REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF wyemituje obligacje oparte na WIRON. Kiedy decyzja o terminie emisji?

WIRON
Pilotażowa emisja papierów skarbowych opartych na WIRON miała być w październiku
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

MF nie wyemitowało w październiku obligacji opartych na WIRON, ale - jak wyjaśnił resort - nie rezygnuje z tej pilotażowej emisji. W konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie – poinformowało ministerstwo.

MF nie zrezygnowało z przeprowadzenia pilotażowej emisji papierów skarbowych opartych na WIRON, w konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie – poinformował resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP.

Autopromocja

Pilotażowa emisja papierów skarbowych opartych na  WIRON miała być w październiku

Ministerstwo Finansów informowało wcześniej, że zamierza w październiku przeprowadzić pierwszą, pilotażową emisję papierów skarbowych opartych na nowym wskaźniku WIRON, który jest obliczany na podstawie oprocentowania depozytów overnight. Jednak mimo dwóch przetargów obligacji resort w bieżącym miesiącu nie wyemitował nowych obligacji. PAP zapytał MF o powody, dla których nie doszło do emisji tych obligacji.

„(…) informujemy, że brane były pod uwagę zarówno przebieg prac w ramach Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych, jak i uwarunkowania rynkowe, w tym konsultacje z uczestnikami rynku, w szczególności z dealerami skarbowych papierów wartościowych i ich gotowość do nabywania nowych instrumentów” – podało MF w odpowiedzi na pytania PAP.

Przesunięcie terminu zakończenia przejścia ze wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON

W ubiegłym tygodniu Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych ogłosił, że przesuwa termin zakończenia przejścia ze wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON na koniec 2027 r. Pierwotny termin był wyznaczony na koniec 2024 r. Ale MF deklaruje, że zmiana terminu nie wpłynie na plany emisji nowych obligacji.

„Dłuższy termin dostosowawczy jest czynnikiem wpływającym pozytywnie na sprawne i bezpieczne dla procesu finansowania potrzeb pożyczkowych przejście rynku skarbowych papierów wartościowych na nowy wskaźnik, w tym, w szczególności, w aspekcie istniejącego portfela obligacji o oprocentowaniu zmiennym opartym na wskaźniku WIBOR” – stwierdziło MF.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przesunięcie terminu zakończenia reformy wskaźnikowej a emisja obligacji opartych na WIRON

Przesunięcie terminu zakończenia reformy wskaźnikowej nie jest samo w sobie przesłanką do odłożenia w czasie pilotażowej emisji obligacji skarbowych opartych na wskaźniku WIRON. Ministerstwo Finansów nie zrezygnowało z jej przeprowadzenia i w konsultacji z interesariuszami podejmie decyzję o jej terminie” – dodał resort.

MF stwierdziło, że jego zadaniem – jako instytucji zarządzającej długiem publicznym – jest zapewnienie, aby przejście z dotychczas stosowanego wskaźnika WIBOR na WIRON dokonało się w „zgodzie z celem Strategii zarządzania długiem publicznym, którym jest minimalizacja kosztów obsługi długu w długim terminie przy ograniczeniach na ryzyko”.

„Biorąc pod uwagę czynniki fundamentalne, zmiana filozofii oprocentowania zmiennego obligacji polegająca na zastąpieniu stopy procentowej znanej z góry dla całego okresu odsetkowego, jaką jest obecnie WIBOR, przez stopę będącą wynikiem składania jednodniowych stóp procentowych WIRON w trakcie okresu odsetkowego, nie powinna wpływać na oczekiwaną wartość kosztów obsługi tych obligacji. Jednocześnie należy mieć świadomość, że rozwój nowego instrumentu będzie następował stopniowo i będzie wymagał równoległego rozwoju całego ekosystemu rynków powiązanych, z zaangażowaniem wszystkich interesariuszy i inwestorów, przy bliskiej współpracy z administratorem wskaźnika oraz podmiotami prowadzącymi rynek elektroniczny” – wyjaśnił resort finansów.

autor: Marek Siudaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA