Do wniosku trzeba dołączyć kwestionariusz samooceny
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
Przepisy o upoważnionym podmiocie gospodarczym (AEO), które przewidują ułatwienia celne dla przedsiębiorców, wchodzą w życie 1 stycznia 2008 r. W programie pilotażowym, którego zadaniem było przygotowanie celników do stosowania przepisów o statusie AEO, wzięło udział kilka izb celnych i zainteresowani przedsiębiorcy. Zdaniem Agaty Grajdy z departamentu polityki celnej Ministerstwa Finansów program pokazał dużą przydatność kwestionariusza i wytycznych opublikowanych na stronie internetowej MF.
REKLAMA
- Pozostaną one podstawą badania warunków i kryteriów, jakie muszą spełnić przedsiębiorstwa ubiegające się o status AEO - mówi Agata Grajda.
Według naszej rozmówczyni prawdopodobnie zmieni się moment składania kwestionariusza. Aplikacja ta, która jest w pewnym sensie sposobem samooceny przedsiębiorstwa, ma być składana razem z wnioskiem. Wypełnienie kwestionariusza nie powinno być problemem. Przedsiębiorca wypełnia go w takim zakresie, w jakim posiada wiedzę i zrozumienie.
- Niewypełnienie jakiegoś pola nie będzie jednak oznaczało odrzucenia wniosku - zapewnia Agata Grajda.
Jacek Kołodziejczak, główny specjalista do spraw celnych we wrocławskiej firmie Toya, która uczestniczyła w pilotażu, nie miał zastrzeżeń co do jasności kryteriów kontroli. Zwrócił jednak uwagę, że kwestia badania bezpieczeństwa funkcjonowania przedsiębiorstwa przez organy celne nie dotyczy tylko i wyłącznie bezpieczeństwa fizycznego, czyli np. infrastruktury, ale również bezpieczeństwa obrotu towarowego, z czego nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę.
To drugie związane jest z prawidłowym i terminowym wywiązywaniem się z obowiązków fiskalnych.
- Nie do końca zrozumiałe są jednak niektóre szczegółowe obszary związane z audytem, takie np. jak określenie planu szkolenia załogi w zakresie świadomości bezpieczeństwa. Brakuje mi konspektu zagadnień, jakie powinienem przedstawić pracownikom przedsiębiorstwa w tym zakresie - przyznał Jacek Kołodziejczak.
1 stycznia 2008 r. wchodzą w życie przepisy o upoważnionym podmiocie gospodarczym
PRZEMYSŁAW MOLIK
przemyslaw.molik@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA