REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczenia małżonków. Interpretacje

REKLAMA

Czy będąca jednym z warunków wspólnego rozliczenia wspólność majątkowa małżeńska musi istnieć przez cały rok podatkowy? Na to pytanie nie sposób dziś uzyskać jednoznacznej odpowiedzi. Tymczasem kwestia ta ma podstawowe znaczenie nie tylko dla podatników, którzy w trakcie roku zmienili ustrój majątkowy w małżeństwie, ale także dla osób, w stosunku do których orzeczono separację.

Zgody co do tego, jak rozumieć odpowiednie przepisy, nie ma ani wśród pracowników urzędów skarbowych, ani wśród doradców podatkowych. Choć ostatnio zdaje się przeważać stanowisko, że wspólne rozliczenie jest możliwe także wtedy, gdy wspólność majątkowa trwała tylko przez część roku podatkowego. Przeszukując zaś bazę interpretacji dostępnych na stronach resortu, można natknąć się na trzy różne wyjaśnienia w tej sprawie.

Autopromocja

I tak w piśmie dotyczącym rozliczenia za 2003 r. (pismo z 20 maja 2004 r. nr PD1/411/33078/ 121/2004/43152, Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej wyjaśnia: „(...) skoro od dnia 22 maja 2002 r. w małżeństwie Państwa panuje rozdzielność majątkowa (brak wspólności majątkowej), nie zostały spełnione warunki do łącznego opodatkowania. Z dochodów osiągniętych w 2003 r. powinni Państwo rozliczyć się indywidualnie”.

Innego zdania zdaje się być natomiast Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, który odpowiadając na podobne pytanie, również dotyczące rozliczenia za 2003 r. (pismo z 20 kwietnia 2004 r. nr PDOF-/415/17/2004), wyjaśnił, że: „Jak wynika z treści pisma, związek małżeński trwał przez cały 2003 rok, a rozdzielność majątkowa została zniesiona między małżonkami w dniu (...) 09.2003 roku. Odnosząc się do literalnego brzmienia (...) art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepis ten odnosi warunek „czasowy”, obejmujący rok podatkowy, jedynie do pozostawania małżonków w związku małżeńskim. Mają zatem Państwo prawo do określenia podatku rocznego za 2003 r. na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. „Podobnego zdania był także Urząd Skarbowy w Kole, który w piśmie z 30 marca 2004 r. (nr PD/415-15/04) informował podatnika, że: „istniejący w małżeństwie ustrój rozdzielności majątkowej od grudnia 2003 do lutego 2004 nie stanowi przeszkody do złożenia po miesiącu lutym wspólnego zeznania podatkowego za 2003 rok”. Ten jednak wyjaśnił, że „małżonkowie, którzy chcą wspólnie rozliczyć swoje dochody, nie muszą być objęci małżeńską wspólnotą majątkową przez cały rok podatkowy, ale w dacie składania ww. wniosku muszą posiadać wspólność majątkową.”

Lektura przytoczonych trzech interpretacji jest o tyle ciekawa, że z każdego z tych pism zdaje się wynikać zupełnie różne rozumienie tego samego przepisu.

Równie podzielone zdania są także wśród ekspertów podatkowych. Tymczasem kwestia ta ma podstawowe znaczenie nie tylko dla podatników, którzy w trakcie roku zmienili ustrój majątkowy w małżeństwie, ale także dla osób, w stosunku do których orzeczono separację. W momencie orzeczenia tej ostatniej ustaje bowiem zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wspólność majątkowa małżeńska. Rodzi się zatem uzasadnione pytanie, czy osoby takie mimo to mogą się wspólnie rozliczyć. Gdyby brać pod uwagę przytoczone wcześniej wyjaśnienia urzędów skarbowych, pewne jest tylko to, że takie rozliczenie nie mogłoby nastąpić wtedy, gdy separacja trwała przez cały rok i w momencie składania zeznania trwa nadal. W każdym innym przypadku wszystko już zależałoby tylko od tego, w którym urzędzie rozliczaliby się pozostający w separacji małżonkowie. 

Marek Kutarba

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA