REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy. Co z podatkiem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Sądy bardziej wyrozumiałe dla podatnika niż fiskus
Sądy bardziej wyrozumiałe dla podatnika niż fiskus
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

WSA w Gdańsku 12 lipca 2023 r. w wyroku o sygn. akt I SA/Gd 291/23 stwierdził, że przy wypłacie zaliczki na poczet zysku dla komplementariusza, spółka komandytowa nie jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Organy podatkowe żądają podatku od zaliczek na poczet zysku

Fiskus niezmiennie twierdzi, że już w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku, spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna jest zobligowana do pobrania 19% zryczałtowanego podatku, pomimo tego, że nie jest znany całoroczny dochód Spółki i nie występuje możliwość odliczenia podatku spółki od podatku komplementariusza. Organy podatkowe jednoznacznie wskazują, że komplementariusz po zakończonym roku podatkowym może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty i w ten sposób skorzystać z przysługującej mu preferencji. Powyższe podejście znajduje wyraz także w interpretacjach z tego roku np. interpretacji indywidualnej z 11 lipca 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.506.2023.1.BS, czy interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2023 r., sygn. 0115- KDIT1.4011.706.2022.1.MK.

REKLAMA

Autopromocja

Sądy administracyjne po stronie podatników w sprawie zaliczek na poczet zysku

Dotychczasowa jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych potwierdza, że w przypadku zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy spółki komandytowej nie występuje obowiązek pobrania 19% zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 30a ustawy o PIT. 

Podobnie jest również w przypadku komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych, gdzie można wskazać przykładowo chociażby korzystny dla podatników wyrok NSA z 3 grudnia 2020 r. sygn. akt II FSK 2048/18. 

Zdaniem NSA ustawodawca przyjął, że odliczenie od zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku podatku zapłaconego przez spółkę komandytową odnosi się do roku podatkowego. 

Skoro do określenia wysokości podatku od komplementariusza zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT niezbędna jest informacja o wysokości podatku od dochodu spółki, to obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach zamieni się w zobowiązanie podatkowe dopiero w chwili obliczenia dochodu tej spółki na podstawie art. 19 ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zatem rozpatrywać zaliczki na poczet zysku?

Fiskus niejednokrotnie wskutek rozstrzygnięć sądowych dokonuje zmiany wcześniej wyrażonego stanowiska, czego przykładem może być indywidualna interpretacja z 14 października 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.311. 2022.11.GG, która została zmieniona na podstawie wyroku WSA w Warszawie z 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1906/21. 

Po ponownym rozpatrzeniu wniosku, fiskus potwierdził, że w istocie spółka komandytowa nie jest zobligowana do pobierania zryczałtowanego podatku od zaliczek wypłacanych na rzecz komplementariuszy, sygnalizując, że wynika to z tego, że przepisy ustawy o PIT i o CIT takiego obowiązku nie przewidują, a ponadto powstanie obowiązku podatkowego po stronie komplementariusza w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku nie wskazuje, że na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku, a na płatniku obowiązek jego pobrania i odprowadzenia. Aby do tego doszło, musi zaistnieć zobowiązanie podatkowe, do którego niezbędna jest wiedza o wysokości podatku spółki komandytowej za dany rok podatkowy.

W zmienionej interpretacji organ ponadto wskazał, że ustawodawca ustanowił zasadę jednokrotnego opodatkowania dochodów komplementariuszy w spółce komandytowej i nie określił w tej kwestii żadnych wyjątków, a także wskazał, że gdyby zaliczki wypłacone w trakcie roku przewyższały ostateczny wynik spółki to odprowadzanie zryczałtowanego podatku w momencie wypłaty zaliczki powodowałoby opodatkowanie kwot niebędących przychodem komplementariuszy.

Wnioski dla komplementariuszy płynące z orzecznictwa. Podatek do uniknięcia 

Chociaż problem związany z zaliczkami na poczet zysku u komplementariuszy spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych nieraz był przedmiotem postępowań przed sądami administracyjnymi, a wątpliwości w tym zakresie były wielokrotnie rozwiązywane przez sądy, to zdarzają się  sytuacje w których podatnicy nadal spotykają się z nieugiętym stanowiskiem organów podatkowych. Mając to na uwadze przedsiębiorcy, którzy spotkali się z negatywnym stanowiskiem fiskusa, mogą rozważyć ścieżkę postępowania przed sądem administracyjnym, mając na uwadze spójną linię orzeczniczą, która jest korzystna dla podatników.

Autor: Marek Gwóźdź, Counsel ID Advisory

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA