Małżonkowie nie muszą mieć umowy użyczenia
REKLAMA
Żona używa w prowadzonej działalności telefonu komórkowego męża, z którym łączy ją wspólność majątkowa małżeńska. Czy powinna zawrzeć z mężem umowę użyczenia, aby móc zaliczać do kosztów uzyskania przychodów opłaty za telefon?
REKLAMA
- Telefon stanowiący składnik wspólności ustawowej małżeńskiej może być wykorzystywany przez żonę w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej bez konieczności zawierania z mężem umowy użyczenia. Wspólność małżeńska ma bowiem charakter współwłasności łącznej, której istotą jest bez- udziałowy charakter obejmujący całą masę majątkową - mówi Ewelina Borus, prawnik, ekspert podatkowy z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.
Nasza rozmówczyni podkreśla jednak, że w celu zaliczenia wydatków związanych z opłatami za telefon współmałżonka do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności muszą być spełnione określone warunki wskazane w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - dalej ustawa o PIT). Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT.
- Podatnik prowadzący działalność może zatem wpisać w koszty uzyskania przychodów wydatki związane z opłatami za telefon, również gdy telefon ten stanowi składnik majątku wspólnego małżonków. Obligatoryjne jest jednak wykazanie związku takich opłat z przychodami z działalności. Należy ponadto pamiętać, aby wydatki zaliczane do kosztów określały taką część opłaty za telefon, jaka związana jest z działalnością gospodarczą - podsumowuje Ewelina Borus.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat