Euro spadło poniżej 4 złotych
REKLAMA
Ekonomiści prognozują dalsze umacnianie naszej waluty. – Przełamanie poziomu 4 zł za euro oznacza, że złoty może się dalej wzmacniać, a w perspektywie kilku tygodni kurs EUR/PLN może spaść do 3,90 – prognozuje M. Węgrzanowski.
REKLAMA
Z dalszym wzrostem wartości naszej waluty liczy się także doradca prezydenta prof. Witold Orłowski. – Nie zdziwiłbym się, gdyby złoty szedł w kierunku 2,80 za dolara i 3,80 za euro do czerwca, przy zachowaniu stałych relacji euro/dolar. Jednak bardziej prawdopodobne jest to, że złoty będzie oscylował w granicach 4,0 za euro. Większe umocnienie niż do 3,80 nie jest bardzo prawdopodobne – powiedział wczoraj Agencji Reuters.
Zaniepokojony jest wicepremier Hausner, który wczoraj zapowiedział, że w tej sytuacji trzeba zwrócić się do RPP, by ta dostrzegła konsekwencje prowadzenia polityki umacniającej złotego w takim stopniu. Dodał, że oczekuje zrozumienia sytuacji, która z punktu widzenia finansów publicznych jest bardzo korzystna doraźnie, ale z punktu widzenia wzrostu gospodarczego staje się coraz bardziej niekorzystna. Podkreślił, że oczekuje harmonizacji polityki pieniężnej i polityki gospodarczej. Obaw wicepremiera Hausnera nie podziela szef resortu finansów Mirosław Gronicki, który na razie nie widzi zagrożenia dla pięcioprocentowego wzrostu gospodarczego. Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli rządu z RPP i zarządem NBP. Głównym tematem miała być droga do strefy euro, ale z pewnością zostanie poruszona kwestia bieżącego kursu złotego. W ciągu ostatnich 12 miesięcy polska waluta umocniła się o ok. 20 proc. wobec euro i o ok. 25 proc. wobec dolara.
Wczoraj drożały także inne waluty naszego regionu. Rekordowo mocna była słowacka korona, a zaniepokojony sytuacją bank centralny zdecydował się interweniować na rynku.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA