REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga nawet za część roku

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska
Dla skorzystania ze zwiększonej ulgi rodzinnej w PIT w rozliczeniu za 2007 rok wystarczy, żeby wychowywać dziecko tylko przez część roku podatkowego.

ZMIANA PRAWA

 

Do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wprowadzono wymogu wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy. Oznacza to, że podatnicy, którzy w tym roku zostali rodzicami, będą mogli w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok skorzystać z odliczenia od podatku w wysokości 1145,08 zł na każde dziecko. To samo dotyczy przysposobienia dziecka w trakcie roku podatkowego. Zgodnie ze znowelizowanym art. 27f ustawy o PIT od podatku dochodowego obliczonego według skali podatnik ma prawo odliczyć rocznie kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek w pierwszym przedziale skali podatkowej, jeżeli w roku podatkowych wychowywał własne lub przysposobione dzieci. Regulacje te nie zawierają zastrzeżenia w postaci konieczności wychowywania dziecka przez cały rok podatkowy. Tego rodzaju ograniczenie występuje np. w przypadku wspólnego rozliczenia małżonków, gdzie ustawodawca wskazuje wprost, że w tej sytuacji zarówno związek małżeński, jak i wspólność majątkowa muszą trwać przez cały rok podatkowy.

- Przepis nie uzależnia prawa do skorzystania z ulgi rodzinnej od tego, czy dziecko urodziło się lub zostało przysposobione na początku lub pod koniec roku podatkowego. Ważne jest tylko, aby posiadać dziecko przed upływem grudnia 2007 r. - mówi Paweł Wojciechowski, radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P. J. Sowisło z Poznania. Ekspert wskazuje, że obowiązujące przepisy stanowią, iż podatnik może skorzystać z ulgi podatkowej, jeżeli w roku podatkowym wychowywał własne lub przysposobione dzieci, przy czym urzędy skarbowe na pewno nie będą sprawdzać, kiedy dziecko się urodziło.

Autopromocja

Podatnicy mają również wątpliwości, czy w wypadku urodzenia lub przysposobienia dziecka w trakcie roku podatkowego będą mogli odliczyć całą kwotę ulgi, czy też może przysługuje im odliczenie proporcjonalne. W takim przypadku w deklaracji podatkowej składanej za 2007 rok można uwzględnić pełną kwotę ulgi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnijmy, że ulga przysługuje z tytułu wychowywania dzieci małoletnich, dzieci bez względu na wiek, które otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny, oraz dzieci do 25 lat uczących się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w prawie o szkolnictwie wyższym, pod warunkiem że dzieci te nie uzyskały dochodów. Wyjątek dotyczy tutaj dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów niepowodujących obowiązku zapłaty podatku (w 2007 roku kwota wolna od podatku wynosi 3015 zł).

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2022 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA