Nie wolno wydawać pieniędzy po terminie umowy
REKLAMA
Regionalna Komisja Orzekająca uznała dyrektora szpitala wojewódzkiego winnym umyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Dyrektor wydał pieniądze z przyznanej szpitalowi dotacji z budżetu województwa po terminie, na jaki dotacja została przyznana. Komisja wymierzyła obwinionemu karę upomnienia.
REKLAMA
Główna Komisja Orzekająca (GKO) uchyliła wyrok w części dotyczącej winy i jednocześnie utrzymała ten wyrok w mocy co do kary upomnienia. Spór przed GKO dotyczył tego, czy dyrektor szpitala mógł wydać pieniądze z przyznanej szpitalowi dotacji po terminie i czy można mu przypisać winę w takiej sytuacji. Dyrektor szpitala w maju 2004 r. podpisał umowę, na podstawie której szpitalowi przyznano dotację na szkołę promocji zdrowia. Zgodnie z treścią umowy, pieniądze powinny zostać wydane do 15 grudnia 2004 r. Ze sprawozdaniem z wykonania umowy niemal cała kwota dotacji do czasu została wydatkowana. Faktyczna wypłata środków nastąpiła w 2005 roku. Obwiniony wskazywał, że nie było przyjętego planu wydatków, za które ponosił odpowiedzialność księgowy. I dlatego wnosi o uniewinnienie. Zarówno komisja I, jak i II instancji nie dała wiary tym argumentom, stwierdzając, że obwiniony ponosi odpowiedzialność za realizację umowy o dotację, którą podpisał. Zdaniem obydwu komisji obwiniony świetnie zdawał sobie sprawę, że pieniądze z dotacji musi wydać w ściśle oznaczonym terminie.
Główna Komisja Orzekająca nie podzieliła zdania komisji regionalnej, że dyrektor jest winny w takiej sytuacji. Obwiniony wskazywał na trudną sytuację finansową szpitala. Okazuje się, że komornik podjął w tym czasie czynności egzekucyjne, bo szpital miał długi. Zdaniem komisji I instancji dla oceny naruszenia ustawy o finansach publicznych nie ma znaczenia, że dyrektor musiał na bieżąco realizować płatności szpitala choćby za prąd i wodę i bez znaczenia było tutaj źródło pochodzenia tych pieniędzy.
Inne podejście zaprezentowała GKO. Uznała, że dyrektor wykonywał zobowiązania finansowe, które zaciągnął, w okresie wykonywania umowy o dotację. Obwiniony nie mógł nie zapłacić za te zobowiązania. Trzeba mieć również na uwadze, że trudna sytuacja finansowa szpitala zmusiła obiektywnie obwinionego do wypłat z tytułu realizacji umowy o dotację po upływie terminu jej obowiązywania.
Ważne!
Główna Komisja Orzekająca jest organem II instancji orzekającym w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. GKO rozpatruje odwołania od orzeczeń komisji orzekających. Członkowie GKO są niezawiśli i podlegają tylko przepisom prawa. Kadencja GKO trwa cztery lata
PAWEŁ JAKUBCZAK
paweł.jakubczak@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat