reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Realizacja planu Hausnera. Podsumowanie

Realizacja planu Hausnera. Podsumowanie

Oszczędności wynikające z wdrożonych już działań programu uporządkowania i ograniczania wydatków publicznych w latach 2004-2007 przyniosą 25,4 mld zł, wobec planowanych 54,6 mld zł. Z tego 11,6 mld zł - niemal połowa wszystkich oszczędności - pochodzić ma ze zmiany sposobu waloryzacji emerytur i rent.

– Udało nam się do tej pory zrealizować 46,5 proc. planu, ale mam nadzieję, że do końca marca br. uda się go wykonać w 60-70 proc. – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wicepremier Jerzy Hausner. Zauważył jednak, że wymaga to przyjęcia do tego czasu przez Sejm kolejnych ustaw wchodzących w skład planu. Są to m.in. ustawy przewidujące podwyższenie składki na ZUS przedsiębiorcom i wprowadzająca nowe zasady przyznawania oraz wypłacania emerytur i rent.

Rząd szacuje, że w wyniku przyjęcia odpowiednich ustaw czy innych działań w części administracyjnej uda się zaoszczędzić lub zwiększyć wpływy do budżetu (w latach 2004–2007) o 9,55 mld zł, wobec planowanych 20,49 mld zł. Oszczędności te wynikają głównie ze zmiany zasad finansowania potrzeb obronnych Polski (ograniczono wydatki na ten cel), zwiększenia dochodów (podatki VAT i CIT) w wyniku restrukturyzacji górnictwa, restrukturyzacji PKP oraz zmiany zasad odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli wraz z modyfikacją ich systemu awansu. Znikome są oszczędności wynikające z ograniczeń w samej administracji. Na przykład ograniczenie wydatków na samochody służbowe i telefony komórkowe urzędników przyniesie 76 mln zł oszczędności. Tyle samo ma dać zmniejszenie zatrudnienia w administracji rządowej w województwach.

W części społecznej oszczędności mają wynieść w latach 2004- -2005 14,35 mld zł wobec planowanych pierwotnie 34,07 mld zł. Będą one głównie pochodzić z nowych zasad waloryzacji emerytur i rent (11,58 mld zł), a dodatkowo z ograniczenia przyznawania świadczeń przedemerytalnych (3,68 mld zł) i nowych zasad wypłacania zasiłków chorobowych (0,9 mld zł).

Jerzy Hausner zapowiedział też, że do końca marca br. rząd chce zamknąć raportem sprawozdawczym stan realizacji planu oszczędnościowego. – Propozycja zamknięcia tego planu wynika z tego, że rząd chce wyjaśnić sytuację dotyczącą jego realizacji – powiedział.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama