reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzięki odpisom można zapłacić niższy podatek

Dzięki odpisom można zapłacić niższy podatek

Podatnik, który rozlicza najem na zasadach ogólnych, może zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne. Pozwoli to zmniejszyć podstawę opodatkowania i zapłacić niższy podatek.

Podatnicy, którzy kupili mieszkanie, i chcą je wynajmować, mogą rozliczać się albo na zasadach ogólnych, albo skorzystać z opodatkowania ryczałtem. Jeśli wybiorą zasady ogólne, mogą amortyzować mieszkanie. Amortyzacja może bowiem dotyczyć także stanowiących własność lub współwłasność podatnika, nabytych lub wytworzonych we własnym zakresie, kompletnych i zdatnych do użytku w dniu przyjęcia do używania m.in. budowli, budynków oraz lokali będących odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywanych przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddanych do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Amortyzacji podlegają także spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, przy czym może to również obejmować nieruchomości będące przedmiotem umowy najmu. Odpisy amortyzacyjne mogą stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodu, który będzie zmniejszał podstawę opodatkowania, co wpłynie także na wysokość płaconego podatku.

Z takiej możliwości mogą jednak skorzystać tylko podatnicy rozliczający najem na zasadach ogólnych. Ci zaś, którzy rozliczają się z najmu ryczałtem ewidencjonowanym, nie mogą uwzględniać kosztów.

Zaliczanych do kosztów odpisów amortyzacyjnych dokonuje się według stawek procentowych i nalicza od podstawy, którą stanowi tzw. wartość początkowa. Przy nabyciu w drodze kupna za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się cenę ich nabycia. W przypadku zakupu mieszkania lub domu jest to kwota należna sprzedającemu powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania nieruchomości. Obejmuje ona również opłaty notarialne czy opłatę skarbową.

EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama