REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udostępnianie serwisu internetowego za opłatą to też działalność

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnik udostępniający serwis internetowy za opłatą abonamentową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien rozliczać się z podatku dochodowego i VAT.

Podatnik ma serwis internetowy i chciałby za korzystanie z niego pobierać opłatę abonamentową. Użytkownicy mogliby za dodatkową opłatą podwyższać status swojego konta i otrzymywać dodatkowe funkcje. Byłoby to możliwe poprzez opłatę SMS-em lub przelewem.

Autopromocja

- Czy taka usługa powinna być opodatkowana? Czy w takiej sytuacji zajdzie konieczność prowadzenia działalności gospodarczej? - pytał nas czytelnik w liście do redakcji.

Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, stwierdziła, że podejmowanie jakiejkolwiek działalności wymaga zawsze sprawdzenia, czy planowana działalność będzie się wiązać z koniecznością rozliczania podatku dochodowego (jeśli z taką działalnością związane jest uzyskiwanie przychodów). Niezbędne jest też zweryfikowanie konsekwencji podejmowanych działań z punktu widzenia VAT.

- Zgodnie z ustawą o VAT każde świadczenie na rzecz innych podmiotów, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy, jest świadczeniem usług. Jeżeli działalność danej osoby fizycznej stanowi działalność gospodarczą (polegającą w tym wypadku na świadczeniu usług udostępniania serwisu internetowego) w rozumieniu ustawy, wówczas dana osoba fizyczna staje się podatnikiem VAT - tłumaczyła Katarzyna Bieńkowska.

Dodała, że działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców oraz działalność osób wykonujących wolne zawody, również gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ponadto obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z punktu widzenia VAT udostępnienie miejsca na stronie internetowej należy traktować jako odpłatne świadczenie usług na rzecz innych podmiotów. Jeżeli jednak obroty z tytułu takiej działalności nie przekroczą ustawowego progu wymuszającego obligatoryjną rejestrację na VAT (ponieważ podlegają zwolnieniu podmiotowemu), podatnik nie musi składać zgłoszenia rejestracyjnego. Rejestracja w takim przypadku ma charakter fakultatywny - argumentowała Katarzyna Bieńkowska.

Według niej publikowane na stronie MF interpretacje wskazują, że klasyfikacja tego typu działalności dla potrzeb podatku dochodowego nie jest jednolita. Organy wskazywały np., że udostępnienie miejsca reklamowego na stronie internetowej należy traktować jako świadczenie usług na rzecz kontrahenta, a uzyskany dochód jest dochodem z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Inne wskazywały np., że umowę o udostępnienie strony internetowej można zaliczyć do umowy mającej charakter zbliżony do umowy najmu. Można uznać, że jej przedmiotem jest wynajmowanie powierzchni strony internetowej w zamian za opłatę (czynsz). Należność czynszowa w dacie otrzymania lub postawienia do dyspozycji wynajmującego stanowi u niego przysporzenie majątkowe, tj. przychód ze źródła przychodów najem-dzierżawa.

- Decydujący dla klasyfikacji będzie ostateczny, rzeczywisty kształt usługi, świadczonej przez udostępniającego serwis internetowy. W każdym wypadku jednak dochody uzyskane z takiej działalności wymagają ujawnienia i są opodatkowane podatkiem dochodowym (na zasadach ogólnych bądź zryczałtowanym podatkiem dochodowym) - podsumowała Katarzyna Bieńkowska.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA