Zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy. Co z podatkiem?
REKLAMA
REKLAMA
- Organy podatkowe żądają podatku od zaliczek na poczet zysku
- Sądy administracyjne po stronie podatników w sprawie zaliczek na poczet zysku
- Jak zatem rozpatrywać zaliczki na poczet zysku?
- Wnioski dla komplementariuszy płynące z orzecznictwa. Podatek do uniknięcia
Organy podatkowe żądają podatku od zaliczek na poczet zysku
Fiskus niezmiennie twierdzi, że już w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku, spółka komandytowa lub komandytowo-akcyjna jest zobligowana do pobrania 19% zryczałtowanego podatku, pomimo tego, że nie jest znany całoroczny dochód Spółki i nie występuje możliwość odliczenia podatku spółki od podatku komplementariusza. Organy podatkowe jednoznacznie wskazują, że komplementariusz po zakończonym roku podatkowym może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty i w ten sposób skorzystać z przysługującej mu preferencji. Powyższe podejście znajduje wyraz także w interpretacjach z tego roku np. interpretacji indywidualnej z 11 lipca 2023 r. sygn. 0114-KDIP3-1.4011.506.2023.1.BS, czy interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2023 r., sygn. 0115- KDIT1.4011.706.2022.1.MK.
REKLAMA
Sądy administracyjne po stronie podatników w sprawie zaliczek na poczet zysku
Dotychczasowa jednolita linia orzecznicza sądów administracyjnych potwierdza, że w przypadku zaliczki na poczet zysku u komplementariuszy spółki komandytowej nie występuje obowiązek pobrania 19% zryczałtowanego podatku zgodnie z art. 30a ustawy o PIT.
Podobnie jest również w przypadku komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych, gdzie można wskazać przykładowo chociażby korzystny dla podatników wyrok NSA z 3 grudnia 2020 r. sygn. akt II FSK 2048/18.
Zdaniem NSA ustawodawca przyjął, że odliczenie od zryczałtowanego podatku naliczonego od przychodu komplementariusza z tytułu udziału w zysku podatku zapłaconego przez spółkę komandytową odnosi się do roku podatkowego.
Skoro do określenia wysokości podatku od komplementariusza zgodnie z art. 30a ust. 6a ustawy o PIT niezbędna jest informacja o wysokości podatku od dochodu spółki, to obowiązek podatkowy komplementariusza powstały z chwilą wypłaty mu zaliczki na poczet udziału w zyskach zamieni się w zobowiązanie podatkowe dopiero w chwili obliczenia dochodu tej spółki na podstawie art. 19 ustawy o CIT.
Jak zatem rozpatrywać zaliczki na poczet zysku?
REKLAMA
Fiskus niejednokrotnie wskutek rozstrzygnięć sądowych dokonuje zmiany wcześniej wyrażonego stanowiska, czego przykładem może być indywidualna interpretacja z 14 października 2022 r. sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.311. 2022.11.GG, która została zmieniona na podstawie wyroku WSA w Warszawie z 20 kwietnia 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 1906/21.
Po ponownym rozpatrzeniu wniosku, fiskus potwierdził, że w istocie spółka komandytowa nie jest zobligowana do pobierania zryczałtowanego podatku od zaliczek wypłacanych na rzecz komplementariuszy, sygnalizując, że wynika to z tego, że przepisy ustawy o PIT i o CIT takiego obowiązku nie przewidują, a ponadto powstanie obowiązku podatkowego po stronie komplementariusza w momencie wypłaty zaliczki na poczet zysku nie wskazuje, że na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku, a na płatniku obowiązek jego pobrania i odprowadzenia. Aby do tego doszło, musi zaistnieć zobowiązanie podatkowe, do którego niezbędna jest wiedza o wysokości podatku spółki komandytowej za dany rok podatkowy.
W zmienionej interpretacji organ ponadto wskazał, że ustawodawca ustanowił zasadę jednokrotnego opodatkowania dochodów komplementariuszy w spółce komandytowej i nie określił w tej kwestii żadnych wyjątków, a także wskazał, że gdyby zaliczki wypłacone w trakcie roku przewyższały ostateczny wynik spółki to odprowadzanie zryczałtowanego podatku w momencie wypłaty zaliczki powodowałoby opodatkowanie kwot niebędących przychodem komplementariuszy.
Wnioski dla komplementariuszy płynące z orzecznictwa. Podatek do uniknięcia
Chociaż problem związany z zaliczkami na poczet zysku u komplementariuszy spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych nieraz był przedmiotem postępowań przed sądami administracyjnymi, a wątpliwości w tym zakresie były wielokrotnie rozwiązywane przez sądy, to zdarzają się sytuacje w których podatnicy nadal spotykają się z nieugiętym stanowiskiem organów podatkowych. Mając to na uwadze przedsiębiorcy, którzy spotkali się z negatywnym stanowiskiem fiskusa, mogą rozważyć ścieżkę postępowania przed sądem administracyjnym, mając na uwadze spójną linię orzeczniczą, która jest korzystna dla podatników.
Autor: Marek Gwóźdź, Counsel ID Advisory
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat