REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF wyemituje obligacje oparte na WIRON. Kiedy decyzja o terminie emisji?

WIRON
Pilotażowa emisja papierów skarbowych opartych na WIRON miała być w październiku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

MF nie wyemitowało w październiku obligacji opartych na WIRON, ale - jak wyjaśnił resort - nie rezygnuje z tej pilotażowej emisji. W konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie – poinformowało ministerstwo.

MF nie zrezygnowało z przeprowadzenia pilotażowej emisji papierów skarbowych opartych na WIRON, w konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie – poinformował resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

REKLAMA

Autopromocja

Pilotażowa emisja papierów skarbowych opartych na  WIRON miała być w październiku

Ministerstwo Finansów informowało wcześniej, że zamierza w październiku przeprowadzić pierwszą, pilotażową emisję papierów skarbowych opartych na nowym wskaźniku WIRON, który jest obliczany na podstawie oprocentowania depozytów overnight. Jednak mimo dwóch przetargów obligacji resort w bieżącym miesiącu nie wyemitował nowych obligacji. PAP zapytał MF o powody, dla których nie doszło do emisji tych obligacji.

„(…) informujemy, że brane były pod uwagę zarówno przebieg prac w ramach Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych, jak i uwarunkowania rynkowe, w tym konsultacje z uczestnikami rynku, w szczególności z dealerami skarbowych papierów wartościowych i ich gotowość do nabywania nowych instrumentów” – podało MF w odpowiedzi na pytania PAP.

Przesunięcie terminu zakończenia przejścia ze wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON

W ubiegłym tygodniu Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych ogłosił, że przesuwa termin zakończenia przejścia ze wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON na koniec 2027 r. Pierwotny termin był wyznaczony na koniec 2024 r. Ale MF deklaruje, że zmiana terminu nie wpłynie na plany emisji nowych obligacji.

„Dłuższy termin dostosowawczy jest czynnikiem wpływającym pozytywnie na sprawne i bezpieczne dla procesu finansowania potrzeb pożyczkowych przejście rynku skarbowych papierów wartościowych na nowy wskaźnik, w tym, w szczególności, w aspekcie istniejącego portfela obligacji o oprocentowaniu zmiennym opartym na wskaźniku WIBOR” – stwierdziło MF.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesunięcie terminu zakończenia reformy wskaźnikowej a emisja obligacji opartych na WIRON

REKLAMA

Przesunięcie terminu zakończenia reformy wskaźnikowej nie jest samo w sobie przesłanką do odłożenia w czasie pilotażowej emisji obligacji skarbowych opartych na wskaźniku WIRON. Ministerstwo Finansów nie zrezygnowało z jej przeprowadzenia i w konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie” – dodał resort.

MF stwierdziło, że jego zadaniem – jako instytucji zarządzającej długiem publicznym – jest zapewnienie, aby przejście z dotychczas stosowanego wskaźnika WIBOR na WIRON dokonało się w „zgodzie z celem Strategii zarządzania długiem publicznym, którym jest minimalizacja kosztów obsługi długu w długim terminie przy ograniczeniach na ryzyko”.

„Biorąc pod uwagę czynniki fundamentalne, zmiana filozofii oprocentowania zmiennego obligacji polegająca na zastąpieniu stopy procentowej znanej z góry dla całego okresu odsetkowego, jaką jest obecnie WIBOR, przez stopę będącą wynikiem składania jednodniowych stóp procentowych WIRON w trakcie okresu odsetkowego, nie powinna wpływać na oczekiwaną wartość kosztów obsługi tych obligacji. Jednocześnie należy mieć świadomość, że rozwój nowego instrumentu będzie następował stopniowo i będzie wymagał równoległego rozwoju całego ekosystemu rynków powiązanych, z zaangażowaniem wszystkich interesariuszy i inwestorów, przy bliskiej współpracy z administratorem wskaźnika oraz podmiotami prowadzącymi rynek elektroniczny” – wyjaśnił resort finansów.

autor: Marek Siudaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra wiadomość dla pracowników. MF: zwrot za taxi jest wolny od PIT

Dobra wiadomość dla pracowników korzystających z taksówek w związku z realizacją zadania służbowego. MF jest zdania, że w sytuacji, gdy pracownik z własnych środków poniósł wydatki na realizację zadania służbowego, a następnie pracodawca dokonał ich zwrotu, otrzymany zwrot nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy PIT.

Stanisław Hońko, prezes SKwP: Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem

Bez księgowych kierownik byłby jak kapitan okrętu dryfującego we mgle. Księgowy jest nawigatorem i tłumaczem. Informuje o tym, w jaki sposób należy czytać liczby oraz jakie są finansowe i prawne konsekwencje podejmowanych decyzji – mówi dr hab. Stanisław Hońko, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. W komentarzu do najnowszych badań.

Limity podatkowe w 2025 roku - PIT, VAT, ryczałt

Początek roku to dla wielu przedsiębiorców, a także księgowych okazja do zaplanowania kolejnych 12 miesięcy intensywnej pracy. Warto pamiętać o obowiązujących w tym roku limitach podatkowych, po przekroczeniu których zmieniają się niektóre obowiązki właścicieli firm. To od nich zależą także określone przywileje i uprawnienia związane z wybraną formą rozliczeń. Sprawdzamy, jak zmieniły się limity na 2025 rok, które bezpośrednio wpływają na zobowiązania na rzecz Urzędu Skarbowego lub ZUS-u. 

Składki ZUS w 2025 r.: działalność gospodarcza (duży i mały ZUS). Kwoty składek i podstawy wymiaru

W ślad za wzrostem minimalnego wynagrodzenia oraz prognozowanym przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem, w 2025 roku zwiększyły się także składki na ubezpieczenia społeczne. ZUS podał kwoty tych składek i podstaw ich wymiaru.

REKLAMA

Wspólne rozliczenie PIT: Jak zaoszczędzić na podatkach z małżonkiem? Sprawdź, kto może skorzystać!

Wspólne rozliczenie PIT z małżonkiem to możliwość, która znacząco może obniżyć należny podatek, zwłaszcza gdy różnice w dochodach są duże. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz spełnić kilka warunków, takich jak wspólność majątkowa czy odpowiednia forma opodatkowania. Sprawdź, kto może rozliczać się wspólnie i jakie korzyści przynosi to rozwiązanie!

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

Sprzedajesz w internecie? Uważaj na próg 3 225 zł miesięcznie! Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary

To już koniec szarej strefy w sprzedaży przez internet, w tym na takiej popularnej platformie jak Allegro. Jeśli sprzedający przysłowiowy Kowalski uzyskuje przychody 3 225 złotych miesięcznie, musi zarejestrować działalność lub firmę i spodziewać się kontroli podatkowej. Za złamanie nowych regulacji grożą kary i grzywny.

Rząd nie dostrzega tej luki podatkowej. Dlatego teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci

Okazuje się, że rząd nie dostrzega systemowej luki - a mógłby zyskać ponad miliard złotych z podatków i uchronić Polaków przed szeregiem zagrożeń. W związku z tym teraz tracą wszyscy - państwo i konsumenci – alarmuje Warsaw Enterprise Institute w opublikowanym właśnie raporcie.

REKLAMA

Będzie super-urząd do kontroli przedsiębiorców. Bo rząd szuka pieniędzy. Jakie skutki dla firm?

Rząd ogłosił pomysł powstania specjalistycznego zespołu mającego na celu skuteczniejszą walkę z szarą strefą i unikaniem opodatkowania. Ma to być "Międzyresortowy Zespół do spraw przeciwdziałania szarej strefie" - już teraz zwany przez niektórych "super-urzędem" lub "super-skarbówką". Nowa inicjatywa zakłada wykorzystanie zaawansowanych technologii analitycznych, które pomogą w precyzyjnym typowaniu podatników do kontroli. Celem projektu jest uszczelnienie systemu podatkowego, poprawa ściągalności podatków, opłat, składek i innych należności publicznoprawnych oraz ograniczenie nielegalnych praktyk w obrocie gospodarczym. Dzięki temu uczciwie działający przedsiębiorcy mają zyskać równą przestrzeń konkurencyjną.

KSeF w 2025 roku: Co musisz wiedzieć, aby uniknąć problemów w 2026 roku?

Przedsiębiorcy, nadchodzi czas zmian! Obowiązkowe e-faktury w KSeF to rewolucja w polskiej księgowości, która wejdzie w życie w 2026 roku. Co zrobić, aby przygotować się na nowe zasady już w 2025 roku? Kluczowe decyzje, technologia i szkolenia – dowiedz się, jak uniknąć chaosu i zyskać przewagę dzięki wcześniejszemu wdrożeniu Krajowego Systemu e-Faktur.

REKLAMA