reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Udostępnianie serwisu internetowego za opłatą to też działalność

Udostępnianie serwisu internetowego za opłatą to też działalność

Podatnik udostępniający serwis internetowy za opłatą abonamentową w ramach prowadzonej działalności gospodarczej powinien rozliczać się z podatku dochodowego i VAT.


Podatnik ma serwis internetowy i chciałby za korzystanie z niego pobierać opłatę abonamentową. Użytkownicy mogliby za dodatkową opłatą podwyższać status swojego konta i otrzymywać dodatkowe funkcje. Byłoby to możliwe poprzez opłatę SMS-em lub przelewem.

- Czy taka usługa powinna być opodatkowana? Czy w takiej sytuacji zajdzie konieczność prowadzenia działalności gospodarczej? - pytał nas czytelnik w liście do redakcji.

Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf, stwierdziła, że podejmowanie jakiejkolwiek działalności wymaga zawsze sprawdzenia, czy planowana działalność będzie się wiązać z koniecznością rozliczania podatku dochodowego (jeśli z taką działalnością związane jest uzyskiwanie przychodów). Niezbędne jest też zweryfikowanie konsekwencji podejmowanych działań z punktu widzenia VAT.

- Zgodnie z ustawą o VAT każde świadczenie na rzecz innych podmiotów, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu ustawy, jest świadczeniem usług. Jeżeli działalność danej osoby fizycznej stanowi działalność gospodarczą (polegającą w tym wypadku na świadczeniu usług udostępniania serwisu internetowego) w rozumieniu ustawy, wówczas dana osoba fizyczna staje się podatnikiem VAT - tłumaczyła Katarzyna Bieńkowska.

Dodała, że działalność gospodarcza obejmuje m.in. wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców oraz działalność osób wykonujących wolne zawody, również gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Ponadto obejmuje czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

- Z punktu widzenia VAT udostępnienie miejsca na stronie internetowej należy traktować jako odpłatne świadczenie usług na rzecz innych podmiotów. Jeżeli jednak obroty z tytułu takiej działalności nie przekroczą ustawowego progu wymuszającego obligatoryjną rejestrację na VAT (ponieważ podlegają zwolnieniu podmiotowemu), podatnik nie musi składać zgłoszenia rejestracyjnego. Rejestracja w takim przypadku ma charakter fakultatywny - argumentowała Katarzyna Bieńkowska.

Według niej publikowane na stronie MF interpretacje wskazują, że klasyfikacja tego typu działalności dla potrzeb podatku dochodowego nie jest jednolita. Organy wskazywały np., że udostępnienie miejsca reklamowego na stronie internetowej należy traktować jako świadczenie usług na rzecz kontrahenta, a uzyskany dochód jest dochodem z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Inne wskazywały np., że umowę o udostępnienie strony internetowej można zaliczyć do umowy mającej charakter zbliżony do umowy najmu. Można uznać, że jej przedmiotem jest wynajmowanie powierzchni strony internetowej w zamian za opłatę (czynsz). Należność czynszowa w dacie otrzymania lub postawienia do dyspozycji wynajmującego stanowi u niego przysporzenie majątkowe, tj. przychód ze źródła przychodów najem-dzierżawa.

- Decydujący dla klasyfikacji będzie ostateczny, rzeczywisty kształt usługi, świadczonej przez udostępniającego serwis internetowy. W każdym wypadku jednak dochody uzyskane z takiej działalności wymagają ujawnienia i są opodatkowane podatkiem dochodowym (na zasadach ogólnych bądź zryczałtowanym podatkiem dochodowym) - podsumowała Katarzyna Bieńkowska.

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama