REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk : Podniesiemy płace, obniżymy podatki

REKLAMA

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas swojego wystąpienia w Sejmie, że jego rząd będzie obniżał podatki i dążył do podniesienia płac w sektorze publicznym.


- Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych - powiedział premier w swoim expose. Zaznaczył, że dotyczy to wszystkich - tych mniej zamożnych i bogatszych. Jak podkreślił, będzie prowadził tę politykę rozważnie. Zapowiedział, że jednocześnie jego rząd zapewni wzrost płac pracownikom sektora publicznego. - O nikim nie wolno nam zapomnieć ani nikogo nie będziemy faworyzować - mówił.

REKLAMA

Autopromocja


- To jest kluczowe przesłanie mojego rządu - zaznaczył Tusk. - Pomoc ze strony państwa będą otrzymywać ci najsłabsi, nie ci najsilniejsi - powiedział. Premier zapowiedział też, że jego rząd będzie wspierać przedsiębiorczość. "Wreszcie zmienimy prawo, które przedsiębiorcom nie pomaga, ale utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej" - mówił.


- To oznacza prawo do sprawiedliwej płacy, ale też do uczciwie wypracowanego zysku - podkreślił premier. - Będziemy stanowczo zwalczać naruszenia praw pracowniczych i będziemy jednocześnie działać na rzecz umocnienia szacunku dla ludzi, których przedsiębiorczość i fachowość tworzy nowe miejsca pracy dla ludzi - zapowiedział. - To oni są źródłem dochodów, dzięki którym państwo może lepiej realizować te konstytucyjne punkty - ocenił.


Według Tuska, Polska może dogonić najbardziej rozwinięte kraje. - Wierzę, że naprawdę możemy tego dokonać - powiedział. - Mam nadzieję, że te słowa które wypowiem i praktyka rządzących przekona tych, którzy w to wątpią, że uwierzą w siłę własnego narodu, ja wierzę - dodał.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tusk: obniżanie podatków to szansa na "cud gospodarczy"


Zdaniem premiera Donalda Tuska, obniżanie w Polsce podatków i odpowiednie wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej stwarzają szanse osiągnięcia przez nasz kraj "cudu gospodarczego".


- Poprzez swobody gospodarcze, ograniczanie podatków i przepisów wyzwolimy tę wielką energię Polaków - zapowiedział premier wygłaszając w Sejmie expose.


Jak dodał Tusk, "tak prowadzona polityka daje nam szanse na zrealizowanie wielkiego snu Polaków o naszym własnym cudzie gospodarczym".


Premier podkreślił, że dla osiągnięcia takiego celu należy prowadzić politykę odpowiedniego wykorzystywania środków europejskich oraz zrównoważonego wzrostu płac.


Tusk: trzeba zmniejszyć deficyt w budżecie na przyszły rok


Premier Donald Tusk wygłaszając w Sejmie expose zapowiedział, że jego gabinet zrobi wszystko, aby zmniejszyć deficyt w projekcie budżetu na rok 2008.


Tusk podkreślił, że chce w swoim expose mówić o przyszłości, przede wszystkim o tym, jak przywrócić wysokie tempo rozwoju gospodarczego. Jak dodał, w ostatnich miesiącach "pojawiły się symptomy, które nie dają podstaw do łatwego optymizmu".

 

REKLAMA


"Konieczne będzie wsparcie tej polityki wzrostu odpowiedzialną polityką Narodowego Banku Polskiego, bo nie możemy dopuścić do wzrostu inflacji. Jak podkreślił, rząd dobrze wie, że czeka go "bardzo poważna, odpowiedzialna praca", żeby ostatnie sygnały dotyczące możliwości wzrostu inflacji "nie zamieniły się w rzeczywistość".


Jak zaznaczył, jego gabinet zdaje sobie też sprawę z możliwości spowolnienia gospodarki światowej. "Wymaga to zmniejszenia deficytu w stosunku do projektu (budżetu na rok 2008-PAP) przedstawionego przez poprzedni rząd. Musimy podjąć wspólny wysiłek, żeby zmniejszyć deficyt" - podkreślił premier.


- Konieczność uchwalenia budżetu w ściśle określonym terminie - wiecie państwo, jakie pułapki czyhają na tych, którzy nie zdążą w ściśle określonym terminie (prezydent może wtedy skrócić kadencję parlamentu-PAP) - drastycznie ogranicza możliwość manewru - zaznaczył Tusk. - Ale zrobimy wszystko, aby w tym krótkim czasie, jaki nam pozostał, tych kilka manewrów dokonać, żeby budżet był bardziej zrównoważony - zapewnił premier.


Tusk: chcemy liberalnej polityki gospodarczej i solidarnej polityki społecznej


Chcemy zaproponować Polakom liberalną politykę gospodarczą i solidarną politykę społeczną - zadeklarował premier Donald Tusk, wygłaszając w Sejmie expose.


Przekonywał, że możliwe jest jednoczesne obniżanie podatków i wzrost płac w sektorze publicznym oraz "trzymanie tego w odpowiedzialnych ramach budżetu", jeśli tylko - podkreślił - rozumie się dobrze, na czym polegają warunki wzrostu gospodarczego i na czym polega szansa europejska.


- Tylko umysły zanurzone w ponurej, socjalistycznej przeszłości rozumują o gospodarce w kategoriach gry o sumie zerowej, że jak stąd się zabierze, to tu przybędzie, a jak tu przybędzie, to tam musi ubyć. Nie bierze się pod uwagę tego, co najpiękniejsze w wolnej gospodarce - tego, że wolni ludzie, nieskrępowani zbyt wysokim podatkiem i zbyt skomplikowanymi przepisami wytwarzają coraz więcej dóbr - mówił Tusk.


- To jest istota demokratycznego kapitalizmu, to jest istota polityki, jaką chcemy zaproponować dzisiaj Polakom: liberalnej polityki gospodarczej i solidarnej polityki społecznej - zaznaczył.


Tusk: w ciągu kilku lat - zrównoważony budżet


W ciągu kilku lat budżet należy doprowadzić do stanu bliskiego równowagi, tylko w ten sposób możemy trwale odsunąć groźbę ponownego wzrostu podatków i nagłych cięć wydatków socjalnych, czy płac w sektorze publicznym - powiedział w swoim expose premier Donald Tusk w Sejmie.


- Żeby zbudować w tej dziedzinie zaufanie społeczne, a także zaufanie ludzi do własnego państwa, potrzebne jest ograniczenie wzrostu długu publicznego. Dług publiczny nie może narastać w takim tempie jak obecnie. W ciągu kilku lat budżet należy doprowadzić do stanu bliskiego równowagi. Tylko w ten sposób możemy trwale odsunąć groźbę ponownego wzrostu podatków i nagłych cięć wydatków socjalnych czy płac w sektorze publicznym - podkreślił Tusk.


Jak powiedział, dążenie do zrównoważonego budżetu wynika także z traktatów UE. - Uczyni to naszą drogę do wspólnej waluty europejskiej łatwiejszą i bezpieczniejszą. To będzie jeden z głównych celów naszego rządu, aby droga do wspólnej waluty była bezpieczna z punktu widzenia państwa i obywateli - zapowiedział premier.


Według niego, państwo wydawało, nie tylko w ostatnich dwóch latach, więcej niż zarabiało. Jego zdaniem, deficyt budżetu oznacza stały wzrost długu publicznego i wysokie koszty spłaty odsetek od tego długu. - W projekcie budżetu na przyszły rok poprzedni rząd przewidywał, że koszty te przekroczą 27 mld zł - zaznaczył Tusk.


- Państwo, które żyje na kredyt nie będzie dla obywateli godne zaufania - ocenił.


Zadeklarował też: - Będziemy się przeciwstawiać tym wszystkim, którzy przyjmą strategię "wyrwać jak najwięcej, wydrzeć ile kto zdoła", bo każda nieroztropnie wydana złotówka, na tych, którzy najgłośniej krzyczą, jest równocześnie złotówką zabraną tym, którzy nie mają takiej siły przebicia, ale tej złotówki publicznej potrzebują najbardziej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Czy wydane wcześniej interpretacje nadal będą chronić podatników?

Projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące podatku od nieruchomości został skierowany do prac w Sejmie, druk nr 741. Zmiany przepisów planowo mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.  Co te zmiany oznaczają dla podatników, którzy posiadają interpretacje indywidualne? Czy interpretacje indywidualne uzyskane na podstawie obecnie obowiązujących przepisów zachowają moc ochronną od 1 stycznia 2025 roku?

Integracja kas rejestrujących online z terminalami płatniczymi od 2025 roku. Obowiązek odroczony do 31 marca

Ministerstwo Finansów poinformowało 20 listopada 2024 r., że uchwalono przepisy odraczające do 31 marca 2025 r. obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami płatniczymi. Ale Minister Finansów chce w ogóle zrezygnować z wprowadzenia tego obowiązku. Podjął w tym celu prace legislacyjne. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o VAT i niektórych innych ustaw (UD125). Ta nowelizacja jest obecnie przedmiotem rządowych prac legislacyjnych.

KSeF obowiązkowy: najnowszy projekt ustawy okiem doradcy podatkowego. Plusy, minusy i niewiadome

Ministerstwo Finansów przygotowało 5 listopada 2024 r. długo wyczekiwany projekt ustawy o rozwiązaniach w obowiązkowym KSeF. Spróbujmy zatem ocenić przedstawiony projekt: co jest na plus, co jest na minus, a co nadal jest niewiadomą. 

REKLAMA

QUIZ. Korpomowa. Czy rozumiesz język korporacji? 15/15 to wielki sukces
Korpomowa, czyli specyficzny język korporacji, stał się nieodłącznym elementem życia zawodowego wielu z nas. Z jednej strony jest obiektem żartów, z drugiej - niezbędnym narzędziem komunikacji w wielu firmach. Czy jesteś w stanie rozpoznać i zrozumieć najważniejsze pojęcia z tego języka? Czy potrafisz poruszać się w świecie korporacyjnych skrótów, terminów i zwrotów? Sprawdź się w naszym quizie!
Ile zwrotu z ulgi na dziecko w 2025 roku? Podstawowe warunki, limity oraz przykładowe wysokości zwrotu w rozliczeniu PIT

Ulga na dziecko to znaczące wsparcie podatkowe dla rodziców i opiekunów. W 2025 roku, podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice mogą liczyć na konkretne kwoty ulgi w zależności od liczby dzieci. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyliczenia i warunki, które należy spełnić, aby skorzystać z przysługującego zwrotu w rozliczeniu PIT.

QUIZ. Zagadki księgowej. Czy potrafisz rozszyfrować te skróty? Zdobędziesz 15/15?
Księgowość to nie tylko suche cyfry i bilanse, ale przede wszystkim język, którym posługują się specjaliści tej dziedziny. Dla wielu przedsiębiorców i osób niezwiązanych z branżą finansową, terminologia księgowa może wydawać się skomplikowana i niezrozumiała. Skróty takie jak "WB", "RK" czy "US" to tylko wierzchołek góry lodowej, pod którą kryje się cały świat zasad, procedur i regulacji. Współczesna księgowość to dynamicznie rozwijająca się branża, w której pojawiają się nowe terminy i skróty, takie jak chociażby "MPP". Celem tego quizu jest przybliżenie Ci niektórych z tych terminów i sprawdzenie Twojej wiedzy na temat języka księgowości. Czy jesteś gotów na wyzwanie?
Darowizna od teściów po rozwodzie. Czy jest zwolnienie jak dla najbliższej rodziny z I grupy podatkowej?

Otrzymanie darowizny pieniężnej od teściów po rozwodzie - czy nadal obowiązuje zwolnienie z podatku od darowizn dla najbliższej rodziny? Sprawdźmy, jakie konsekwencje podatkowe wiążą się z darowizną od byłych teściów i czy wciąż można skorzystać z preferencji podatkowych po rozwodzie.

REKLAMA

Raportowanie JPK CIT od 2025 roku - co czeka przedsiębiorców?

Od stycznia 2025 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące raportowania podatkowego JPK CIT. Nowe regulacje wprowadzą obowiązek dostarczania bardziej szczegółowych danych finansowych, co ma na celu usprawnienie nadzoru podatkowego. Firmy będą musiały dostosować swoje systemy księgowe, aby spełniać wymagania. Sprawdź, jakie zmiany będą obowiązywać oraz jak się do nich przygotować.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców – zmiany 2025/2026. Wszystko już wiadomo

Od 2025 roku zasady naliczania składki zdrowotnej zmienią się w porównaniu do 2024 roku. Nastąpi ograniczenie podstawy naliczania składki do 75% minimalnego wynagrodzenia oraz likwidacja naliczania składki od środków trwałych. Natomiast od 1 stycznia 2026 r. zmiany będą już większe. W dniu 19 listopada 2024 r. Rada Ministrów przyjęła autopoprawkę do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 764), przedłożoną przez Ministra Finansów. Tego samego dnia rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw dotyczący zmian w składce zdrowotnej od 2026 roku.

REKLAMA