REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rostowski ponownie ministrem finansów

REKLAMA

Premier Donald Tusk ponownie powierza stanowisko ministra finansów Jackowi Rostowskiemu.


Autopromocja

Jan Vincent Rostowski


Jan Vincent-Rostowski (na co dzień posługuje się imieniem Jacek) urodził się 30 kwietnia 1951 r. w Londynie.

Ojciec Jacka - Roman Rostowski był osobistym sekretarzem Tomasza Arciszewskiego, premiera Rzeczpospolitej na uchodźstwie. W latach pięćdziesiątych XX w. ojciec Rostowskiego pracował w brytyjskim The Foreign and Commonwealth Office (odpowiednik ministerstwa spraw zagranicznych), w związku z czym dzieciństwo Jacek Rostowski spędził na placówkach dyplomatycznych w tropikach m.in. w Kenii, Mauritiusie i na Seszelach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W latach siedemdziesiątych studiował stosunki międzynarodowe, ekonomię i historię na University College London. W 1975 roku uzyskał tytuł magistra z ekonomii na London School of Economics and Political Science i rozpoczął pracę jako wykładowca ekonomii.

Wykładał też w School of Slavonic and East European Studies, University of London, w latach 1992-1995 był pracownikiem Centre for Economic Performance, London School of Economics and Political Science. W 1995 został profesorem mianowanym i dziekanem Wydziału Ekonomii na Central European University w Budapeszcie.

W latach 1989-1991 był doradcą ekonomicznym wicepremiera i ministra finansów Leszka Balcerowicza. Na początku lat dziewięćdziesiątych doradzał również rządowi Federacji Rosyjskiej w sprawach polityki makroekonomicznej.

W latach 1995-2000 oraz 2005-2006 pełnił funkcję dziekana Wydziału Ekonomii w Central European University w Budapeszcie. Od 1997 do 2001 r. był szefem Rady Makroekonomicznej w Ministerstwie Finansów, a w latach 2002-2004 doradcą prezesa NBP. Od 2004 r. do objęcia teki ministra finansów w rządzie Donalda Tuska był doradcą zarządu banku Pekao. Rostowski jest jednym z założycieli Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

W 2007 roku kandydaturę Rostowskiego miał podsunąć premierowi Tuskowi Jan Krzysztof Bielecki. Początkowo minister finansów postrzegany był jako bezpartyjny fachowiec, jednak wkrótce okazało się, że doskonale czuje się w polityce i sejmowych debatach. Swoje tezy uzasadnia wyliczeniami.

W grudniu 2010 r., podczas debaty o zadłużeniu Polski, mówił m.in., że cieszy się jako minister finansów, iż opozycja zdała sobie sprawę, że deficyt i dług publiczny są poważnym problemem dla Polski. "Ale gdyby wasze plany były wprowadzone, to ten dług byłby o co najmniej 84 mld zł wyższy, niż jest" - przekonywał. "Wtedy nie tylko przekroczylibyśmy 55-proc. próg ostrożnościowy, ale otarlibyśmy się o limit konstytucyjny poziomu zadłużenia finansów publicznych - dodał.

Z kolei po debacie nad odwołaniem go w kwietniu 2011 r. oświadczył, że jest zawiedziony, iż nie było na niej szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego i szefa SLD Grzegorza Napieralskiego.

 

"Jeśli chodzi o pana przewodniczącego Napieralskiego, byłem rozczarowany, jeśli chodzi o pana prezesa Kaczyńskiego, to byłem zaszokowany, bo po prostu seryjnie prezes Kaczyński na debaty ekonomiczne nie przychodzi. Rozumiem, że przez to w pewnym sensie przyznaje się do tego, że gospodarka ani go nie interesuje, ani nie uważa, że się na niej zna" - powiedział Rostowski.

Dwa lata temu Rostowski postanowił wstąpić w szeregi Platformy Obywatelskiej (w Londynie był członkiem Partii Konserwatywnej), a w wyborach do Sejmu w 2011 r. uzyskał mandat posła z ramienia tego ugrupowania.

Autopromocja

Wśród zasług Rostowskiego wymienia się m.in. to, że Polska w czasie ostatniego kryzysu, jako jedyny kraj w Europie uniknęła recesji. Przeciwnicy Rostowskiego zarzucają mu, że zafundował Polsce "jazdę na gapę" - gdy inne kraje zwiększały wydatki, by pobudzić gospodarki, Rostowski postanowił je ograniczać.

Kiedy na początku 2010 r. odbierał Krzesło Roku 2009 tygodnika Warsaw Voice za to, że nie uległ panice podczas kryzysu, minister powiedział, że nie kierowała nim odwaga, ale strach "słusznie ukierunkowany".

"Jak zobaczyłem, że w październiku 2008 r. rentowności polskich obligacji wzrosły do 7,6 proc. i wyglądało na to, że w ogóle będzie prawie niemożliwe sprzedawanie przez jakiś czas tych obligacji, to uległem panice" - przyznał minister.

Już dwa lata temu Rostowski mówił, że najważniejszym wyzwaniem dla Europy będzie walka z zadłużeniem państw. Wieszczył, że kryzys finansowy może przeobrazić się w kryzys zadłużenia.

Krytycy Rostowskiego zarzucają mu, że forsował - skutecznie - zmiany w OFE polegające na przeniesieniu części składek z OFE do ZUS. Oskarżają go także, że zamiast uzdrawiać finanse publiczne, stosuje kreatywną księgowość poprzez włączanie niektórych wydatków z budżetu centralnego do instytucji zewnętrznych.

Resort finansów podaje na swojej stronie internetowej, że Jacek Rostowski jest zwolennikiem szybkiego wejścia Polski do strefy euro. Ostatnio minister powtarza, że co prawda celem Polski jest przystąpienie do strefy euro, jednak wcześniej musi ona przeprowadzić wewnętrzne reformy instytucjonalne.

Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Mówi płynnie po angielsku, francusku, rosyjsku i hiszpańsku.

(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku. Będzie obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup od składek za kwiecień

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA