REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk : Podniesiemy płace, obniżymy podatki

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas swojego wystąpienia w Sejmie, że jego rząd będzie obniżał podatki i dążył do podniesienia płac w sektorze publicznym.


- Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych - powiedział premier w swoim expose. Zaznaczył, że dotyczy to wszystkich - tych mniej zamożnych i bogatszych. Jak podkreślił, będzie prowadził tę politykę rozważnie. Zapowiedział, że jednocześnie jego rząd zapewni wzrost płac pracownikom sektora publicznego. - O nikim nie wolno nam zapomnieć ani nikogo nie będziemy faworyzować - mówił.

REKLAMA

Autopromocja


- To jest kluczowe przesłanie mojego rządu - zaznaczył Tusk. - Pomoc ze strony państwa będą otrzymywać ci najsłabsi, nie ci najsilniejsi - powiedział. Premier zapowiedział też, że jego rząd będzie wspierać przedsiębiorczość. "Wreszcie zmienimy prawo, które przedsiębiorcom nie pomaga, ale utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej" - mówił.


- To oznacza prawo do sprawiedliwej płacy, ale też do uczciwie wypracowanego zysku - podkreślił premier. - Będziemy stanowczo zwalczać naruszenia praw pracowniczych i będziemy jednocześnie działać na rzecz umocnienia szacunku dla ludzi, których przedsiębiorczość i fachowość tworzy nowe miejsca pracy dla ludzi - zapowiedział. - To oni są źródłem dochodów, dzięki którym państwo może lepiej realizować te konstytucyjne punkty - ocenił.


Według Tuska, Polska może dogonić najbardziej rozwinięte kraje. - Wierzę, że naprawdę możemy tego dokonać - powiedział. - Mam nadzieję, że te słowa które wypowiem i praktyka rządzących przekona tych, którzy w to wątpią, że uwierzą w siłę własnego narodu, ja wierzę - dodał.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tusk: obniżanie podatków to szansa na "cud gospodarczy"


Zdaniem premiera Donalda Tuska, obniżanie w Polsce podatków i odpowiednie wykorzystywanie środków z Unii Europejskiej stwarzają szanse osiągnięcia przez nasz kraj "cudu gospodarczego".


- Poprzez swobody gospodarcze, ograniczanie podatków i przepisów wyzwolimy tę wielką energię Polaków - zapowiedział premier wygłaszając w Sejmie expose.


Jak dodał Tusk, "tak prowadzona polityka daje nam szanse na zrealizowanie wielkiego snu Polaków o naszym własnym cudzie gospodarczym".


Premier podkreślił, że dla osiągnięcia takiego celu należy prowadzić politykę odpowiedniego wykorzystywania środków europejskich oraz zrównoważonego wzrostu płac.


Tusk: trzeba zmniejszyć deficyt w budżecie na przyszły rok


Premier Donald Tusk wygłaszając w Sejmie expose zapowiedział, że jego gabinet zrobi wszystko, aby zmniejszyć deficyt w projekcie budżetu na rok 2008.


Tusk podkreślił, że chce w swoim expose mówić o przyszłości, przede wszystkim o tym, jak przywrócić wysokie tempo rozwoju gospodarczego. Jak dodał, w ostatnich miesiącach "pojawiły się symptomy, które nie dają podstaw do łatwego optymizmu".

 


"Konieczne będzie wsparcie tej polityki wzrostu odpowiedzialną polityką Narodowego Banku Polskiego, bo nie możemy dopuścić do wzrostu inflacji. Jak podkreślił, rząd dobrze wie, że czeka go "bardzo poważna, odpowiedzialna praca", żeby ostatnie sygnały dotyczące możliwości wzrostu inflacji "nie zamieniły się w rzeczywistość".


Jak zaznaczył, jego gabinet zdaje sobie też sprawę z możliwości spowolnienia gospodarki światowej. "Wymaga to zmniejszenia deficytu w stosunku do projektu (budżetu na rok 2008-PAP) przedstawionego przez poprzedni rząd. Musimy podjąć wspólny wysiłek, żeby zmniejszyć deficyt" - podkreślił premier.


- Konieczność uchwalenia budżetu w ściśle określonym terminie - wiecie państwo, jakie pułapki czyhają na tych, którzy nie zdążą w ściśle określonym terminie (prezydent może wtedy skrócić kadencję parlamentu-PAP) - drastycznie ogranicza możliwość manewru - zaznaczył Tusk. - Ale zrobimy wszystko, aby w tym krótkim czasie, jaki nam pozostał, tych kilka manewrów dokonać, żeby budżet był bardziej zrównoważony - zapewnił premier.


Tusk: chcemy liberalnej polityki gospodarczej i solidarnej polityki społecznej


Chcemy zaproponować Polakom liberalną politykę gospodarczą i solidarną politykę społeczną - zadeklarował premier Donald Tusk, wygłaszając w Sejmie expose.


Przekonywał, że możliwe jest jednoczesne obniżanie podatków i wzrost płac w sektorze publicznym oraz "trzymanie tego w odpowiedzialnych ramach budżetu", jeśli tylko - podkreślił - rozumie się dobrze, na czym polegają warunki wzrostu gospodarczego i na czym polega szansa europejska.


- Tylko umysły zanurzone w ponurej, socjalistycznej przeszłości rozumują o gospodarce w kategoriach gry o sumie zerowej, że jak stąd się zabierze, to tu przybędzie, a jak tu przybędzie, to tam musi ubyć. Nie bierze się pod uwagę tego, co najpiękniejsze w wolnej gospodarce - tego, że wolni ludzie, nieskrępowani zbyt wysokim podatkiem i zbyt skomplikowanymi przepisami wytwarzają coraz więcej dóbr - mówił Tusk.


- To jest istota demokratycznego kapitalizmu, to jest istota polityki, jaką chcemy zaproponować dzisiaj Polakom: liberalnej polityki gospodarczej i solidarnej polityki społecznej - zaznaczył.


Tusk: w ciągu kilku lat - zrównoważony budżet


W ciągu kilku lat budżet należy doprowadzić do stanu bliskiego równowagi, tylko w ten sposób możemy trwale odsunąć groźbę ponownego wzrostu podatków i nagłych cięć wydatków socjalnych, czy płac w sektorze publicznym - powiedział w swoim expose premier Donald Tusk w Sejmie.


- Żeby zbudować w tej dziedzinie zaufanie społeczne, a także zaufanie ludzi do własnego państwa, potrzebne jest ograniczenie wzrostu długu publicznego. Dług publiczny nie może narastać w takim tempie jak obecnie. W ciągu kilku lat budżet należy doprowadzić do stanu bliskiego równowagi. Tylko w ten sposób możemy trwale odsunąć groźbę ponownego wzrostu podatków i nagłych cięć wydatków socjalnych czy płac w sektorze publicznym - podkreślił Tusk.


Jak powiedział, dążenie do zrównoważonego budżetu wynika także z traktatów UE. - Uczyni to naszą drogę do wspólnej waluty europejskiej łatwiejszą i bezpieczniejszą. To będzie jeden z głównych celów naszego rządu, aby droga do wspólnej waluty była bezpieczna z punktu widzenia państwa i obywateli - zapowiedział premier.


Według niego, państwo wydawało, nie tylko w ostatnich dwóch latach, więcej niż zarabiało. Jego zdaniem, deficyt budżetu oznacza stały wzrost długu publicznego i wysokie koszty spłaty odsetek od tego długu. - W projekcie budżetu na przyszły rok poprzedni rząd przewidywał, że koszty te przekroczą 27 mld zł - zaznaczył Tusk.


- Państwo, które żyje na kredyt nie będzie dla obywateli godne zaufania - ocenił.


Zadeklarował też: - Będziemy się przeciwstawiać tym wszystkim, którzy przyjmą strategię "wyrwać jak najwięcej, wydrzeć ile kto zdoła", bo każda nieroztropnie wydana złotówka, na tych, którzy najgłośniej krzyczą, jest równocześnie złotówką zabraną tym, którzy nie mają takiej siły przebicia, ale tej złotówki publicznej potrzebują najbardziej.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA