reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie od wszystkich premii pieniężnych można odliczyć VAT

Nie od wszystkich premii pieniężnych można odliczyć VAT

Odliczenie VAT z faktury dokumentującej otrzymaną premię pieniężną możliwe jest tylko wtedy, gdy udzielenie premii zostaje uznane za czynność opodatkowaną tym podatkiem.


INTERPELACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 99) wyjaśniło kwestię odliczania VAT z faktur dokumentujących otrzymane premie pieniężne po 1 stycznia 2008 r. Chodziło o możliwość odliczenia VAT wykazanego na fakturze dokumentującej udzieloną premię pieniężną w świetle znowelizowanego art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z wyjaśnieniami MF, różnorodność działań i sytuacji gospodarczych będących podstawą wypłaty premii pieniężnych powoduje, że skutki takich wypłat w zakresie VAT należy oceniać w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego. Na ocenę tych skutków ma wpływ m.in. ustalenie, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone (czy dotyczą np. konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie).

Wyjaśnimy, że mimo braku jednolitej linii orzeczniczej dotyczącej opodatkowania premii pieniężnych, w praktyce organów podatkowych są one często uznawane za odpłatność z tytułu świadczenia usług, a zatem ich otrzymanie należy dokumentować fakturą. W stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2008 r. podatnicy udzielający premii dokonywali odliczenia VAT wykazanego na otrzymanej fakturze, jeżeli wykazana na fakturze kwota została uregulowana.

Zgodnie z obowiązującym art. 88 ust. 3a pkt 2, wyłączona jest możliwość obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego na podstawie otrzymanej faktury, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku, niezależnie od faktu uregulowania kwoty wykazanej na fakturze. MF wskazało, że podatnik nie może skorzystać z prawa odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, jednak nie może być zaklasyfikowany jako VAT, gdyż transakcja w ogóle nie podlega opodatkowaniu. Resort podkreślił, że w przypadku wątpliwości, czy dana czynności podlega opodatkowaniu VAT, podatnik ma prawo wystąpić o interpretację przepisów w swojej indywidualnej sprawie.

Ważne!

Skutki wypłat premii pieniężnych w zakresie VAT należy oceniać w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama