REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce żniwa są już mocno zaawansowane na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 90% areału uprawy. W centrum i na wschodzie Polski zebrano ok. 70% zbóż, a na północy kraju mniej więcej 60%. W skali całego kraju, zboża zebrano z ponad 70% areału uprawy. Ile kosztują zboża w Polsce w drugiej połowie sierpnia 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Ceny zbóż w drugiej połowie sierpnia 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Jak informuje 21 sierpnia 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze – Rolnicy starają się jak najszybciej zebrać ziarno zbóż w obawie przed dalszą degradacją jego jakości.

Notowane obfite opady deszczu na początku miesiąca i obecna upalna pogoda sprzyjały szybkiemu powstawaniu chorób grzybowych. Dochodzą sygnały o występowaniu DONów w dostarczanej do punktów skupu pszenicy. Ponadto, cały czas potwierdzają się doniesienia płynące z terenu wskazujące na niską zawartość białka w ziarnie pszenicy. Występują także problemy z liczbą opadania w życie i pszenicy.

REKLAMA

Autopromocja

Wyjaśnijmy, że DON, to skrót od nazwy pewnej mikrotoksyny (Deoksyniwalenol – inna nazwa: womitoksyna), która może skażać ziarno pszenicy, pszenżyta, kukurydzy, jęczmienia (a także mąkę i przetwory z tych zbóż). DON rozwija się w ww. zbożach na skutek choroby grzybowej fuzariozy, wywołanej przez grzyby Fusarium graminearum i Fusarium culmorum. DON niekorzystnie wpływa na zdrowie zwierząt karmionych paszą skażoną tą mikrotoksyną.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że najprawdopodobniej udział pszenicy paszowej w łącznych zbiorach tego zboża w Polsce będzie dużo większy niż przewidywano. Z tego powodu premia płacona za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w sezonie poprzednim. Widać to już teraz we wzroście cen pszenicy o parametrach konsumpcyjnych oferowanych przez firmy skupujące zboża i eksporterów.

W drugiej połowie sierpnia 2023 r., wraz z postępującymi żniwami, podaż ziarna na rynku wzrosła, szczególnie ziarna paszowego, w tym przede wszystkim pszenicy paszowej. Duża grupa rolników, którzy już zebrali bądź zbierają dobrej jakości ziarno decydują się na jego przechowanie, widząc problemy z jakością ziarna. 
Zmniejsza się popyt na ziarno paszowe. Jak obserwuje IZP, wytwórnie pasz wydają się nie robić dużych zapasów surowca widząc znaczną podaż ziarna paszowego z tegorocznych zbiorów. 

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ -stan na 18 sierpnia 2023 r.): 

- pszenica konsumpcyjna (12,5 proc.) - 800-980 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 700-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 620-700 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 560-640 zł/tonę; 
- pszenżyto – 560-640 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 660-780 zł/tonę; 
- owies paszowy – 600-800 zł/tonę; 
- kukurydza – 850-920 zł/tonę; 
- rzepak – 1800-1930 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że w sierpniu 2023 r. w dalszym ciągu notuje się spory eksport pszenicy i mniejszy eksport kukurydzy drogą morską. IZP przewiduje, że w bieżącym miesiącu eksport pszenicy drogą morską przekroczy 300 tys. ton, w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów. Jednak w sierpniu 2023 r. eksport będzie dużo mniejszy niż w czerwcu i lipcu tego roku, z powodu zbyt wysokich cen i braku konkurencyjności polskiego ziarna na rynku światowym. 

Ceny zbóż ze zbiorów lat 2022-2023 z dostawą do portów kształtowały się następująco (stan na 18 sierpnia 2023 r.):

- pszenica konsumpcyjna (10.0/76/250) – 910-920 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 940-950 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 1010-1020 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1110-1120 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica paszowa – 865-875 zł/t (dostawa VIII-15.IX),
- jęczmień (62) – 790 zł/t (dostawa G/G, IX),
- pszenżyto (68) – 800 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- żyto paszowe (68) – 705-715 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- kukurydza (DON 2000) - 950-960 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 3000) - 930-940 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 4000) - 920-930 zł/t (dostawa G/G, VIII).

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade) w poprzednim tygodniu spadły. Notowany słaby popyt na amerykańską pszenicę na rynku światowym i silna konkurencja w eksporcie ze strony innych dostawców cały czas wywierają presję na ceny pszenicy za oceanem. W dniu 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy SRW w kontrakcie wrześniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 225,31 USD/t i była o 2,1% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,2% i wyniosła 234,79 USD/t.

Ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu również spadły, z powodu utrzymującej się silnej konkurencji w eksporcie pszenicy ze strony krajów Basenu Morza Czarnego, w tym głównie Rosji. Rosyjska pszenica wciąż wygląda na najtańszą na rynkach eksportowych, pomimo utrzymującej się niepewności o zakłócenia w eksporcie zbóż związane z toczącą się wojną rosyjsko-ukraińską. W piątek 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 233,00 EUR/t i była o 1,5% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,1% i wyniosła 242,75 EUR/t.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko
Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

REKLAMA

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA