynność ta nie podlega opłacie konsularnej.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie Gazety Prawnej wyjaśniło, że uiszczenie opłaty konsularnej tylko za przekazanie do organu administracji zgłoszenia lub wniosku o dokonanie czynności urzędowej w Polsce nie uchyla obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej. Eksperci podatkowi są innego zdania. Twierdzą, że obowiązujący od 1 stycznia 2007 r. przepis art. 3a ustawy o opłacie skarbowej (Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1530 z późn. zm.) pozwala podatnikom unikać opłaty skarbowej w sytuacji, gdy stosowne zgłoszenie lub wniosek, zamiast w krajowym urzędzie, złożą na ręce konsula, który za jego przekazanie pobierze opłatę konsularną.

Resort finansów wyjaśnia jednak, że rozporządzenie w sprawie opłat konsularnych, określające wysokość stawek tej opłaty m.in. za przekazanie i doręczenie pisma, nie może stanowić samoistnej podstawy prawnej do wykonywania czynności konsularnych. Jest to związane z istotą funkcji konsula oraz katalogiem czynności konsularnych wykonywanych w granicach uprawnień konsulów, które wynikają z przepisów prawa materialnego.

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym art. 3a ustawy, opłacie tej nie podlega dokonanie czynności urzędowej lub wydanie zaświadczenia, jeżeli dokonanie tej czynności lub wydanie zaświadczenia następuje na podstawie zgłoszenia lub na wniosek, które przekazane zostały za pośrednictwem polskiego konsula za pobraniem opłaty konsularnej. To samo dotyczy przypadku, gdy konsul doręcza zainteresowanemu dokument potwierdzający dokonanie czynności urzędowej lub zaświadczenie. Jak zatem należy interpretować wprowadzone przepisy? Z wyjaśnień MF wynika, że wyłączenie z obowiązku uiszczenia opłaty skarbowej w przypadku przekazania pisma drogą urzędową za pobraniem opłaty konsularnej wystąpi w przypadku, gdy sama czynność urzędowa lub zezwolenie obłożone jest również opłatą konsularną. Eksperci podatkowi zwracali jednak uwagę, że w takiej sytuacji znajduje zastosowanie art. 3 ustawy o opłacie skarbowej. Stanowi on, że opłacie nie podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają one innym opłatom o charakterze publicznoprawnym (w tym opłacie konsularnej).

Resort finansów informuje ponadto, że jeżeli w praktyce będą pojawiały się wątpliwości w zakresie stosowania wprowadzonych regulacji, rozważona będzie nowelizacja przepisów.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama