| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwrot zapłaty możliwy w gotówce lub na rachunek bankowy

Zwrot zapłaty możliwy w gotówce lub na rachunek bankowy

NOWE PRAWO Jutro wchodzą w życie korzystne dla podatników zmiany przepisów dotyczących opłaty skarbowej. Nowością jest możliwość przedstawienia uwierzytelnionej kopii dowodu zapłaty.


NOWE PRAWO

Wprowadzane regulacje upraszczają zasady dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej. Rozporządzenie ministra finansów z 28 września 2007 r. w sprawie zapłaty opłaty skarbowej (Dz.U. nr 187, poz. 1330) uchyla dotychczas obowiązujące przepisy rozporządzenia z 21 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu. Nowe przepisy wchodzą w życie 27 października 2007 r.

Zdaniem Przemysława Polkowskiego, doradcy podatkowego w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, istotną zmianą w stosunku do dotychczas obowiązujących norm w sprawie zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu jest regulacja zawarta w par. 3 ust. 1 nowego rozporządzenia.

- Składający wniosek lub pełnomocnictwo albo dokonujący zgłoszenia zobowiązany jest dołączyć dowód zapłaty należnej opłaty skarbowej albo, co jest nowością, uwierzytelnioną kopię dowodu zapłaty nie później niż w ciągu trzech dni od chwili powstania obowiązku jej zapłaty - wskazuje ekspert.

Podkreśla także, że dowód zapłaty może mieć formę wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej.

- Omawiany przepis wprowadza zatem ułatwienie w zakresie terminu na złożenie potwierdzenia wpłaty oraz jej formy, co stanowi próbę dostosowania do realiów i dokonywania powszechnych przelewów elektronicznych - ocenia Przemysław Polkowski.

Ekspert wyjaśnia, że wygenerowane elektronicznie potwierdzenie wykonania przelewu nie wymaga bowiem w myśl art. 7 prawa bankowego podpisu ani stempla, a każdy może sporządzić taki wydruk w domu, bez konieczności udawania się do placówki banku.

- Takie potwierdzenia będą więc musiały być honorowane bez zastrzeżeń przez urzędy, na co jasno wskazują nowe przepisy - twierdzi nasz rozmówca.

Ekspert zwraca również uwagę, że w par. 6 ust. 3 nowego rozporządzenia doprecyzowano formę zwrotu opłaty skarbowej podatnikowi. Wspomniany zwrot następuje w gotówce lub na rachunek bankowy wnioskodawcy po uprzednim wydaniu decyzji określającej wysokość zwrotu.

- Wprowadzenie rozporządzenia w sprawie zapłaty opłaty skarbowej ocenić należy pozytywnie. Ułatwia ono wywiązywanie się z obowiązków przez podatników i zapewne usprawni kontakty z urzędami - podsumowuje Przemysław Polkowski.

Nowe przepisy precyzują także obowiązki organów administracji w zakresie dokonywania adnotacji potwierdzających zapłatę opłaty skarbowej, zwolnienie od niej lub wyłączenie obowiązku zapłaty. Właściwych adnotacji nie będzie trzeba zamieszczać na wniosku, zgłoszeniu lub pełnomocnictwie, jeżeli w aktach sprawy pozostaje uwierzytelniona kopia albo kopia dowodu zapłaty. Adnotacji nie będzie trzeba dokonywać również na dokumencie potwierdzającym dokonanie czynności urzędowej, zaświadczeniu albo zezwoleniu wydawanych według odrębnego wzoru, który nie zawiera miejsca na taką adnotację. W takim wypadku należy jej dokonać na odrębnym dokumencie wraz informacją określającą przedmiot opłaty skarbowej.

3 dni ma składający wniosek lub pełnomocnictwo albo dokonujący zgłoszenia na dołączenie dowodu zapłaty opłaty skarbowej

W JAKI SPOSÓB DOKONAĆ ZAPŁATY OPŁATY SKARBOWEJ

• gotówką w kasie właściwego organu podatkowego

• przelewem na jego rachunek

• znakami skarbowymi - do 31 grudnia 2008 r.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK