REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Konfliktowe minerały” - KAS zweryfikuje zachowanie należytej staranności w międzynarodowym łańcuchu dostaw

„Konfliktowe minerały”. Unijni importerzy takich surowców mają obowiązek dochować należytej staranności w łańcuchu dostaw
GITD

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zweryfikuje zachowanie należytej staranności w międzynarodowym łańcuchu dostaw „konfliktowych minerałów” - przekazało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów informuje w komunikacie na swojej stronie internetowej:

Autopromocja
  • 12 marca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw przedłożony przez Ministra Finansów.
  • Projekt dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących obowiązków importerów minerałów, które pochodzą z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.
  • Zawiera również regulacje dotyczące wzmocnienia kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej oraz wywożonych z Unii Europejskiej. Zmiany mają na celu zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

„Konfliktowe minerały”. Unijni importerzy takich surowców mają obowiązek dochować należytej staranności w łańcuchu dostaw

„Konfliktowe minerały” to cyna, tantal, wolfram, ich rudy oraz złoto pochodzące z obszarów dotkniętych konfliktami (np. wojną) i obszarów wysokiego ryzyka (niestabilne obszary pokonfliktowe, jak również obszary, na których zarządzanie i bezpieczeństwo są słabe lub nie istnieją).

Unijni importerzy takich surowców mają obowiązek dochować należytej staranności w łańcuchu dostaw. Obowiązki obejmują m.in. weryfikowanie i dokumentowanie pochodzenia importowanych surowców oraz poddawanie się audytowi niezależnego podmiotu. Ich celem jest zapobieganie negatywnym skutkom związanym z pozyskiwaniem takich surowców.

Zgodnie z przyjętym projektem ustawy zadania związane z wykonywaniem kontroli ex post wobec importerów na terytorium Polski będą przypisane Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt ustawy określa procedurę wykonywania kontroli ex post w odniesieniu do unijnych importerów „konfliktowych minerałów”, jak i moment wszczęcia takiej kontroli. Z chwilą doręczenia kontrolowanej firmie (importerowi) upoważnienia do kontroli, będzie ona otrzymywała także wezwanie do przedłożenia dokumentów, które potwierdzają spełnienie obowiązków w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw.

Zawarte w ustawie rozwiązania przyczynią się do większej przejrzystości finansowej transakcji dotyczących „minerałów konfliktowych”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrola środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej oraz wywożonych z UE

Obecnie kwestie dotyczące przepływu środków pieniężnych reguluje m.in. ustawa prawo dewizowe oraz ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Projektowana zmiana ma na celu dostosowanie przepisów tych ustaw do przepisów unijnego rozporządzenia, które kompleksowo reguluje kwestie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej oraz wywożonych z Unii Europejskiej.

Ponadto, zgodnie z przyjętym projektem ustawy zadania związane m.in. z kontrolą deklaracji środków pieniężnych przewożonych przez osoby fizyczne, obowiązkiem ujawniania środków pieniężnych w transporcie, weryfikacją deklaracji, czy sporządzania deklaracji z urzędu oraz przekazywaniem informacji jednostce analityki finansowej będą wykonywały wyłącznie organy Krajowej Administracji Skarbowej. Obecnie organem właściwym do podejmowania czynności kontrolnych w zakresie przywozu i wywozu środków pieniężnych oprócz organów KAS jest Straż Graniczna.

Proponowane w projekcie ustawy zmiany w zakresie przepisów karnych – skarbowych powinny pozytywnie wpłynąć na realizacje obowiązku dokonywania rzetelnych zgłoszeń, a jednocześnie pozwolą zapewnić skuteczne działania Służby Celno-Skarbowej w zakresie kontroli środków pieniężnych przewożonych przez granicę.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem zmiany w ustawie prawo dewizowe (dotyczy przestępstwa skarbowego przy działalności kantorowej), która wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA