REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rachunki za gaz wyższe o 20 proc. od 1 lipca 2024 r. [gospodarstwa domowe] Taryfa PGNiG OD spada do 239 zł za MWh ale nie będzie już zamrożenia ceny i wzrośnie opłata dystrybucyjna

Gaz ziemny droższy o 20% od 1 lipca 2024 r. [gospodarstwa domowe] Taryfa PGNiG OD spada do 239 zł za MWh ale nie będzie już zamrożenia ceny i wzrośnie opłata dystrybucyjna
Gaz ziemny droższy o 20% od 1 lipca 2024 r. [gospodarstwa domowe] Taryfa PGNiG OD spada do 239 zł za MWh ale nie będzie już zamrożenia ceny i wzrośnie opłata dystrybucyjna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zadecydował 27 czerwca 2024 r., że taryfa największego detalicznego sprzedawcy gazu PGNiG Obrót Detaliczny wyniesie od 1 lipca 239 zł za MWh. Ale jednocześnie znika zamrożona cena 200,17 zł za MWh, a także rośnie opłata dystrybucyjna. Są to ceny netto. Zatem gospodarstwa domowe kupujące gaz od tego sprzedawcy, zapłacą zatem rachunki za gaz wyższe o ok. 20 proc. Tego samego dnia spółka PGNiG OD poinformowała, że część jej klientów, którzy na okres po 1 lipca dostali prognozy z ceną gazu zamrożoną na poziomie 200,17 zł za MWh dalej może opłacać rachunki na ich podstawie. Później tacy klienci otrzymają rozliczenie według ceny w momencie zużycia.

Ceny gazu od 1 lipca 2024 r. URE zatwierdza obniżoną taryfę PGNiG OD (239 zł za MWh). Ale gospodarstwa domowe zapłacą 20 proc. więcej. Dlaczego?

Co prawda dzisiejsza decyzja Prezesa URE obniża taryfę PGNiG OD z ponad 290 do 239 zł za MWh, to jednocześnie od lipca znika zamrożona cena 200,17 zł za MWh, płacona przez odbiorców uprawnionych do taryf, oraz rośnie opłata dystrybucyjna. W konsekwencji tych wszystkich zmian, klienci PGNiG OD, uprawnieni do korzystania z taryf na gaz, otrzymają rachunki wyższe o ok. 20 proc.

Dotychczas wszyscy odbiorcy taryfowani korzystali z ceny zamrożonej na poziomie 200,17 zł za MWh. Ustawa o bonie energetycznym i ochronie odbiorców energii znosi tę cenę, zastępując ją od 1 lipca ceną maksymalną na poziomie taryfy PGNiG OD.
Oznacza to, że inni sprzedawcy gazu nie mogą stosować w rozliczeniach z odbiorcami uprawnionymi do taryf wyższej ceny. Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata od państwa z tytułu utraconych zysków.

REKLAMA

Autopromocja
Ceny gazu od 1 lipca 2024 r.

 

Ceny gazu od 1 lipca 2024 r.

Urząd Regulacji Energetyki

Stopniowe odmrażanie cen energii elektrycznej i gazu od 1 lipca 2024 r.

"Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców, jak węgiel, czy gaz wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym" – ocenił w czwartek prezes URE Rafał Gawin. "Nie ma zatem uzasadnienia dla dalszego utrzymywania zamrożonych, nierynkowych stawek cen za sprzedaż i dystrybucję paliwa gazowego" - dodał Gawin, cytowany w komunikacie Urzędu.

Co się składa na rachunek za gaz? 

Jak przypomina URE, na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych, oprócz opłaty za samo paliwo gazowe, składają się także opłaty za usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe

Opłata abonamentowa zamrożona do końca 2024 r.

Opłata abonamentowa zostaje zamrożona na dotychczasowym poziomie do 31 grudnia 2024 r. i będzie wynosić w zależności od grupy odbiorcy od 3,35 od 6,4 zł miesięcznie.

Opłaty dystrybucyjne odmrożone od 1 lipca. Więcej o 27%

Odmrożone zostają natomiast opłaty dystrybucyjne. W przypadku Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części Polski stawki opłat stałych i zmiennych są zróżnicowane w zależności od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego i rodzaju dostarczanego gazu.

