REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy komornik sądowy jest płatnikiem

Witold Modzelewski
Witold Modzelewski
Radca prawny i doradca podatkowy, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie podatków i prawa podatkowego, autorytet w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. W latach 1992-1996 był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego. Prowadzi wykłady i seminaria na temat podatków i prawa podatkowego. Autor ponad tysiąca publikacji z zakresu prawa podatkowego i interpretacji podatku od towarów i usług opublikowanych w periodykach fachowych i prasie. Honorowy Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Kinga Baran

REKLAMA

Komornicy sądowi od sprzedaży towarów w ramach egzekucji z ruchomości płacą VAT. Nie ma jednak pewności, czy podatek powinni płacić w przypadku egzekucji z nieruchomości. Sprawą zajmie się Trybunał Konstytucyjny.

ANALIZA

Autopromocja

Komornicy sądowi, wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu kodeksu postępowania cywilnego, są płatnikami podatku od dostawy towarów będących własnością dłużnika, dokonywanej w trybie egzekucji (art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług; Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Oznacza to, że komornik sądowy od sprzedaży towarów w ramach egzekucji powinien obliczyć i pobrać podatek od towarów i usług i wpłacić go w terminie do urzędu skarbowego. Zastosowanie tego przepisu możliwe jest przy sprzedaży rzeczy ruchomych. Budzi jednak uzasadnione wątpliwości przy dostawie nieruchomości dokonywanej w trybie postępowania egzekucyjnego.

Egzekucja z nieruchomości dokonywana jest bowiem przez komornika, ale przy współudziale sądu - przy czym to właśnie sąd, a nie komornik dokonuje czynności egzekucyjnych, które skutkują przeniesieniem własności. To sąd, a nie komornik jest organem egzekucyjnym przy egzekucji z nieruchomości od chwili zamknięcia przetargu. Do sądu należy m.in. wydanie postanowienia co do przybicia oraz postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości. Komornik prowadzi egzekucję, ale tylko we wcześniejszych stadiach postępowania egzekucyjnego, tj. na etapie zajęcia nieruchomości, jej opisu i oszacowania, a także prowadzenia licytacji nieruchomości.

W uproszczeniu można powiedzieć, że sprzedaż zajętej nieruchomości następuje w dro-dze licytacji publicznej, ale sprzedaży, rozumianej jako przysądzenie własności, zawsze dokonuje sąd. Komornik nie jest zatem organem egzekucyjnym na tym etapie, na którym dokonywana jest dostawa nieruchomości i z tego względu nie może być również płatnikiem VAT.

Podobne zdanie na ten temat zostało wyrażone w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 grudnia 2003 r. (sygn. akt I SA/Łd 8/02), gdzie stwierdzono, że w przypadku sprzedaży nieruchomości w drodze egzekucji prowadzonej pod nadzorem sądu, komornik nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług, gdyż nie dokonuje on czynności egzekucyjnych stanowiących sprzedaż towarów dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Faktura niepotrzebna

Potwierdził to ostatnio Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 28 lutego 2007 r. (I SA/Po 199/06). Zdaniem sądu w przypadku egzekucji z nieruchomości komornik sądowy nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT, gdyż płatnikiem podatku od towarów i usług może być tylko ten organ egzekucyjny, który dokonuje czynności egzekucyjnej rozumianej jako działanie uprawnionego organu wywołujące skutek prawny. Warunkiem koniecznym, by płatnik mógł wywiązać się z nałożonego na niego zadania, jest zatem dysponowanie kwotą pieniężną, której część, po dokonaniu stosownego obliczenia, płatnik wpłaca w formie podatku (lub zaliczki na podatek) na rachunek organu podatkowego we właściwym terminie. Warunek ten nie jest spełniony w przypadku egzekucji z nieruchomości, gdyż komornik nie ma w praktyce możliwości pobrania z uzyskanej ceny sprzedaży jakiejkolwiek kwoty i wpłacenia jej na rachunek organu podatkowego. Należy więc stwierdzić, że skoro komornik nie dysponuje kwotą pieniężną, z której mógłby pobrać podatek i przekazać go w imieniu podatnika na rachunek właściwego organu podatkowego, to nie może pełnić funkcji płatnika podatku od towarów i usług w przypadku egzekucji z nieruchomości.

Resort wie lepiej

W tej sprawie odmiennie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów, wskazując w interpretacji z dnia 28 lutego 2006 r. (PP5-0331-04/MZ/ 2006/PP-249), że w przypadku egzekucyjnej sprzedaży nieruchomości płatnikiem jest komornik, a przepisy kodeku postępowania cywilnego dotyczące egzekucji należy tak interpretować, aby zapewnić wykonanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprawa jest na tyle poważna i budząca kontrowersje, że obecnie jest przedmiotem zapytania do Trybunału Konstytucyjnego, skierowanego przez WSA w Poznaniu (postanowienie z 28 czerwca 2007 r. sygn. akt I SA/Po 357/06). WSA, rozpoznając sprawę w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, podjął wątpliwość co zgodności z art. 2 konstytucji przepisów nakładających na komornika obowiązki płatnika od dokonywanej w trybie egzeku- cji dostawy nieruchomości. W uzasadnieniu sąd zwrócił uwagę, że art. 2 konstytucji rozstrzyga o modelu państwa, określając je jako demokratyczne państwo prawne urzeczywistniające zasady sprawiedliwości społecznej, a w rozpatrywanym przypadku naruszenie tej zasady wyraża się poprzez brak dostatecznie określonego przepisu oraz nałożenie na komornika obowiązku odprowadzenia podatku bez uwzględnienia jego zdolności płatniczej, gdyż faktycznie nie dysponuje on kwotą uzyskaną z nieruchomości. Tym samym WSA stwierdził, że art. 18 ustawy o VAT pozostaje w sprzeczności z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którymi suma uzyskana z egzekucji zaspokajana jest w określonej kolejności zgodnie ze wskazanymi kategoriami zaspokajania, w których nie wymienia się podatku od towarów i usług należnego z tytułu sprzedaży licytacyjnej nieruchomości.

Ważne!

W przypadku egzekucji z nieruchomości komornik sądowy nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT, gdyż płatnikiem podatku od towarów i usług może być tylko ten organ egzekucyjny, który dokonuje czynności egzekucyjnej rozumianej jako działanie uprawnionego organu wywołujące skutek prawny

WITOLD MODZELEWSKI

profesor, prezes Instytutu Studiów Podatkowych

KINGA BARAN

doradca podatkowy, dyrektor Podatków Pośrednich w Instytucie Studiów Podatkowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA