reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Trzeba być bogatym, by skorzystać z ulgi

Trzeba być bogatym, by skorzystać z ulgi

Z coraz większą krytyką spotykają się przepisy dotyczące ulgi podatkowej na dzieci. Pojawiają się pomysły, aby ją zmienić albo zastąpić świadczeniami socjalnymi - czytamy w "Rzeczpospolitej".

 

Do Sejmu wpłynął właśnie poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, które przysługiwałyby osobom niemogącym skorzystać z ulgi na dzieci. Prawo do świadczenia uzyskaliby także rodzice rozwiedzeni lub pozostający w separacji, u których dzieci faktycznie mieszkają.

 

Ministerstwo Finansów jest przeciwne takim pomysłom.

 

Gdy w poprzedniej kadencji uchwalano podwyższenie ulgi prorodzinnej w ustawie o PIT, trwała w najlepsze kampania wyborcza. Nikt nie myślał wtedy o racjonalnych rozwiązaniach, możliwościach budżetowych i skutkach proponowanych rozwiązań. Liczyło się tylko to, aby w licytacji politycznej podatnicy zapamiętali tych, którzy dali im najwięcej. W efekcie na 2007 r. przyznano po 1145,08 zł na dziecko (zamiast 120 zł rocznie) bez względu na wysokość zarobków rodziców.

 

Uchwalone w pośpiechu przepisy w praktyce korzystne są jedynie dla osób dobrze zarabiających, które płacą wysokie podatki i mogą sobie odpisać po 1145,08 zł na każde dziecko. Ci, którzy zarabiają niewiele, mogą nie zyskać nawet złotówki.

 

Wysokość dochodów to niejedyny powód, dla którego nowe rozwiązanie traktowane jest jako dyskryminujące. Ustawa o PIT pozwala korzystać z tego przywileju jedynie podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej (czyli zasad ogólnych).

 

Więcej w dodatku "Prawo co dnia", w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej"

reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sanner

Doradca prawny z zakresu Prawa Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama