| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Skutki reformy minister Gilowskiej

Skutki reformy minister Gilowskiej

Podatnicy rezygnują ze składania zapytań do urzędów skarbowych o wiążące interpretacje podatkowe, a urzędy też praktycznie przestały je wydawać. To skutek reformy wprowadzonej przez minister Gilowską - czytamy w "Pulsie Biznesu".

 

Sprawdzają się najczarniejsze wizje dotyczące przyszłości interpretacji podatkowych, uznanych za największe osiągnięcie ustawy o swobodzie gospodarczej. Okazuje się, że zmiany przepisów, które weszły w życie 1 lipca 2007 r., skutecznie zniechęcają podatników do występowania o „wiążącą”, a organom fiskalnym umożliwiły zwlekanie z ich wydawaniem. Potwierdzają to najnowsze dane z Ministerstwa Finansów (MF). Od lipca do września złożono tylko 3,9 tys. wniosków o interpretacje, a wydano ich zaledwie... 543! W porównaniu z drugim kwartałem oznacza to spadek liczby wniosków prawie o 80 proc., a wydanych interpretacji aż o 96 proc.! Nie brakuje więc ostrych opinii.

- Minister Gilowska po prostu zamordowała instytucję wiążących interpretacji podatkowych, która tyle pożytku przynosiła przedsiębiorcom. Przestrzegaliśmy, że takie mogą być skutki zmiany przepisów forsowanych przez rząd - grzmi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Wiążące interpretacje prawa podatkowego funkcjonują od 1 stycznia 2005 r. Zostały wprowadzone przez rząd Marka Belki, dzięki usilnym staraniom Rady Przedsiębiorczości, skupiającej największe organizacje pracodawców. W ciągu 2,5 roku do urzędów skarbowych napłynęła fala 160 tys. wniosków. W tym czasie wydano aż 145 tys. interpretacji. Dzięki nim podatnicy mieli pewność rozumienia niejasnego przepisu i jego zastosowania. Dostali gwarancję, że nawet jeśli interpretacja okaże się błędna i zostanie zmieniona, to i tak nie będą musieli płacić zaległego podatku (nie spadną na nich także konsekwencje karno-skarbowe).

 

Więcej na ten temat "Pulsie Biznesu"

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »