REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki mogą być zniesione

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Podatek od odsetek z lokat bankowych i podatek od dochodów giełdowych mogą być zniesione lub obniżone. Ostateczna decyzja uzależniona jest od tego, jaki wpływ będą miały te zmiany na sytuację budżetu. Niewykluczone, że korzystne dla podatników znowelizowane przepisy zaczną obowiązywać już w 2008 roku.

ZMIANA PRAWA

Autopromocja

Posłowie nie wykluczają, że już wkrótce mogą zostać zgłoszone propozycje likwidacji lub obniżenia 19-proc. podatku: od odsetek z oszczędności na lokatach bankowych, z obligacji, od dochodów z funduszy inwestycyjnych czy samodzielnego inwestowania na giełdzie.

- Przed podjęciem jednak ostatecznej decyzji musimy najpierw przeanalizować, jaki wpływ miałoby ewentualne zniesienie tego podatku na dochody budżetu. Będziemy na ten temat m.in. rozmawiać w Klubie Parlamentarnym Polskiego Stronnictwa Ludowego - powiedział wczoraj Gazecie Prawnej poseł PSL Janusz Piechociński.

Potrzebna analiza budżetu

Także poseł Platformy Obywatelskiej Krystyna Skowrońska podkreśliła, że zniesienie podatku jest możliwe. Należy jednak spojrzeć na tę kwestię kompleksowo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Najpierw trzeba zapoznać się ze stanem budżetu. Jeżeli wpływy budżetowe będą wyższe od zakładanych, wtedy oczywiście łatwiej będzie podjąć decyzję dotyczącą podatku od odsetek z oszczędności czy od dochodów giełdowych - powiedziała poseł Krystyna Skowrońska. Od analizy budżetowej może zależeć to, czy podjęta zostanie np. decyzja o całkowitym zniesieniu podatku czy też o jego obniżeniu. Poseł nie wykluczyła również wprowadzenia kwoty wolnej od podatku, tak jak to jest w niektórych krajach Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie szczególnie preferowałoby posiadaczy niewielkich kwot oszczędności.

Generalnie podczas prac dotyczących tego rodzaju zmian podatkowych będzie chodziło m.in. o wypracowanie rozwiązania, które byłoby neutralne dla budżetu.

Korzystne dla podatników

Poseł Krystyna Skowrońska zaznaczyła ponadto, że gdyby doszło do likwidacji, ewentualnie zmniejszenia podatku od oszczędności czy dochodów z giełdy, to byłyby to zmiany korzystne dla podatników. Dlatego nie musiałyby zostać uchwalone i opublikowane w Dzienniku Ustaw do końca listopada tego roku, żeby zacząć obowiązywać już w 2008 roku.

Poseł Janusz Piechociński podkreślił jednocześnie, że w przypadku podjęcia decyzji, np. o likwidacji podatku już od przyszłego roku, należałoby możliwie szybko skierować do prac legislacyjnych odpowiedni projekt zmiany obowiązujących przepisów. Także prace legislacyjne powinny przebiegać wyjątkowo sprawnie.

Podatki do zniesienia

O tym, że podatek od odsetek z lokat bankowych czy od dochodów giełdowych jest do zniesienia, napisał w swoim blogu Waldemar Pawlak, prezes PSL i kandydat na ministra gospodarki w przyszłym rządzie. Jeden z internautów wyraził pogląd, że warto znieść tego rodzaju podatek. Waldemar Pawlak stwierdził, że ma podobne zdanie. Jak podkreślił, inwestorzy instytucjonalni płacą podatki na zasadach ogólnych, a ograniczenie inicjatywy osobistej nie wydaje się konieczne obecnie w Polsce. Dodatkowym obciążeniem jest cała maszyneria poboru podatku w bankach i na giełdach. Podatek od odsetek bankowych wydaje się demobilizujący, szczególnie przy obecnym oprocentowaniu depozytów. Warto wyjaśnić wątpliwości, co na to Unia Europejska. Wniosek - podatek do zniesienia - stwierdził Waldemar Pawlak.

Dobry kierunek zmian

W opinii Andrzeja Sadowskiego, wiceprezydenta Centrum im. Adama Smitha, zniesienie podatku od odsetek z oszczędności na lokatach bankowych czy dochodów z inwestowania na giełdzie byłoby krokiem w dobrym kierunku. Andrzej Sadowski podkreśla, że nie we wszystkich krajach UE taki podatek jest pobierany. Potwierdza, że nawet jeżeli podatek ten już obowiązuje, to bywa tak, że płaci się go dopiero po przekroczeniu określonego progu dochodów. Istnieje więc możliwość zniesienia tego podatku w naszym kraju.

 

Autopromocja

Przy okazji Andrzej Sadowski zwraca uwagę na to, że 19-procentowy podatek od odsetek z oszczędności bankowych ma bardzo prostą konstrukcję. Pobiera go bank w imieniu klienta i przekazuje do urzędu skarbowego. Posiadacz lokaty bankowej nie musi już sam rozliczać podatku.

- Należy się zastanowić, czy nie wykorzystać tego racjonalnego mechanizmu przy ewentualnej zmianie rozliczeń podatku dochodowego m.in. przez pracowników - podkreśla Andrzej Sadowski. Jednocześnie zaznacza, że najpilniejsza powinna być reforma obciążeń podatkowych pracy.

Niewielu oszczędzających

Likwidację podatku od odsetek i giełdy popiera Business Centre Club. Wynika to z przesłanej wczoraj Gazecie Prawnej informacji BCC. Przedstawiciele Business Centre Club podkreślają, że z wypowiedzi polityków ugrupowań prowadzących rozmowy dotyczących kształtu i programu przyszłego rządu (m.in. Zbigniewa Chlebowskiego i Waldemara Pawlaka) wynika, że koalicjanci dopuszczają możliwość likwidacji podatku od zysków kapitałowych i podatku od zysku z oszczędności.

BCC popiera ten kierunek myślenia, ponieważ:

• z badań wynika, że oszczędza tylko 7 proc. Polaków; państwo powinno zatem zachęcać, a nie zniechęcać do oszczędzania,

• każda obniżka podatku podnosi poziom życia gospodarstw domowych, stymuluje rozwój firm i całej gospodarki,

• wbrew temu co się często uważa, podatki te płacą głównie średniozamożne osoby, a nie najbogatsze, dla których dostępne są inne sposoby inwestowania,

• koszty obsługi podatków od zysku są nieproporcjonalnie wysokie wobec uzyskiwanych wpływów budżetowych; ponadto ostatecznie finansują je (np. w opłatach bankowych) te same osoby, które oszczędzają, to oznacza, że dwa razy płacą za to samo.

BCC apeluje do liderów PO i PSL o umieszczenie likwidacji podatków od zysków kapitałowych i od zysku z oszczędności w programie tworzącego się właśnie rządu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie podatku

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA