Rejestracja spółek cywilnych. NIP
REKLAMA
Do dwuosobowej spółki cywilnej we wrześniu 2004 r. dołączył kolejny wspólnik. Ponieważ pociągnęło to za sobą zmianę umowy spółki, w tym jej nazwy, podatnicy zapytali urząd skarbowy, czy w zgłoszeniu NIP powinny być zamieszczone imiona i nazwiska wspólników spółki cywilnej.
REKLAMA
W odpowiedzi (pismo z 30 grudnia 2004 r. nr OR/005-0007/04) organ podatkowy przypomniał, że na mocy ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681) obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają m.in. spółki cywilne, które otrzymują numery identyfikacji podatkowej (NIP). Zgodnie z tą ustawą podatnicy mają obowiązek aktualizowania danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.
Jak zauważa organ podatkowy, z uwagi na to, że stan danych znajdujących się w ewidencji podatników powinien odzwierciedlać rzeczywistość, podatnik o każdej zmianie musi zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego poprzez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego na druku NIP-2 wraz z dołączonym załącznikiem NIP-D.
Taki obowiązek ciąży też na spółce cywilnej, m.in. w przypadku zmiany w składzie wspólników. Na druku NIP-D (w poz. B) dołączonym do zgłoszenia aktualizacyjnego należy podać m.in. dane wspólnika przystępującego do spółki. W szczególności należy podać datę jego przystąpienia do spółki, imię i nazwisko wspólnika, jego numer identyfikacji podatkowej oraz adres zamieszkania. Ponadto podatnik zobowiązany jest dołączyć do zgłoszenia aktualizacyjnego uwierzytelnione lub urzędowo poświadczone kopie dokumentów potwierdzających informacje objęte zgłoszeniem, w tym m.in. aneks do umowy spółki.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat