REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce żniwa są już mocno zaawansowane na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 90% areału uprawy. W centrum i na wschodzie Polski zebrano ok. 70% zbóż, a na północy kraju mniej więcej 60%. W skali całego kraju, zboża zebrano z ponad 70% areału uprawy. Ile kosztują zboża w Polsce w drugiej połowie sierpnia 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Ceny zbóż w drugiej połowie sierpnia 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Jak informuje 21 sierpnia 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze – Rolnicy starają się jak najszybciej zebrać ziarno zbóż w obawie przed dalszą degradacją jego jakości.

Notowane obfite opady deszczu na początku miesiąca i obecna upalna pogoda sprzyjały szybkiemu powstawaniu chorób grzybowych. Dochodzą sygnały o występowaniu DONów w dostarczanej do punktów skupu pszenicy. Ponadto, cały czas potwierdzają się doniesienia płynące z terenu wskazujące na niską zawartość białka w ziarnie pszenicy. Występują także problemy z liczbą opadania w życie i pszenicy.

Autopromocja

Wyjaśnijmy, że DON, to skrót od nazwy pewnej mikrotoksyny (Deoksyniwalenol – inna nazwa: womitoksyna), która może skażać ziarno pszenicy, pszenżyta, kukurydzy, jęczmienia (a także mąkę i przetwory z tych zbóż). DON rozwija się w ww. zbożach na skutek choroby grzybowej fuzariozy, wywołanej przez grzyby Fusarium graminearum i Fusarium culmorum. DON niekorzystnie wpływa na zdrowie zwierząt karmionych paszą skażoną tą mikrotoksyną.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że najprawdopodobniej udział pszenicy paszowej w łącznych zbiorach tego zboża w Polsce będzie dużo większy niż przewidywano. Z tego powodu premia płacona za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w sezonie poprzednim. Widać to już teraz we wzroście cen pszenicy o parametrach konsumpcyjnych oferowanych przez firmy skupujące zboża i eksporterów.

W drugiej połowie sierpnia 2023 r., wraz z postępującymi żniwami, podaż ziarna na rynku wzrosła, szczególnie ziarna paszowego, w tym przede wszystkim pszenicy paszowej. Duża grupa rolników, którzy już zebrali bądź zbierają dobrej jakości ziarno decydują się na jego przechowanie, widząc problemy z jakością ziarna. 
Zmniejsza się popyt na ziarno paszowe. Jak obserwuje IZP, wytwórnie pasz wydają się nie robić dużych zapasów surowca widząc znaczną podaż ziarna paszowego z tegorocznych zbiorów. 

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ -stan na 18 sierpnia 2023 r.): 

- pszenica konsumpcyjna (12,5 proc.) - 800-980 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 700-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 620-700 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 560-640 zł/tonę; 
- pszenżyto – 560-640 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 660-780 zł/tonę; 
- owies paszowy – 600-800 zł/tonę; 
- kukurydza – 850-920 zł/tonę; 
- rzepak – 1800-1930 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że w sierpniu 2023 r. w dalszym ciągu notuje się spory eksport pszenicy i mniejszy eksport kukurydzy drogą morską. IZP przewiduje, że w bieżącym miesiącu eksport pszenicy drogą morską przekroczy 300 tys. ton, w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów. Jednak w sierpniu 2023 r. eksport będzie dużo mniejszy niż w czerwcu i lipcu tego roku, z powodu zbyt wysokich cen i braku konkurencyjności polskiego ziarna na rynku światowym. 

Ceny zbóż ze zbiorów lat 2022-2023 z dostawą do portów kształtowały się następująco (stan na 18 sierpnia 2023 r.):

- pszenica konsumpcyjna (10.0/76/250) – 910-920 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 940-950 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 1010-1020 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1110-1120 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica paszowa – 865-875 zł/t (dostawa VIII-15.IX),
- jęczmień (62) – 790 zł/t (dostawa G/G, IX),
- pszenżyto (68) – 800 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- żyto paszowe (68) – 705-715 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- kukurydza (DON 2000) - 950-960 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 3000) - 930-940 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 4000) - 920-930 zł/t (dostawa G/G, VIII).

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade) w poprzednim tygodniu spadły. Notowany słaby popyt na amerykańską pszenicę na rynku światowym i silna konkurencja w eksporcie ze strony innych dostawców cały czas wywierają presję na ceny pszenicy za oceanem. W dniu 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy SRW w kontrakcie wrześniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 225,31 USD/t i była o 2,1% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,2% i wyniosła 234,79 USD/t.

Ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu również spadły, z powodu utrzymującej się silnej konkurencji w eksporcie pszenicy ze strony krajów Basenu Morza Czarnego, w tym głównie Rosji. Rosyjska pszenica wciąż wygląda na najtańszą na rynkach eksportowych, pomimo utrzymującej się niepewności o zakłócenia w eksporcie zbóż związane z toczącą się wojną rosyjsko-ukraińską. W piątek 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 233,00 EUR/t i była o 1,5% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,1% i wyniosła 242,75 EUR/t.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko
Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Ola
    2023-08-21 18:29:59
    Drogo jest brudna i mała
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

REKLAMA