reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Aktualności

Od przyszłego roku trudniej będzie odliczyć VAT

Aktualizacja: 11.10.2007

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzi podatkową pułapkę. Podatnicy nie będą mogli odliczyć VAT w sytuacjach, gdy wystawca faktury opodatkował się nieprawidłowo. Kontrowersyjny przepis naruszający zasadę neutralności VAT zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2008 r. »

Nowy wzór informacji o przychodach

Aktualizacja: 11.10.2007

Opracowano projekt nowego wzoru informacji o przychodach (dochodach) z oszczędności w formie odsetek wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy. »

Ulga nawet za część roku

Aktualizacja: 11.10.2007

Dla skorzystania ze zwiększonej ulgi rodzinnej w PIT w rozliczeniu za 2007 rok wystarczy, żeby wychowywać dziecko tylko przez część roku podatkowego. »

Dodatkowe rachunki dla budżetówki

Aktualizacja: 11.10.2007

Państwowe jednostki budżetowe będą mogły otwierać dodatkowe rachunki do obsługi tzw. projektów bliźniaczych finansowanych z budżetu UE. »

Inwentaryzacja w firmach musi objąć również obce środki trwałe

Aktualizacja: 11.10.2007

W firmie można rozpocząć inwentaryzację środków trwałych trzy miesiące przed końcem roku obrotowego. Dotyczy to własnych aktywów przedsiębiorstwa, jak i powierzonych. »

Małżonkowie nie muszą mieć umowy użyczenia

Aktualizacja: 11.10.2007

W przypadku wspólności majątkowej małżonek może w prowadzonej działalności wykorzystywać składnik wspólnego majątku bez konieczności spisywania umowy. »

Podatnicy mogą zmniejszyć zaliczki

Aktualizacja: 10.10.2007

Do 20 grudnia 2007 r. podatnicy PIT i CIT muszą wpłacić podwójną zaliczkę podatkową. Październik i listopad to dobry czas na zakupy, które staną się kosztami uzyskania przychodów i zmniejszą podatek. Zdaniem ekspertów obecnie jest najlepszy okres na wymianę sprzętu komputerowego i samochodów w firmach. »

Tańsza weryfikacja wiarygodności firm

Aktualizacja: 10.10.2007

Coraz mniej spółek będzie zobowiązanych do badania przez biegłego. Dlatego dla pozostałych firm może zostać wprowadzona tańsza usługa potwierdzająca prawidłowość sprawozdań finansowych. »

Nieodpłatne przekazanie bez VAT

Aktualizacja: 10.10.2007

Przy nieodpłatnym przekazaniu towarów na cele prowadzonej firmy nie dochodzi do dostawy w rozumieniu przepisów o VAT. Nie powstaje więc obowiązek podatkowy. »

Celnicy chcą gwarancji

Aktualizacja: 10.10.2007

Ministerstwo Finansów obiecało podwyżki pracownikom skarbówki i służby celnej na 2008 rok. Celnicy żądają od resortu pisemnego potwierdzenia tej obietnicy. »

Opłaty i podatek stanowią koszt

Aktualizacja: 10.10.2007

Opłaty za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości mogą zostać zaliczone do kosztów, gdy mają związek z działalnością firmy. »

Dwa sposoby wyceny majątku

Aktualizacja: 09.10.2007

Wykorzystanie wartości godziwej przy wycenie składników majątku w księgach powoduje, że stosowane zasady rachunkowości odbiegają coraz bardziej od wymagań dla celów podatkowych. »

Gdzie nasze przedwyborcze harce podatkowe

Aktualizacja: 09.10.2007

Za niecałe dwa tygodnie odbędą się wybory powszechne, a więc wydawałoby się, że nadszedł już najwyższy czas na tradycyjne już w tym okresie przedwyborcze harce podatkowe. Tym razem jest inaczej. »

Odnawialny limit

Aktualizacja: 09.10.2007

Limit zwrotu VAT na materiały budowlane będzie dotyczył okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku. »

Wysoka ulga na dzieci obniży wpłaty

Aktualizacja: 09.10.2007

W 2008 roku organizacje pożytku publicznego mogą dostać mniej pieniędzy z tytułu wpłat 1 proc. podatku. Takie konsekwencje może mieć korzystanie z wysokiej ulgi na dzieci, odliczanej w zeznaniu rocznym od podatku. Po skorzystaniu z ulgi na dzieci podatnikowi może bowiem zabraknąć podatku na przekazanie go potrzebującym. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama