REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy. Co z podatkiem?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
Sądy bardziej wyrozumiałe dla podatnika niż fiskus
Sądy bardziej wyrozumiałe dla podatnika niż fiskus
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

WSA w Gdańsku 12 lipca 2023 r. w wyroku o sygn. akt I SA/Gd 291/23 stwierdził, że przy wypłacie zaliczki na poczet zysku dla komplementariusza, spółka komandytowa nie jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

Organy podatkowe żądają podatku od zaliczek na poczet zysku

Fiskus niezmiennie twierdzi, że już w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku, spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna jest zobligowana do pobrania 19% zryczałtowanego podatku, pomimo tego, że nie jest znany całoroczny dochód Spółki i nie występuje możliwość odliczenia podatku spółki od podatku komplementariusza. Organy podatkowe jednoznacznie wskazują, że komplementariusz po zakończonym roku podatkowym może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty i w ten sposób skorzystać z przysługującej mu preferencji. Powyższe podejście znajduje wyraz także w interpretacjach z tego roku np. interpretacji indywidualnej z 11 lipca 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.506.2023.1.BS, czy interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2023 r., sygn. 0115- KDIT1.4011.706.2022.1.MK.

Autopromocja

Sądy administracyjne po stronie podatników w sprawie zaliczek na poczet zysku

Dotychczasowa jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych potwierdza, że w przypadku zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy spółki komandytowej nie występuje obowiązek pobrania 19% zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 30a ustawy o PIT. 

Podobnie jest również w przypadku komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych, gdzie można wskazać przykładowo chociażby korzystny dla podatników wyrok NSA z 3 grudnia 2020 r. sygn. akt II FSK 2048/18. 

Zdaniem NSA ustawodawca przyjął, że odliczenie od zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku podatku zapłaconego przez spółkę komandytową odnosi się do roku podatkowego. 

Skoro do określenia wysokości podatku od komplementariusza zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT niezbędna jest informacja o wysokości podatku od dochodu spółki, to obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach zamieni się w zobowiązanie podatkowe dopiero w chwili obliczenia dochodu tej spółki na podstawie art. 19 ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zatem rozpatrywać zaliczki na poczet zysku?

Fiskus niejednokrotnie wskutek rozstrzygnięć sądowych dokonuje zmiany wcześniej wyrażonego stanowiska, czego przykładem może być indywidualna interpretacja z 14 października 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.311. 2022.11.GG, która została zmieniona na podstawie wyroku WSA w Warszawie z 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1906/21. 

Po ponownym rozpatrzeniu wniosku, fiskus potwierdził, że w istocie spółka komandytowa nie jest zobligowana do pobierania zryczałtowanego podatku od zaliczek wypłacanych na rzecz komplementariuszy, sygnalizując, że wynika to z tego, że przepisy ustawy o PIT i o CIT takiego obowiązku nie przewidują, a ponadto powstanie obowiązku podatkowego po stronie komplementariusza w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku nie wskazuje, że na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku, a na płatniku obowiązek jego pobrania i odprowadzenia. Aby do tego doszło, musi zaistnieć zobowiązanie podatkowe, do którego niezbędna jest wiedza o wysokości podatku spółki komandytowej za dany rok podatkowy.

W zmienionej interpretacji organ ponadto wskazał, że ustawodawca ustanowił zasadę jednokrotnego opodatkowania dochodów komplementariuszy w spółce komandytowej i nie określił w tej kwestii żadnych wyjątków, a także wskazał, że gdyby zaliczki wypłacone w trakcie roku przewyższały ostateczny wynik spółki to odprowadzanie zryczałtowanego podatku w momencie wypłaty zaliczki powodowałoby opodatkowanie kwot niebędących przychodem komplementariuszy.

Wnioski dla komplementariuszy płynące z orzecznictwa. Podatek do uniknięcia 

Chociaż problem związany z zaliczkami na poczet zysku u komplementariuszy spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych nieraz był przedmiotem postępowań przed sądami administracyjnymi, a wątpliwości w tym zakresie były wielokrotnie rozwiązywane przez sądy, to zdarzają się  sytuacje w których podatnicy nadal spotykają się z nieugiętym stanowiskiem organów podatkowych. Mając to na uwadze przedsiębiorcy, którzy spotkali się z negatywnym stanowiskiem fiskusa, mogą rozważyć ścieżkę postępowania przed sądem administracyjnym, mając na uwadze spójną linię orzeczniczą, która jest korzystna dla podatników.

Autor: Marek Gwóźdź, Counsel ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA