Szybsze odprawy mienia na granicy
REKLAMA
Opublikowano projekt rozporządzenia Rady Unii Europejskiej zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 918/83 ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych. Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, wraz z przyjęciem Dyrektywy Rady 2007//WE w sprawie zwolnienia towarów przywożonych przez osoby podróżujące z krajów trzecich z podatku od wartości dodanej oraz podatku akcyzowego należy zmienić rozporządzenie Rady (EWG) nr 918/83, aby zapewnić spójność między zwolnieniami z VAT a zwolnieniami z należności celnych przywozowych.
Na podstawie obowiązujących przepisów służby celne mogą kontrolować własność i stosować dozór celny na towary, co do których wymagane są należności celne i VAT. Rzeczy przywożone w ramach wyposażenia dodatkowego miejsca zamieszkania na terenie Wspólnoty, zgodnie z projektem rozporządzenia, mają temu nie podlegać. Według Komisji znacząco przyspieszy to ich transport.
Komisja wnioskuje również o przyspieszenie odpraw celnych także tzw. małych przesyłek. Towary do wartości około 60 euro, nieobjęte Wspólną Polityką Rolną, nie będą musiały być klasyfikowane z uwagi na fakt, że maksymalna stawka celna dla tych towarów nie przekroczyłaby 16 proc., czyli byłaby mniejsza niż 10 euro.
Projekt harmonizuje również stosowanie prawodawstwa celnego w państwach członkowskich. Towary znajdujące się w bagażu osobistym podróżnych przyjeżdżających z krajów trzecich będą zwolnione z należności celnych, jeżeli są zwolnione z VAT na podstawie przepisów prawa krajowego przyjętych zgodnie z przepisami Dyrektywy Rady 2007//WE.
Skutkiem zmiany rozporządzenia będą niepobrane należności celne. Ich wysokość szacowana jest na 286,1 mln euro. Korzyści gospodarcze płynące ze stosowania obecnych przepisów, według szacunków Komisji, są niewielkie w porównaniu z dodatkowymi kosztami pracy administracji celnej.
Rozporządzenia nie stosuje się do towarów, dla których umowne albo autonomiczne stawki celne określone w rozporządzeniu (EWG) nr 2658/87 są wskazane jako bez cła. Rozporządzenie stosuje się jednak do towarów wskazanych w rozporządzeniu jako bez cła, kiedy towary te podlegają należnościom celnym albo ograniczeniom ilościowym zgodnie z art. 133 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
Rozporządzenie ma być stosowane od 1 stycznia 2008 r.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA