REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Ceny zbóż - sierpień 2023 r. (II połowa). Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce żniwa są już mocno zaawansowane na zachodzie i południowym zachodzie kraju, gdzie ziarno zebrano z około 90% areału uprawy. W centrum i na wschodzie Polski zebrano ok. 70% zbóż, a na północy kraju mniej więcej 60%. W skali całego kraju, zboża zebrano z ponad 70% areału uprawy. Ile kosztują zboża w Polsce w drugiej połowie sierpnia 2023 roku? Jakie ceny osiągają zboża na rynku krajowym i w eksporcie? Jakie są ceny na giełdach światowych? Ile kosztuje pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

Ceny zbóż w drugiej połowie sierpnia 2023 r.– sytuacja na rynku polskim 

Jak informuje 21 sierpnia 2023 r. Izba Zbożowo-Paszowa w swoim newsletterze – Rolnicy starają się jak najszybciej zebrać ziarno zbóż w obawie przed dalszą degradacją jego jakości.

Notowane obfite opady deszczu na początku miesiąca i obecna upalna pogoda sprzyjały szybkiemu powstawaniu chorób grzybowych. Dochodzą sygnały o występowaniu DONów w dostarczanej do punktów skupu pszenicy. Ponadto, cały czas potwierdzają się doniesienia płynące z terenu wskazujące na niską zawartość białka w ziarnie pszenicy. Występują także problemy z liczbą opadania w życie i pszenicy.

REKLAMA

Autopromocja

Wyjaśnijmy, że DON, to skrót od nazwy pewnej mikrotoksyny (Deoksyniwalenol – inna nazwa: womitoksyna), która może skażać ziarno pszenicy, pszenżyta, kukurydzy, jęczmienia (a także mąkę i przetwory z tych zbóż). DON rozwija się w ww. zbożach na skutek choroby grzybowej fuzariozy, wywołanej przez grzyby Fusarium graminearum i Fusarium culmorum. DON niekorzystnie wpływa na zdrowie zwierząt karmionych paszą skażoną tą mikrotoksyną.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska wskazuje też, że najprawdopodobniej udział pszenicy paszowej w łącznych zbiorach tego zboża w Polsce będzie dużo większy niż przewidywano. Z tego powodu premia płacona za pszenicę wysokobiałkową będzie wyraźnie większa niż w sezonie poprzednim. Widać to już teraz we wzroście cen pszenicy o parametrach konsumpcyjnych oferowanych przez firmy skupujące zboża i eksporterów.

W drugiej połowie sierpnia 2023 r., wraz z postępującymi żniwami, podaż ziarna na rynku wzrosła, szczególnie ziarna paszowego, w tym przede wszystkim pszenicy paszowej. Duża grupa rolników, którzy już zebrali bądź zbierają dobrej jakości ziarno decydują się na jego przechowanie, widząc problemy z jakością ziarna. 
Zmniejsza się popyt na ziarno paszowe. Jak obserwuje IZP, wytwórnie pasz wydają się nie robić dużych zapasów surowca widząc znaczną podaż ziarna paszowego z tegorocznych zbiorów. 

Ceny zbóż w Polsce

W zależności od regionu kraju, ceny oferowane przez krajowych przetwórców za ziarno ze zbiorów 2022-2023 z dostawą w żniwa kształtowały się następująco (ceny z dostawą /DAP/ -stan na 18 sierpnia 2023 r.): 

- pszenica konsumpcyjna (12,5 proc.) - 800-980 zł/tonę; 
- pszenica paszowa – 700-850 zł/tonę; 
- żyto konsumpcyjne – 620-700 zł/tonę; 
- żyto paszowe – 560-640 zł/tonę; 
- pszenżyto – 560-640 zł/tonę; 
- jęczmień paszowy – 660-780 zł/tonę; 
- owies paszowy – 600-800 zł/tonę; 
- kukurydza – 850-920 zł/tonę; 
- rzepak – 1800-1930 zł/tonę.

Ceny zbóż w eksporcie

Izba Zbożowo-Paszowa obserwuje, że w sierpniu 2023 r. w dalszym ciągu notuje się spory eksport pszenicy i mniejszy eksport kukurydzy drogą morską. IZP przewiduje, że w bieżącym miesiącu eksport pszenicy drogą morską przekroczy 300 tys. ton, w ramach realizacji wcześniej zawartych kontraktów. Jednak w sierpniu 2023 r. eksport będzie dużo mniejszy niż w czerwcu i lipcu tego roku, z powodu zbyt wysokich cen i braku konkurencyjności polskiego ziarna na rynku światowym. 

Ceny zbóż ze zbiorów lat 2022-2023 z dostawą do portów kształtowały się następująco (stan na 18 sierpnia 2023 r.):

- pszenica konsumpcyjna (10.0/76/250) – 910-920 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (11.5/76/250) – 940-950 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (12.5/76/250) – 1010-1020 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica konsumpcyjna (14.0/77/280) – 1110-1120 zł/t (dostawa G/G/Sz, dostawa VIII-IX),
- pszenica paszowa – 865-875 zł/t (dostawa VIII-15.IX),
- jęczmień (62) – 790 zł/t (dostawa G/G, IX),
- pszenżyto (68) – 800 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- żyto paszowe (68) – 705-715 zł/t (dostawa G/G/Sz, VIII-X),
- kukurydza (DON 2000) - 950-960 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 3000) - 930-940 zł/t (dostawa G/G, VIII),
- kukurydza (DON 4000) - 920-930 zł/t (dostawa G/G, VIII).

Ceny na giełdach światowych - CBOT i MATIF

Jak informuje Izba Zbożowo-Paszowa w analizie przygotowanej razem ze Sparks Polska - ceny pszenicy na giełdzie w Chicago (CBOT - Chicago Board of Trade) w poprzednim tygodniu spadły. Notowany słaby popyt na amerykańską pszenicę na rynku światowym i silna konkurencja w eksporcie ze strony innych dostawców cały czas wywierają presję na ceny pszenicy za oceanem. W dniu 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy SRW w kontrakcie wrześniowym 2023 na giełdzie w Chicago wyniosła 225,31 USD/t i była o 2,1% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,2% i wyniosła 234,79 USD/t.

Ceny pszenicy na francuskiej giełdzie MATIF (Marché à Terme International de Francenajważniejsza europejska giełda obrotu płodów rolnych) w poprzednim tygodniu również spadły, z powodu utrzymującej się silnej konkurencji w eksporcie pszenicy ze strony krajów Basenu Morza Czarnego, w tym głównie Rosji. Rosyjska pszenica wciąż wygląda na najtańszą na rynkach eksportowych, pomimo utrzymującej się niepewności o zakłócenia w eksporcie zbóż związane z toczącą się wojną rosyjsko-ukraińską. W piątek 18 sierpnia 2023 r. cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym 2023 na MATIFie wyniosła 233,00 EUR/t i była o 1,5% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2023 spadła o 2,1% i wyniosła 242,75 EUR/t.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

oprac. Paweł Huczko
Źródło: Izba Zbożowo-Paszowa

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA