REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czwarta złotówka z polskiego eksportu pochodzi z Niemiec. Eksport spadał mocniej niż import w I półroczu 2024 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Co czwarta złotówka z polskiego eksportu pochodzi z Niemiec. Eksport spadał mocniej niż import w I półroczu 2024 r.
Co czwarta złotówka z polskiego eksportu pochodzi z Niemiec. Eksport spadał mocniej niż import w I półroczu 2024 r.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze wyniki GUS dla obrotów towarowych handlu zagranicznego pokazały, że w pierwszej połowie 2024 r. wartość polskiego eksportu wyniosła 752 mld PLN i była niższa o 10,2% w ujęciu rocznym. Import z obrotami rzędu 732 mld PLN spadł o 9,1% r/r. Choć mamy dodatnie saldo wymiany handlowej (20 mld PLN), to jednak jest niższe rok temu (10,8 mld PLN). Analitycy międzynarodowej instytucji płatniczej AKCENTA wskazują na możliwą poprawę wyników handlowych Polski w całym 2024 roku, wspieraną przez konsumpcję. Jednak ryzyka związane z napięciami politycznymi oraz zmiennością kursów walut pozostają istotnym zagrożeniem dla stabilności handlu.

Ryzyka w handlu zagranicznym w 2024 roku

Prognozy na 2024 rok dla polskiego handlu zagranicznego są mieszane, choć pojawiają się elementy optymizmu. Wzrost gospodarczy w pierwszej części roku był napędzany przede wszystkim konsumpcją i popytem wewnętrznym i taki stan rzeczy z pewnością utrzyma się także do końca tego roku. To może sprzyjać poprawie wyników handlowych, zwłaszcza w sektorze technologicznym i maszynowym. Jednak biorąc pod uwagę to, że strefa euro jest kluczowym partnerem handlowym Polski, jej problemy gospodarcze mogą ograniczać popyt na polskie produkty. Wysoka inflacja i zmieniające się założenia polityki monetarnej mogą negatywnie wpływać na handel. Ponadto, globalne napięcia polityczne i ekonomiczne, takie jak wybory w USA i sytuacja geopolityczna w Europie i na Wschodzie, wciąż stanowią istotne zagrożenia dla stabilności handlu – wyjaśnia Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału instytucji płatniczej Akcenta. I dodaje: – W tym kontekście dla polskich eksporterów i importerów kluczowe jest zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym. Niestabilność kursów walutowych może prowadzić do znacznych wahań kosztów i przychodów. Firmy powinny stosować strategie hedgingowe, aby zminimalizować ryzyko związane z fluktuacjami kursów walut. Zabezpieczenie przed ryzykiem walutowym pozwala firmom na stabilizację kosztów i ochronę marż, co jest szczególnie istotne w obecnych niepewnych czasach.

REKLAMA

Autopromocja

Eksport: utrzymanie kluczowych rynków

W pierwszym półroczu 2024 roku Niemcy pozostają najważniejszym partnerem handlowym Polski, odpowiadając za 26,9% całego eksportu, co stanowi 202,6 mld PLN. Oznacza to, że co czwarta złotówka z eksportu pochodzi właśnie z tego kraju. Na drugim miejscu uplasowała się Francja z wynikiem 47,1 mld PLN, co stanowi 6,3% polskiego eksportu, a trzecie miejsce zajmują Czechy z eksportem o wartości 46,4 mld PLN (6,2%).

W porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku, struktura głównych partnerów handlowych Polski nie uległa znacznym zmianom. W 2023 roku Niemcy również były liderem (28% eksportu; 229,9 mld PLN), a za nimi uplasowały się Czechy (6,3%; 52,1 mld PLN) i Francja (6,2%; 51,1 mld PLN).

W pierwszej dziesiątce krajów, do których Polska w 2024 roku eksportowała najwięcej, znalazły się również Wielka Brytania (40,5 mld PLN), Włochy (35,1 mld PLN), Holandia (34,1 mld PLN), Ukraina (25,5 mld PLN), USA (24,8 mld PLN), Hiszpania (22,2 mld PLN) oraz Słowacja (19,6 mld PLN). Łącznie obroty z tymi dziesięcioma krajami stanowiły 66,3% polskiego eksportu, co jest zbliżone do wyniku z pierwszego półrocza 2023 roku (66,4%).

Dane GUS wskazują jednak na spadek eksportu do większości kluczowych partnerów handlowych w porównaniu z 2023 rokiem, z wyjątkiem Ukrainy (wzrost o 4,6%) i Wielkiej Brytanii (wzrost o 0,4%).

– Umocnienie złotego, szczególnie w drugiej połowie roku, zmniejszało konkurencyjność cenową polskich towarów na rynkach zagranicznych. Eksporterzy musieli dostosowywać ceny, aby pozostać konkurencyjnymi, co mogło prowadzić do niższych marż lub utraty części rynku – komentuje Radosław Jarema z Akcenty.

Import: stabilna pozycja Niemiec i Chin

Od stycznia do czerwca 2024 roku najwięcej importowaliśmy z Niemiec (19,9% całkowitego importu towarów do Polski, co przekłada się na kwotę 145,6 mld PLN; dane dot. importu wg kraju pochodzenia). Na drugim miejscu znalazły się Chiny z wynikiem 98,1 mld PLN, co stanowi 13,4% importu, a trzecie miejsce zajmują Stany Zjednoczone z importem o wartości 36,7 mld PLN (5%).

W porównaniu do pierwszej połowy 2023 roku struktura głównych partnerów handlowych Polski uległa nieznacznym zmianom. W 2023 roku Niemcy również dominowały w imporcie do Polski, odpowiadając za 19,9% (157,4 mld PLN), a za nimi uplasowały się Chiny (13,6%; 107,9 mld PLN). Wówczas trzecie miejsce zajmowały Włochy, odpowiadając za 4,8% importu o wartości 38 mld PLN.

Wśród dziesięciu największych dostawców towarów do Polski w 2024 roku znalazły się również Włochy (35,5 mld PLN), Holandia (28,1 mld PLN), Francja (26 mld PLN), Czechy (24,7 mld PLN), Korea Południowa (18 mld PLN), Hiszpania (17,3 mld PLN) oraz Arabia Saudyjska (17,2 mld PLN). 

Obroty z pierwszą dziesiątką partnerów handlowych Polski stanowiły 61,2% całego importu, w porównaniu do 60,7% w tym samym okresie 2023 roku. W sześciu miesiącach 2024 roku import z większości kluczowych partnerów handlowych Polski spadł, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, gdzie odnotowano wzrost o 9,4%.

Silniejszy złoty obniżał koszty importu, co było korzystne dla firm importujących surowce, komponenty lub gotowe produkty. Niższe koszty importu mogły również przyczyniać się do niższej inflacji w Polsce, wspierając siłę nabywczą konsumentów. Wysoka zmienność kursu EUR/PLN oraz USD/PLN zwiększała ryzyko walutowe dla firm zaangażowanych w handel międzynarodowy – mówi ekspert Akcenty.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

REKLAMA

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

REKLAMA

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA