REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Udostępnianie serwisu internetowego za opłatą to też działalność

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnik udostępniający serwis internetowy za opłatą abonamentową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien rozliczać się z podatku dochodowego i VAT.

Podatnik ma serwis internetowy i chciałby za korzystanie z niego pobierać opłatę abonamentową. Użytkownicy mogliby za dodatkową opłatą podwyższać status swojego konta i otrzymywać dodatkowe funkcje. Byłoby to możliwe poprzez opłatę SMS-em lub przelewem.

REKLAMA

Autopromocja

- Czy taka usługa powinna być opodatkowana? Czy w takiej sytuacji zajdzie konieczność prowadzenia działalności gospodarczej? - pytał nas czytelnik w liście do redakcji.

Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, stwierdziła, że podejmowanie jakiejkolwiek działalności wymaga zawsze sprawdzenia, czy planowana działalność będzie się wiązać z koniecznością rozliczania podatku dochodowego (jeśli z taką działalnością związane jest uzyskiwanie przychodów). Niezbędne jest też zweryfikowanie konsekwencji podejmowanych działań z punktu widzenia VAT.

- Zgodnie z ustawą o VAT każde świadczenie na rzecz innych podmiotów, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy, jest świadczeniem usług. Jeżeli działalność danej osoby fizycznej stanowi działalność gospodarczą (polegającą w tym wypadku na świadczeniu usług udostępniania serwisu internetowego) w rozumieniu ustawy, wówczas dana osoba fizyczna staje się podatnikiem VAT - tłumaczyła Katarzyna Bieńkowska.

REKLAMA

Dodała, że działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców oraz działalność osób wykonujących wolne zawody, również gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ponadto obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z punktu widzenia VAT udostępnienie miejsca na stronie internetowej należy traktować jako odpłatne świadczenie usług na rzecz innych podmiotów. Jeżeli jednak obroty z tytułu takiej działalności nie przekroczą ustawowego progu wymuszającego obligatoryjną rejestrację na VAT (ponieważ podlegają zwolnieniu podmiotowemu), podatnik nie musi składać zgłoszenia rejestracyjnego. Rejestracja w takim przypadku ma charakter fakultatywny - argumentowała Katarzyna Bieńkowska.

Według niej publikowane na stronie MF interpretacje wskazują, że klasyfikacja tego typu działalności dla potrzeb podatku dochodowego nie jest jednolita. Organy wskazywały np., że udostępnienie miejsca reklamowego na stronie internetowej należy traktować jako świadczenie usług na rzecz kontrahenta, a uzyskany dochód jest dochodem z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Inne wskazywały np., że umowę o udostępnienie strony internetowej można zaliczyć do umowy mającej charakter zbliżony do umowy najmu. Można uznać, że jej przedmiotem jest wynajmowanie powierzchni strony internetowej w zamian za opłatę (czynsz). Należność czynszowa w dacie otrzymania lub postawienia do dyspozycji wynajmującego stanowi u niego przysporzenie majątkowe, tj. przychód ze źródła przychodów najem-dzierżawa.

- Decydujący dla klasyfikacji będzie ostateczny, rzeczywisty kształt usługi, świadczonej przez udostępniającego serwis internetowy. W każdym wypadku jednak dochody uzyskane z takiej działalności wymagają ujawnienia i są opodatkowane podatkiem dochodowym (na zasadach ogólnych bądź zryczałtowanym podatkiem dochodowym) - podsumowała Katarzyna Bieńkowska.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA