| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zobowiązanie wygasa po zapłacie zaległości

Zobowiązanie wygasa po zapłacie zaległości

Zapłata zaległości podatkowej w VAT określonej w decyzji wymiarowej organu I instancji, a przed rozpatrzeniem odwołania, powoduje wygaśnięcie zobowiązania.


ORZECZENIE

W sprawie, która stała się podstawą podjęcia uchwały przez siedmioosobowy skład NSA, organy podatkowe zakwestionowały rozliczenie VAT za grudzień 1996 r. Podatniczka zapłaciła podatek, ale nie zrezygnowała z dochodzenia swoich racji. Spór sprowadził się do oceny, jak wygasło zobowiązanie podatkowe z tytułu zakwestionowanego decyzją VAT.

Sąd I instancji uwzględnił zarzut przedawnienia i przyznał rację podatniczce. Wyjaśnił, że zapłata podatku w tym przypadku nastąpiła na podstawie nieostatecznej decyzji organu I instancji. Następnie decyzja ta została wyeliminowana z obrotu prawnego, a ponieważ decyzja odwoławcza została doręczona podatniczce po upływie terminu przedawnienia nie wywołała skutków prawnych. Zdaniem sądu I instancji do chwili wydania decyzji ostatecznej określającej zobowiązanie podatkowe, podatkiem należnym był ten wynikający z deklaracji podatniczki. W jego ocenie dopiero zapłata kwoty podatku wynikająca z ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie podatkowe w innej wysokości niż wynikająca z zeznania powoduje wygaśnięcie zobowiązania.

Skargę kasacyjną do NSA wniósł dyrektor izby skarbowej. Skład orzekający sądu postanowił wystąpić z pytaniem prawnym. Poszerzony skład NSA musiał odpowiedzieć na pytanie, czy zapłata zaległości w VAT określonej w decyzji wymiarowej organu I instancji, która nastąpiła przed rozpatrzeniem odwołania, jest zapłatą powodującą wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w rozumieniu art. 59 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

We wczorajszej uchwale NSA nie miał wątpliwości, że w takiej sytuacji dochodzi od wygaśnięcia zobowiązania. NSA przypomniał, że w przypadku VAT, którego cechą jest samoobliczenie, zobowiązanie powstaje z mocy prawa. Decyzja określająca podatek w innej wysokości niż zadeklarowana ma tylko charakter deklaratoryjny.

Ustawodawca nie zróżnicował wygasania zobowiązań ani z uwagi na rodzaj decyzji, ani na to, czy zapłata następuje na podstawie decyzji ostatecznej czy nieostatecznej. W ocenie NSA dla wygaśnięcia zobowiązania to, że podatnik płaci na podstawie nieostatecznej decyzji, nie ma znaczenia.

Sygn. akt IFPS 4/07

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK