REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowym potrzebny certyfikat

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
W Polsce księgowi powinni podlegać standardom edukacji i wymogowi dokształcania. Warto wprowadzić system certyfikatów nieuregulowanych przepisami prawa. Może to zwiększyć zaufanie do tworzonych przez księgowych sprawozdań.

ANALIZA

Autopromocja

W Polsce nie ma odpowiedniego systemu edukacji księgowych. Jedyną możliwością potwierdzenia kwalifikacji z zakresu rachunkowości jest uzyskanie tytułu biegłego rewidenta, i to nawet wtedy, gdy dana osoba nie zamierza łączyć swojej kariery z audytem. Zdaniem Agnieszki Ostaszewicz, sekretarza generalnego Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EFAA) dobrym rozwiązaniem mogłoby być stworzenie systemu renomowanych certyfikatów dla wysoko wykwalifikowanych księgowych. Nie musiałyby one opierać się na uregulowaniach prawnych, ale na uznaniu na rynku i marce. Tak jest już w wielu krajach.

- W Anglii z powodzeniem działa kilka instytutów, wydających certyfikaty dla księgowych i audytorów, które mają wielkie uznanie na rynku i w świecie pracodawców - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

System edukacji

Co ważne, system edukacji i certyfikatów powinien opierać się na Międzynarodowych Standardach Edukacji wydanych przez Międzynarodową Federację Księgowych IFAC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert podkreśla, że określają one nie tylko minimalne wymagania dla księgowych, ale także odnoszą się do nauczania etyki, organizowania praktyk zawodowych i sposobów sprawdzania nabytych umiejętności i wiedzy (egzaminy, testy itd.).

- Jasno też wskazują na niezbędne umiejętności o charakterze praktycznym, warsztatowym - podkreśla Agnieszka Ostaszewicz.

Zwraca również uwagę, że w okresie harmonizacji nikogo nie powinno dziwić, że odbiorcy informacji finansowych oczekują produktów, które będą porównywalne i zrozumiałe niezależnie od szerokości geograficznej. Przyzwyczajamy się do międzynarodowych standardów rachunkowości i audytu.

- Żeby stosować te standardy w analogiczny sposób, księgowi i biegli powinni posiadać zbliżoną wiedzę i umiejętności - uważa nasza rozmówczyni.

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

Dodaje, że wspólne kanony edukacyjne są nieodzowne, jeśli wykwalifikowani fachowcy mają w przyszłości posługiwać się międzynarodowymi narzędziami.

Pewność dla pracodawcy

Anna Sirocka, biegły rewident, partner w dziale audytu firmy Ernst & Young, podkreśla że z punktu widzenia pracodawcy możliwość weryfikacji przygotowania merytorycznego pracownika jest bardzo istotna. Obecnie można wykazać się tytułem biegłego rewidenta, który jest tytułem zawodowym, a jego uzyskanie bez praktyki jest trudne. Możliwe jest również uzyskanie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, którego jednak obecny zakres jest dostosowany do innych celów.

- Uważam przede wszystkim, że księgowi powinni mieć obowiązek ustawicznego kształcenia się tak, jak jest w krajach na całym świecie. Jestem również za tym, aby wprowadzić wystandaryzowane certyfikaty, które określałyby podobny poziom wiedzy - podkreśla ekspert.

Obecnie trudno mówić o porównywalności uzyskanej wiedzy chociażby w sytuacji ukończenia studiów podyplomowych.

W Wielkiej Brytanii księgowi mogą zdawać np. egzamin Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), który ma swoją markę. Już teraz do ACCA przystępują polscy księgowi. Jednak ta możliwość jest ograniczona ze względu na wysokie koszty (opłata: rejestracyjna ok. 380 zł, wnoszona co roku, egzaminacyjna 270-380 zł) i barierę językową. Z tego względu według Anny Sirockiej dużym zainteresowaniem cieszyłoby się podobne, tańsze rozwiązanie, które można by wdrożyć w Polsce. Przyjęcie takiego standardu kształcenia zwiększyłoby dostępność takiej możliwości dla większej liczby osób.

Autopromocja

Uregulowanie zawodu

Konieczność wprowadzenia systemu edukacji i permanentnego szkolenia widzi również prof. Zbigniew Luty, przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP). Uważa on, że w Polsce są instytucje, które przygotowują do zawodu księgowego, chociażby uczelnie wyższe, które kształcą w zawodzie księgowego na specjalności rachunkowość, podmioty współpracujące w organizacji studiów podyplomowych, a także organizacje, jak SKwP.

Dodaje, że obecnie brak jest organizacji, która miałaby uprawnienia do certyfikowania zawodu księgowego (poza Ministerstwem Finansów, które wydaje certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Stąd konieczność podjęcia dyskusji o rozwiązaniach legislacyjnych, które w tym obszarze są niezbędne.

Autopromocja

- Zawód księgowego powinien być certyfikowany, a całe przedsięwzięcie musi być pilotowane przez określoną organizację. Nie może się tym jednak zajmować MF, ale przykładowo Stowarzyszenie Księgowych w Polsce lub powołany w przez ustawę samorząd - uważa Zbigniew Luty.

Jego zdaniem, ze względu na różnice kulturowe nie ma możliwości wprowadzenia rozwiązań podobnych do tych, które funkcjonują w Anglii. W ustawie o rachunkowości powinien więc znaleźć się przepis mówiący o tym, że osoba, która podpisuje sprawozdanie finansowe, ma odpowiednie kwalifikacje, czyli np. tytuł dyplomowanego księgowego. W konkluzji stwierdza, że należy opracować system kształcenia, który będzie określał ścieżkę edukacji począwszy od ukończenia szkoły wyższej poprzez pośrednie szczeble do biegłych rewidentów i dyplomowanych księgowych.

Jeżeli domagamy się coraz większej kontroli danych, musimy domagać się również odpowiednich kadr przygotowujących takie informacje.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

System edukacji księgowych

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  REKLAMA