Od 1 lipca 2024 r. stawki opłat dystrybucyjnych wynikać będą z zatwierdzonej przez Prezesa URE odmrożonej Taryfy NR 12 dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG
Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych PSG od 1 lipca br. będą wynosiły w zależności od grupy taryfowej odbiorcy 126,69 zł za MWh, 67,86 zł za MWh oraz 65,23 zł za MWh, co oznacza wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o ok. 27 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
opłata dystrybucyjna za gaz od 1 lipca 2024 r.

 

opłata dystrybucyjna za gaz od 1 lipca 2024 r.

Urząd Regulacji Energetyki

Ważne

W efekcie, jak szacuje Urząd Regulacji Energetyki, dla przeciętnego odbiorcy w gospodarstwie domowym rachunek za gaz kupowany od PGNiG OD, który korzysta z usług największego dystrybutora PSG, wzrośnie średnio o 20 proc.

 

Nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.

Zgodnie z wyżej wskazaną decyzją Prezesa URE, nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny będzie obowiązywać do 30 czerwca 2025 r.
Taryfa na gaz PGNiG OD spada w ostatnich miesiącach po raz kolejny. Najwyższy poziom miała na początku 2023 r. - 649 zł za MWh. W zeszłym roku była obniżana do 516 zł za MWh, a potem do 484,47 zł za MWh. Od początku 2024 r. spadła do 318,14 zł za MWh. Ponownie została obniżona po dwóch miesiącach, od marca wynosiła 290,97 zł za MWh. Oznacza to niemal trzykrotny jej spadek w przeciągu półtora roku.
(PAP)
wkr/ aop/ mow/

PGNiG OD: część klientów może nadal płacić rachunki z zamrożoną ceną gazu, rozliczenie później

W odniesieniu do dzisiejszej decyzji Prezesa URE, spółka PGNiG OD poinformowała,  że odbiorcy, których kolejny okres rozliczeniowy rozpoczyna się po 1 lipca 2024 r., otrzymają plany płatności na kolejne miesiące już z nową ceną. 
Natomiast odbiorcy, którzy wcześniej dostali prognozy z ceną 200,17zł za MWh mogą dalej opłacać rachunki na ich podstawie, nawet jeśli termin płatności wypada po 1 lipca. Na koniec okresu rozliczeniowego, każdy klient otrzyma fakturę rozliczeniową, wystawioną na podstawie rzeczywistego zużycia gazu, według stawki, która faktycznie obowiązywała w danym okresie - poinformowała spółka.

Spółka PGNiG OD przypomniała, że w zależności od grupy taryfowej okres rozliczeniowy trwa 6 lub 12 miesięcy. Natomiast klienci, którzy wolą na bieżąco rozliczać się na podstawie faktycznego zużytego gazu, a nie faktur prognozowanych, mają możliwość przejścia na taryfę 12T. 
Wówczas sami muszą raz w miesiącu podać bieżący odczyt stanu licznika i na jego podstawie będą otrzymywać faktury rozliczeniowe za każdy miesiąc - zaznaczyła spółka.

Jak podkreślił sprzedawca, nowa taryfa odzwierciedla przede wszystkim uśrednione koszty poniesione przez PGNiG Obrót Detaliczny na zakup paliwa gazowego w cenach rynkowych na Towarowej Giełdzie Energii.

Jest to najniższy poziom cen w taryfie po wybuchu wojny na Ukrainie w lutym 2022 r., kiedy ceny gazu na rynku osiągały rekordowe wysokości - zaznaczyło PGNiG OD.
(PAP)
wkr/ drag/

 

Jaka cena za gaz dla klientów innych sprzedawców?

Jak informuje URE, od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. cena gazu zatwierdzona w taryfie dla PGNiG OD będzie jednocześnie ceną maksymalną dla pozostałych przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny odbiorcom indywidualnym i innym podmiotom uprawnionym. Sprzedawcy ci będą mogli sprzedawać gaz po niższej cenie, ale w takim wypadku nie będzie im przysługiwała rekompensata z tytułu utraconych zysków.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA