Celnicy nie chcą kapelana w służbie
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Resort finansów opracował projekt porozumienia między ministrem finansów a delegatem konferencji Episkopatu Polski do spraw służby celnej w sprawie organizacji i funkcjonowania katolickiego duszpasterstwa w administracji celnej. Sami celnicy są przeciwni tworzeniu stanowisk duszpasterskich w administracji. Dziwi ich ujęcie w przygotowanym porozumieniu tylko religii katolickiej.
Zgodnie z projektem porozumienia kapelani mają realizować w służbie celnej zadania duszpasterskie przewidziane dla nich prawem kościelnym. Jednak zaszeregowanie etatowe, wyróżnianie i mianowanie na kolejny stopień służbowy kapelanów ma odbywać się na zasadach określonych przepisami ustawy o służbie celnej.
Dla zapewnienia posługi duszpasterskiej w jednostkach służby celnej mają zostać stworzone kaplice lub izby modlitwy z odpowiednim zabezpieczeniem logistycznym i zgodnie z wymogami liturgicznymi, po spełnieniu warunków wynikających z przepisów.
- W służbie celnej brakuje pieniędzy. Od lat nie ma środków na podwyżki. Ludzie masowo odchodzą z pracy. Po co tworzyć stanowiska dla kapelanów i ponosić na to dodatkowe, niepotrzebne koszty - podkreślali celnicy, z którymi rozmawialiśmy.
KAPELANI W SŁUŻBIE CELNEJ
Konsekwencje wprowadzenia kapelanów do służby celnej:*
• swoboda kontaktowania się z kapelanami,
• opieka duszpasterska dla celników i ich rodzin,
• przeprowadzenie i nadzorowanie zajęć z etyki normatywnej,
• organizowanie nabożeństw.
* na podstawie przepisów projektu porozumienia
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat